Via Appia - Forum

Pełna wersja: PBF - co to jest?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Z Wikipedii:

Cytat:Play By Forum (PBF, gra przez forum, potocznie gra tekstowa lub gra forumowa) – gra fabularna rozgrywana na forum dyskusyjnym, w której gracze (od kilku do kilkuset) wcielają się w role fikcyjnych postaci.

Rozgrywka toczy się w świecie przyjętym na forum dyskusyjnym. Może to być zarówno świat autorski, jak i oparty na popularnej książce czy też filmie. Istnieją również gry toczące się w świecie rzeczywistym - zarówno w czasach współczesnych jak i historycznych.

Chciałam się was zapytać czy spotkaliście się kiedyś z taką formą twórczości literackiej. Czy sami w niej uczestniczyliście? Co sądzicie o takiej formie ekspresji?

Zapraszam do dyskusji!
Spotkałem się z czymś podobnym, jednak nie brałem w tym nigdy udziału... Chociaż chętnie bym wziął, ale nie w świecie sci-fi Wink

Myślę o fantasy, świecie autorskim... To by było coś! Big Grin

Co myślicie?
Ależ oczywiście, że się spotkałem. Jeśli chodzi o solidne środowisko, które się tym zajmuje, to wg mnie nie ma lepszego niż http://www.lastinn.info. Polecam każdemu, kto jest zainteresowany tematem. Prowadziłem kilka sesji, w kilku brałem udział i muszę przyznać, że znaleźć można tam wielu pasjonatów, którzy wiedzą jak pisać i jak dobrze się przy tym bawić.
Ja nad jednym pracuję, ale trochę mi to jeszcze zabierze. Otwierać planuję dopiero w wakacje.
Fantasy, świat w 100% mój, jakby co Tongue
Spotkac sie spotkalem, gorzej natomiast z samym wykonaniem PBFow.

Play By Forum moze miec rozny sposob powstawania. Luzne opowiadanie zbiorcze, lub byc nacechowane typowymi RPGami rozgrywanymi przez forum (chociaz ta forma z powodu duzych rozciaglosci czasowych pomiedzy tym co napisze GM a gracze powoduje ze sie to niemal nie sprawdza). W kazdym razie w czasie mojego 10letniego pisanego zywota nie zobaczylem ani jednego ukonczonego opowiadania zbiorczego - zwykle po kilkunastu notach zapal odchodzi. Z cechami RPG byloby ciekawsze... ale chyba tylko jezeli gracze umawiali by sie na godzine i spamowali postami, tudziez grali przez SB Wink

Inna sprawa jezeli mowa o forach w calosci jako gra, na ktorych wcielamy sie w postac, ale to juz inna bajka Wink

Juz wiecej sensu ma PBM, ale te niemal na wymarciu.
PBM? Play By Mail? Słyszałem, ale nie bardzo wiem jak to może działać xD

A, ten PBF to właśnie forum w całości jako gra xD Dla mnie tylko to jest PBF-em, reszta to... coś. xD

Otworzyłbym rekrutację, ale na chwilę obecną mam 16 graczy na pewno +3 być może, a ja jestem jedynym MG. Może jak kogoś zabiję, to otworzę rekrutacyę :>
PBM dziala tak samo jak PBF, tylko pozwala czesto na indywidualne podejscie - np. prowadzenie dwoch, czy trzech druzyn naraz i ich wzajemny wplyw na kreowanie swiata (dalej pisze w relacji do typowego RPGa). Tudziez strategie, gdzie 1 mail = 1 tura, czasem z danymi przechowywanymi w predefiniowanym arkuszu kalkulacyjnym. Sam robilem PBMa, ale tak mi sie pomysl rozrastal ze w tej chwili tworzy sie po prostu pelnokrwista gra przegladarkowa, jak sam dobrze wiesz Tongue Recznie liczyc tego wszystkiego nie dalby rady (czasowo).
Tak, wiem... A co do ręcznego liczenia... staram się to obejść i już ty dobrze wiesz jak Tongue
Nawiasem mówiąc napisz do mnie na GG jak będziesz.

Strategię? Hmm... Zawsze korciło mnie by zrobić pbf-a strategicznego, ale to raczej nie wyjdzie, głównie na skutek braku, nazwijmy to, synchronizacji czasowej. Ale kto wie, projekt takiego jednego mam w 75% gotowy, jak skończę Nazrok (nie żebym jego końca chciał) to się zobaczy.

A narazie, jak juz wspominałem, skupiam się na obecnym projekcie... W sumie, jak ktoś jest zainteresowany to niech mówi, wpiszę go na listę rezerwową, jak ktoś "odpadnie" to będe miał kogoś na jego miejsce.
W sumie nigdy o tym nie słyszałam, a wydaje się całkiem fajne. Z chęcią zobaczyłabym z bliska jak to działa! Smile
Jeśli nadal tego chcesz, to mogę wysłać link do jednego-dwóch moich starych pbf-ów. Średnio ambitne, ale dobrze służą za przykład (np. Ascexa3k nimi edukowałem).