Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ten, który nosi strój klowna
#1
Zastygam w bezruchu, nie obwiniam się już, nie mrugam, a pytania zarezerwowałam na inne czasy. Świat nie ma już posmaków i nie chcę wiedzieć, czy kiedykolwiek będzie je miał. Wszędzie widzę dziewczynki w białych podkolanówkach. Nawet mój sąsiad nosi różową koszulkę i plisowaną spódniczkę. Pan spod dwójki bawi się w klasy z panem spod czwórki, a pani spod jedynki skacze na skakance. Dzieci opanowały świat i śmieją się wielkimi ustami, używają mamimych szminek, wkładają ich sukienki oraz za duże buty, a potem chodzą i potykają się na schodach. Chłopcy czasem są chłopcami i wchodzą na drzewa, strzelają do gołębi z pistoletów na kapsle, zbierają komiksy i wspólnie je oglądają, znacząc brudnymi palcami stronice. Panie, te opasłe, liżą lizaki; panie, te chude, biegają wte i wewte – robią rewię mody. Kwieciste sukienki, duże dekolty, kapelusze i pióropusze, stringi i bez stringów. Na golasa też można. Plaża blisko.

W mojej kamienicy dzieje się nic, albo nie za wiele – rozmarzone dziewczyny posyłają rozmarzone spojrzenie nierozmarzonym chłopcom. Chłopcy łapią muchy i urywają im skrzydła, a dziewczynki rozpinają bluzeczki, mówiąc że jest gorąco. Zbyt gorąco jak na tę porę dnia. I roku.
Pomiędzy piętrami – pierwszym i drugim – jedna z dziewczynek zaczepia o barierkę; jej policzki płoną. Naprzeciw stoją dwaj chłopcy. Wymachują łukami, mają na oczach maski – są piratami. Chłopcy są chłopcami, więc łapią dziewczynkę a potem gwałcą. Nic szczególnego. Dziewczynka nie krzyczy – zapomniała jak to jest albo stanęło jej coś w gardle. Prędzej to drugie.

W szpitalach leżą ci co myślą, że jest inaczej. Psychiatrzy przyglądają się im spod bujnych czupryn, zerkają na nich spod swych okularów, zaczynają zadawać pytania. Aż w końcu mówią: zamkniemy cię w pokoju o czterech ścianach. Białych i mocnych. Będziesz mógł rysować do woli; będziesz się bawił z samym sobą. Nie pokażemy ci wiele, ale uwolnimy cię od zła. Masz to jak w banku. U nas zawsze jest gwarancja. Dziś na wszystko jest promocja. Wszyscy się bawią. Baw się więc i ty. Ubierz się w strój klowna, umaluj sobie usta, usiądź i rozpłacz się. Tak też można.


Idźcie, ofiara spełniona.


Na rogu trzydziestej i czwartej autobus właśnie zahamował – wielki pisk przeszył powietrze. Pani w czerwonym płaszczu stanęła na środku jezdni. Myślała, że jest aniołem. Rozpostarła ręce, uniosła głowę ku niebu i rozwarła usta.
Miała na policzkach łzy – te wczorajsze i przedwczorajsze, o jutrzejszych zapomniała.


.
Angelina Els
Odpowiedz
#2
Intrygujące. Takie zdawkowe, trochę suche, ale czyta się dobrze, chociaż gdyby podobny tekst miał kilka stron, czytanie byłoby męczące. Jak na miniaturę, może być.
Odpowiedz
#3
Jest ciekawe, nie nudzi. Podoba mi się Twój tekst i to, w jaki sposób opisujesz świat, używasz dość oryginalnych motywów.
Komentując dzielę się osobistymi, subiektywnymi odczuciami, nie poczuwam się do znajomości prawdy absolutnej Wink

W cieniu
Nie ma
Czarne płaszcze

[Obrazek: Piecz1.jpg] 

Odpowiedz
#4
Dziękuję wam bardzo Smile
Angelina Els
Odpowiedz
#5
els - mam nadzieję, że się rozwiniesz. Osobiście klimat przypomina mi motywy z książek Marka Stokowskiego. Irracjonalne ale tak potwornie wciągające (polecam szczególnie "Samoloty" i "Stroiciel lasu").
To live a creative life, we must lose our fear of being wrong.
Joseph Chilton Pierce
Odpowiedz
#6
ja też mam nadzieję, że się rozwinę.
dziękuję za komentarz Smile
Angelina Els
Odpowiedz
#7
Podoba mi się od początku do gwałtu i ostatni akapit jest warty przeczytania. Ładnie, tylko ten gwałt taki dziwny... lakoniczny i nieśmieszny, pomimo tego, że chyba miał być śmieszny. Akapit o wariatach... zupełnie mi tam nie pasuje, wyrywa się i po oczach uderza, bo całości się nie trzyma.
"Mądre rzeczy ujęte w mądre słowa, wypowiedziane w mądry sposób"
- Mądry Człowiek
Odpowiedz
#8
tylko ten gwałt taki dziwny... lakoniczny i nieśmieszny, pomimo tego, że chyba miał być śmieszny.

nie miał być śmieszny
Angelina Els
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości