Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bo moje siostry...
#4
Cytat:Rodzina moja była niezwykle rozrosła, każdy jej członek, wyglądało na to, parzył się jak królik w ruji, choć bieda chytrze wdzierała się przez każdą najmniejszą nawet szparkę w domu, do jego zimnego wnętrza.
Poprawna forma to "w rui". Niepotrzebne "j".

Cytat:Z okien płatami odłaziła stara farba, ukazując stare, gnijące drzewo.
Powtórzenie.

Cytat:Ze ścian odpadał tynk, sufit przeciekał a kiedy padało, należało zamykać okna, ponieważ stare rynny nie były naprawiane już wieki, woda ściekała więc z każdej strony, po murach i trafiała wszędzie tylko nie do kanału...
Trochę przydługie zdanie, przydałoby się je przemodelować. Może tak:
Ze ścian odpadał tynk, sufit przeciekał. Kiedy padało, należało zamykać okna - stare rynny nie były naprawiane od wieków, woda ściekała więc po murach. Trafiała wszędzie, tylko nie do kanału.

Cytat: Prąd, elektryczność to słowa używane przez nas niezwykle rzadko.
Prąd, elektryczność - to słowa używane przez nas niezwykle rzadko.

Cytat:Kiedy był prąd, to wyłącznie kradziony, mieszkanie bowiem było zadłużone w opłatach, dlatego zostaliśmy „odcięci”. Kiedy nie było, to były świeczki kradzione z grobów wieczorową porą.
A tutaj to się chaos zrobił, proszę ja ciebie. Za dużo "było". Wyrażenie "zadłużony w opłatach" też nie jest zbyt szczęśliwe.

Cytat:Od kopcących knotów gromnic, w domu było duszno, śmierdziało a ściany wyraźnie pociemniały. O malowaniu nie mogło być mowy, pieniędzy nie było a jak były, upłynniało się je.
Znowu za dużo "było". No i od kiedy na grobach stawia się gromnice?

Cytat:- Anielka, łap go za jaja, to nigdzie nie ucieknie – Anielka była z sióstr najsilniejsza i największa, jej to najwięcej się bałem.
"To" do wyrzucenia. Nie "najwięcej", a "najbardziej".

Cytat:Zawsze kiedy matki nie było dom zamieniał się w pobojowisko, wiedziałem, że nigdy się nie obejdzie bez znęcania się nade mną.
Dziwnie brzmi to zdanie.

Cytat: Masz wpiejdol – woła na to Lusia, bo prawda była taka, że była z nich najmłodsza i miała problem z wymiawianeim litery er.
Powtórzenie.

Cytat:- Ty to jesteś półgłówek jednak! – zwraca się do niej Anielka. – Lepiej się nie odzywaj, Lusia, bo jak ty już coś powiesz.

Cytat:A dzieci to jakby wogóle nie miał. Wszystko na mojej głowie.
"W ogóle" piszemy osobno.


Tyle na temat błędów. Pewnie nie wyłapałam wszystkich.

Co do tekstu:

Nie, nie podoba mi się. Silisz się na wyszukany język, wyszukane zwroty (końcówka w szczególności). Nie sądzę, żeby poniżany i maltretowany chłopak z nizin społecznych wyrażał się w taki sposób. To sprawia, że opowiadanie staje się kompletnie nieautentyczne. Historia sama w sobie na razie też mnie nie przekonuje - poczekam na dalsze części, o ile się pojawią.


"KGB chciało go zabić, pozorując wypadek samochodowy, ale trafił kretyn na kretyna i nawet taśmy nie zniszczyli." - z "notatek naukowych" Mestari

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Bo moje siostry... - przez Dejmones - 28-07-2011, 16:22
RE: Bo moje siostry... - przez Kruk - 28-07-2011, 16:43
RE: Bo moje siostry... - przez Szach-Mat - 28-07-2011, 17:31
RE: Bo moje siostry... - przez Mestari - 29-07-2011, 13:42
RE: Bo moje siostry... - przez Dejmones - 29-07-2011, 15:12
RE: Bo moje siostry... - przez Dejmones - 03-08-2011, 18:39
RE: Bo moje siostry... - przez Kruk - 03-08-2011, 21:45
RE: Bo moje siostry... - przez Mestari - 04-08-2011, 09:30
RE: Bo moje siostry... - przez Dejmones - 04-08-2011, 20:38
RE: Bo moje siostry... - przez Szach-Mat - 05-08-2011, 16:32
RE: Bo moje siostry... - przez Dejmones - 06-08-2011, 18:35
RE: Bo moje siostry... - przez Szach-Mat - 13-08-2011, 22:42
RE: Bo moje siostry... - przez Dejmones - 18-08-2011, 08:37
RE: Bo moje siostry... - przez Kruk - 18-08-2011, 09:41
RE: Bo moje siostry... - przez Szach-Mat - 22-08-2011, 12:30
RE: Bo moje siostry... - przez Dejmones - 26-08-2011, 22:32
RE: Bo moje siostry... - przez Kruk - 27-08-2011, 20:45
RE: Bo moje siostry... - przez Dejmones - 28-08-2011, 12:57
RE: Bo moje siostry... - przez Dejmones - 17-12-2011, 09:58
RE: Bo moje siostry... - przez Natasza - 17-12-2011, 11:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości