Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zbrodnia Katyńska
#16
Alf, rozumiem emocje, ale:
1) Jeśli już podejmujesz się dyskusji z komentującymi, to na temat tekstu, a nie sposobu krytyki, proszę. A jeśli ktoś naprawdę przesadzi, to od upominania są odpowiednie osoby.
2) Dbaj o poprawność wypowiedzi. Początek zdania wielką literką itp. Wszystkich proszę o zwrócenie na to uwagi, to w końcu forum literackie.
Dziękuję.
Odpowiedz
#17
Przepraszam za ten kategoryczny błąd. Może to nic nie tłumaczy, ale kiedy pisze się na szybcika.
Mogłabym prosić o trochę łagodniejszy ton? Nie pisałam kilka miesięcy. Ale skoro wy tak tu wszystkich traktujecie... aż odechciewa się współpracy z ludźmi.
Odpowiedz
#18
(30-03-2011, 14:44)Poetka_Eowina napisał(a): (...) kiedy pisze się na szybcika.
Wstawiasz tekst "pisany na szybcika"? Hmmm. Że aż posłużę się cytatem:
Cytat:(...) aż odechciewa się współpracy z ludźmi.
Forum literackie to nie śmietnik. Nie wrzucaj tekstów nasmarowanych na kolanie - włóż w tekst jakiś wysiłek, popracuj nad nim.

Bardzo chciałabym być łagodna i tulaśna, ale tekst musi najpierw dać mi - czytelnikowi - choćby najdrobniejszy powód do tej łagodności i szukania pozytywów. A ten po prostu zniechęca.

Na zakończenie:
Cytat:Nie pisałam kilka miesięcy.
Jak rozumiem, byłaś te kilka miesięcy odcięta od jakiegokolwiek słowa pisanego, tak? Bo sama przerwa w pisaniu wierszy mogłaby ewentualnie tłumaczyć brak rymu, rytmu i ogólnego klimatu, ale na pewno nie usprawiedliwia tej ortografii.
Odpowiedz
#19
Kochana użytkowniczko, jesteś nowa. Siedzę na tym forum osiem miesięcy i uwierz, problemem tego forum wcale nie jest ostra krytyka. Nie dostajesz za to, że jesteś nowa czy za to, że Cię nie znamy. Dostajesz, bo nawet na "szybcika" człowiek nie jest w stanie popełnić tylu błędów. Dysleksja? Dysortografia? Spoko, jest M. Word, który je poprawia. Wracając do kwestii pierwszej - jestem tu ponad pół roku i też momentami dostaję spore baty, przez które na tyłku nie jestem w stanie usiedzieć.

Boisz się krytyki? Jeśli tak, może nie jest to miejsce dla Ciebie.

Uświadom sobie, że my jesteśmy tu po to, nie tylko krytycy, ale i czytelnicy, by Ci pomóc, wskazać drogę. Jeżeli przyszłaś tylko i wyłącznie po pochwały - wybacz nam naszą niecną niesubordynację.
Odpowiedz
#20
Dobrze. W takim razie na spokojnie. Czy mogłabym prosić o plusy i minusy tego wiersza? Krytyka ma pomagać w dalszej pracy, prawda?
Odpowiedz
#21
To ja się pokuszę Smile

Od strony czysto technicznej, kilka podstawowych zasad.

[/p]- Szyk przestawny (tzw. inwersja) nadaje tekstowi sztucznego patosu, przez co wiersz nabiera groteskowej wymowy.

Np.:
"Ale któż wiedzieć o tej zbrodni może?"

"Krwi żądne to plemie, odwagę podstępem zabiło
Bicie tysiąca ludzkich serc zatrzymało"

Użycie słowa "któż", które ma nieco "wznioślejszą" wymowę niż zwyczajne "kto", daje taki sam efekt.


[/p]- Poprawność językowa. Musisz zachować konsekwencję w formie. Jeśli stosujesz wielkie litery i interpunkcję, stosuj je w całym wierszu.

Jedynie ci, którzy ją popełniłi.
Bo ci, którzy zginęli,
nie przemówią więcej.
Nie dowiemy się o ich krzywdzie.
Oficerowie polscy!
Gdzież teraz wasze mogiły?
Czy porośnięci haniebnym zapomnieniem, w Katyńskim lesie spoczywacie?
Ach, jak bardzo nieczułe jest serce rosyjskie,
zdolne z zimną krwią zabić.
Huk potężny[ ]i znów cisza.

Co do "oficerza" akurat nie mam nic przeciwko. Słowo, które stworzyłaś akurat dobrze wpisuje się w ton nadany wierszowi, brzmi jak archaizm.

Trzeba też dbać o logikę w zdaniach.

Np tu: "Wtedy jedynie zimnym nagrobkiem wykutym w ziemi."

Nie można czegoś wykuć w ziemi. Można w skale, w kamieniu, ale nie w ziemi.


[/p]- Kondensacja zapisu

Zbyt wiele tu słów. Ten wiersz to w zasadzie proza, zapisana w wersach - którym właśnie przez w/w inwersję i użycie wzniosłych słów nadałaś sztucznej poetyckości.


[/p]- Treść

Nie zostawiasz żadnego pola do popisu dla wyobraźni czytelnika. Podajesz wszystko na talerzu. Dobrze, jeśli w wierszu są niedopowiedzenia. To dobrze łączy się z kondensacją zapisu Smile


Mam nadzieję, że ten komentarz dobrze Ci posłuży Smile Polecam też lekturę tego vademecum: http://www.inkaustus.pl/showthread.php?tid=796

Pozdrawiam.
-rr-
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#22
Ponieważ i ja także jestem tutaj nowym użytkownikiem, pozwolę sobie nie przyłączyć się do tak otwartej krytyki, chociaż przyznam szczerze, że ten na pozór podniosły wiersz nie porwał mnie i nie spełnił oczekiwań jakie pokładałem w nim przeczytawszy tak wyrazisty i dobitny w swej retoryce tytuł.
Odpowiedz
#23
Czyli mówiąc prościej, wiersz jest nieudany i nadaje się jedynie do kosza?
Odpowiedz
#24
W obecnej formie wiersz jest nieudany, moim zdaniem. Ale zdecydowanie nie nadaje się do kosza. Do poprawki natomiast - jak najbardziej.
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości