PBF - co to jest?
#1
Z Wikipedii:

Cytat:Play By Forum (PBF, gra przez forum, potocznie gra tekstowa lub gra forumowa) – gra fabularna rozgrywana na forum dyskusyjnym, w której gracze (od kilku do kilkuset) wcielają się w role fikcyjnych postaci.

Rozgrywka toczy się w świecie przyjętym na forum dyskusyjnym. Może to być zarówno świat autorski, jak i oparty na popularnej książce czy też filmie. Istnieją również gry toczące się w świecie rzeczywistym - zarówno w czasach współczesnych jak i historycznych.

Chciałam się was zapytać czy spotkaliście się kiedyś z taką formą twórczości literackiej. Czy sami w niej uczestniczyliście? Co sądzicie o takiej formie ekspresji?

Zapraszam do dyskusji!
Odpowiedz
#2
Spotkałem się z czymś podobnym, jednak nie brałem w tym nigdy udziału... Chociaż chętnie bym wziął, ale nie w świecie sci-fi Wink

Myślę o fantasy, świecie autorskim... To by było coś! Big Grin

Co myślicie?
Bujaj w obłokach, bo tylko w ten sposób możesz wznieść się na wyżyny swoich możliwości.
...warto pamiętać.



Odpowiedz
#3
Ależ oczywiście, że się spotkałem. Jeśli chodzi o solidne środowisko, które się tym zajmuje, to wg mnie nie ma lepszego niż http://www.lastinn.info. Polecam każdemu, kto jest zainteresowany tematem. Prowadziłem kilka sesji, w kilku brałem udział i muszę przyznać, że znaleźć można tam wielu pasjonatów, którzy wiedzą jak pisać i jak dobrze się przy tym bawić.
Odpowiedz
#4
Ja nad jednym pracuję, ale trochę mi to jeszcze zabierze. Otwierać planuję dopiero w wakacje.
Fantasy, świat w 100% mój, jakby co Tongue
Cała moja twórczość, z której jestem zadowolony:
Na zwłokach Imperium[fantasy]
I to jest dokładnie tak smutne jak wygląda.

Komentuję fantastykę, miniatury i ewentualnie publicystykę, ale jeśli pragniesz mego komentarza, daj mi znać na SB/PW. Z góry dziękuję za kooperacje Tongue
Odpowiedz
#5
Spotkac sie spotkalem, gorzej natomiast z samym wykonaniem PBFow.

Play By Forum moze miec rozny sposob powstawania. Luzne opowiadanie zbiorcze, lub byc nacechowane typowymi RPGami rozgrywanymi przez forum (chociaz ta forma z powodu duzych rozciaglosci czasowych pomiedzy tym co napisze GM a gracze powoduje ze sie to niemal nie sprawdza). W kazdym razie w czasie mojego 10letniego pisanego zywota nie zobaczylem ani jednego ukonczonego opowiadania zbiorczego - zwykle po kilkunastu notach zapal odchodzi. Z cechami RPG byloby ciekawsze... ale chyba tylko jezeli gracze umawiali by sie na godzine i spamowali postami, tudziez grali przez SB Wink

Inna sprawa jezeli mowa o forach w calosci jako gra, na ktorych wcielamy sie w postac, ale to juz inna bajka Wink

Juz wiecej sensu ma PBM, ale te niemal na wymarciu.
Odpowiedz
#6
PBM? Play By Mail? Słyszałem, ale nie bardzo wiem jak to może działać xD

A, ten PBF to właśnie forum w całości jako gra xD Dla mnie tylko to jest PBF-em, reszta to... coś. xD

Otworzyłbym rekrutację, ale na chwilę obecną mam 16 graczy na pewno +3 być może, a ja jestem jedynym MG. Może jak kogoś zabiję, to otworzę rekrutacyę :>
Cała moja twórczość, z której jestem zadowolony:
Na zwłokach Imperium[fantasy]
I to jest dokładnie tak smutne jak wygląda.

Komentuję fantastykę, miniatury i ewentualnie publicystykę, ale jeśli pragniesz mego komentarza, daj mi znać na SB/PW. Z góry dziękuję za kooperacje Tongue
Odpowiedz
#7
PBM dziala tak samo jak PBF, tylko pozwala czesto na indywidualne podejscie - np. prowadzenie dwoch, czy trzech druzyn naraz i ich wzajemny wplyw na kreowanie swiata (dalej pisze w relacji do typowego RPGa). Tudziez strategie, gdzie 1 mail = 1 tura, czasem z danymi przechowywanymi w predefiniowanym arkuszu kalkulacyjnym. Sam robilem PBMa, ale tak mi sie pomysl rozrastal ze w tej chwili tworzy sie po prostu pelnokrwista gra przegladarkowa, jak sam dobrze wiesz Tongue Recznie liczyc tego wszystkiego nie dalby rady (czasowo).
Odpowiedz
#8
Tak, wiem... A co do ręcznego liczenia... staram się to obejść i już ty dobrze wiesz jak Tongue
Nawiasem mówiąc napisz do mnie na GG jak będziesz.

Strategię? Hmm... Zawsze korciło mnie by zrobić pbf-a strategicznego, ale to raczej nie wyjdzie, głównie na skutek braku, nazwijmy to, synchronizacji czasowej. Ale kto wie, projekt takiego jednego mam w 75% gotowy, jak skończę Nazrok (nie żebym jego końca chciał) to się zobaczy.

A narazie, jak juz wspominałem, skupiam się na obecnym projekcie... W sumie, jak ktoś jest zainteresowany to niech mówi, wpiszę go na listę rezerwową, jak ktoś "odpadnie" to będe miał kogoś na jego miejsce.
Cała moja twórczość, z której jestem zadowolony:
Na zwłokach Imperium[fantasy]
I to jest dokładnie tak smutne jak wygląda.

Komentuję fantastykę, miniatury i ewentualnie publicystykę, ale jeśli pragniesz mego komentarza, daj mi znać na SB/PW. Z góry dziękuję za kooperacje Tongue
Odpowiedz
#9
W sumie nigdy o tym nie słyszałam, a wydaje się całkiem fajne. Z chęcią zobaczyłabym z bliska jak to działa! Smile
Odpowiedz
#10
Jeśli nadal tego chcesz, to mogę wysłać link do jednego-dwóch moich starych pbf-ów. Średnio ambitne, ale dobrze służą za przykład (np. Ascexa3k nimi edukowałem).
Cała moja twórczość, z której jestem zadowolony:
Na zwłokach Imperium[fantasy]
I to jest dokładnie tak smutne jak wygląda.

Komentuję fantastykę, miniatury i ewentualnie publicystykę, ale jeśli pragniesz mego komentarza, daj mi znać na SB/PW. Z góry dziękuję za kooperacje Tongue
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości