Via Appia - Forum

Pełna wersja: Zbrodnia Katyńska
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Huk, i cisza.
Niewinna krew się przelewa.
Ale któż wiedzieć o tej zbrodni może?
Jedynie ci, którzy ją popełniłi.
Bo ci, którzy zginęli
Nie przemówią więcej
Nie dowiemy się o ich krzywdzie
Oficerowie polscy!
Gdzież teraz wasze mogiły?
Czy porośnięci haniebnym zapomnieniem w Katyńskim lesie spoczywacie?
Ach, jak bardzo nieczułe jest serce rosyjskie
Zdolne z zimną krwią zabić
Huk potężny, i znów cisza.
Odeszli ze świata bez chwały
Jedną kulą trupem położeni
Ich niewiedza źródłem zguby
Odwaga i siła tych mężów Polski
Zatopiona w zbrodni.
Ah, oficerzu polski!
Spójrz na swą mogiłę, dziś w kwiaty upstrzoną
Wtedy jedynie zimnym nagrobkiem wykutym w ziemi.

Niewarto było grzebać istnień tyle
Dla jednej rządzy mordu rosyjskiego narodu
Bo któż ma prawo życie ludzkie odbierać?
Krwi żądne to plemie, odwagę podstępem zabiło
Bicie tysiąca ludzkich serc zatrzymało
Mordem
Któż, jak nie lichy kwiat pochylił się wówczas
Nad ofiarą?
Być może jak blask nadzieji
Ostatnie promienie słońca swego życia dostrzegli
W chwili, gdy ból odebrał im życie

Ach, oficerzu polski!
Czyż nie odwaga dała ci siłę do przetrwania bólu?
Trzymana na wodzy, a zarazem szaleńcza
Za miłość wyzionęłi ducha
Honor ojczyzny swym bohaterstwem przedśmiernym
Ocalili
Lecz nikt nie pochylił się nad odwagą
Polski oficer zginął, pośród psów rasistowskich.
A z nim zginęła mądrość...
Z nim zginęła część nadziei narodu.
Polska ugięła kolana, lecz nie upadła.
Powstała.
Oficerzu? Wielkie nieba. Po polsku jest "Ach", nie "ah". Zbyt patetycznie, nawet jak na taką tematykę. Coś jest w zakończeniu, ale ogólnie tekst przygniata. Spróbuj prościej. Od siebie. Mniej wielkich słów.

P.S. Tak w ogóle to witam na forum. I przedstaw się w odpowiednim dzialeSmile
Abstrahując od tematyki, która prawie w ogóle mnie nie rusza, a już na pewno nie w takiej podniosłej i patetycznej formie, ten wiersz można skrócić o 3/4.

Nie-abstrahując od tematyki, która prawie w ogóle mnie nie rusza, polecam Ci film "Katyń. Dół nr 8" - dokument z zeszłego roku zrealizowany przez IPN.
OFICERZE, OFICERZE!! aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

to kaleczy cały ten piękny, pełen wielkiego patriotycznego przesłania utwór. tak piękny wiersz i taki błąd. no po prostu szkoda. natomiast czytając go wzruszyłem się. wreszcie znalazł się ktoś kto pośród ignorantów i hedonistów dostrzega patriotyczne wartości i oddaje cześć bohaterom naszej przeszłości. znamienne jest, że nikt jeszcze tego wiersza nie skomentował, a wystarczy że pojawi się jakaś bzdura o miłości czy o jakimś równie miernym przesłaniu, sypie się lawina opinii, ba peanów na cześć takiego w porównaniu z tym dziełem szajsu. jestem Tobie dozgonnie wdzięczny. przywróciłaś mi wiarę w ludzi i w nasz kraj. trzymaj się mocno i nie przestawaj dalej walczyć o prawdę. masz przy tym moje pełne wsparcie. pójde za Tobą i za Polską w ogień, pamietaj!
(29-03-2011, 21:24)rootsrat napisał(a): [ -> ]Abstrahując od tematyki, która prawie w ogóle mnie nie rusza, a już na pewno nie w takiej podniosłej i patetycznej formie, ten wiersz można skrócić o 3/4.

Nie-abstrahując od tematyki, która prawie w ogóle mnie nie rusza, polecam Ci film "Katyń. Dół nr 8" - dokument z zeszłego roku zrealizowany przez IPN.

jesteś po prostu pustym, odartym z wartości i godności ignorantem. skrócić należałoby twoje wypociny na ten temat bo są niegodne tak wspaniałego utworu.
Oj dajcie spokój , kolezanka dopiero sie uczy nie tak ostro , według mnie nieźle ci idzie , przydało by sie troche popracować tu i ówdzie ale sie nie przejmuj , ćwicz bedzie z ciebie niezły materiał na wspaniałą poetke , pozdrawiam .

Konto usunięte

A mnei się nie podobało i W PEŁNI zgodzę się z Rootem. A poza tym... Patos nie jest fajny tutaj.
I OFICEROWIE!
jeśli się pisze wiersze na tak podniosłe tematy (patrzę na to obiektywnie), to najpierw trzeba znać zasady pisowni, ortografii itd itp. Inaczej utwór może zostać odebrany jako profanacja.



Pozdrawiam.
Nikt nie mówi "oficerzu" - primo.
To zbyt wielka Tragedia Narodowa, by pisać o niej nieprofesjonalnym, kulawym językiem i stylem. Trochę szacunku dla Zmarłych - secundo.
Czy to aby nie prowokacja? - tertio
Mam niesmak i tyle.
Nie przeczytałem tu nic czego nie dowiedziałem się na lekcjach historii czy w teatrze, czy na jakimkolwiek filmie o tej tematyce. Wojna to wojna. Śmierć nie jest patetyczna, tak jak nam to próbuje się udowodnić.
Czy wy pojeżdzżcie tak wszystkich nowych ?? , nie odstraszajcie , mike nie prowokacka , dziewczyna szukała odpowiedniego słowa , jesli czujesz ni8e smak to smacznego , wojna to zawsze temat aktualny i tyle , powiem jeszcze że ochrzaniając nowych nie robicie sobie dobrej reklamy.
Można zrobić dobry debiut, można zrobić zły.
Bardzo chciałbym zobaczyć piękny wiersz o Smoleńsku, ale ten taki nie jest.
Co do mnie, bardzo rzadko krytykuję, ale jak coś mi nie leży, nie ma bata.
Do krytyki nic nie mam ale prosze nie tak ostro na pocżatku, to naprawde dołuje i troche odstrasza
oficerzu?!
Technicznie wiersz leży.
Ja się chyba nie powinnam wypowiadać, bo szczerze mówiąc dość mam tej paplaniny o Smoleńsku i tej całej "propagandy".
Wszyscy mamy prawo do posiadania swojego zdania.
Dziękuję za uwagę.
Ni do rymu, ni do taktu, więc samo czytanie męczy.
Ortografia! Na litość bogów, co to ma być?! "rządzy"? "nadzieji"? Na dokładkę ci "oficerzy" i wołacz "oficerzu"... Kobieto, zanim będziesz brać udział w maratonach, spróbuj chodzić bez potykania się. Jeśli nie opanowałaś języka na poziomie podstawowym, to nie ma co się porywać na patriotyczne epopeje.
Sugeruję mniej zachłyśnięcia własnymi emocjami, a więcej zaprzyjaźniania się z podręcznikami do języka polskiego.

Chyba że to istotnie prowokacja - w takim układzie, no cóż: gratuluję, bo udana. ;]

Swoją drogą, czemu odnosicie to do Smoleńska? ;| Skąd tam Smoleńsk? oO
Marzy mi się wiersz PEŁEN BÓLU NIE PATOSU.
Gdzie poczuje, że moje oczy robią się mokre, choć mike nie płacze.
Chcę zapłakać.
Stron: 1 2