Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Głos sumienia
#14
Ninko, kierowany głosem sumienia stwierdziłem, że za to trollowanie, jestem Ci winien faktycznie „merytoryczny komentarz”.

Po pierwsze: przecinki, spacje, wielokropki, polskie znaki! Strasznie dużo takich prostych błędów. Nie obraź się, ale wygląda to, jakby było pisane przez osobę z dyslekcją. Masz nam (czytelnikom) do przekazania jakąś historię, jesteśmy więc podstawą Twojego bytu, a to sprawia, że powinnaś nas szanować. Szanować, czyli dbać o to by forma Twojego przekazu była schludna i poprawna, a Twoja jest wyjątkowo brzydka i może już na wstępie odstręczać. Ile Ty masz lat, to przecież elementarz, podstawówka.

Cytat:tekst był pisany pod jedną konkretną stronę
Bardzo słabe to tłumaczenie. Skoro był pisany pod jedną, konkretną stronę – dlaczego umieściłaś go tutaj? Niektórzy mogą się poczuć jak czytelnicy drugiej kategorii.

Cytat:w celu poczucia dreszczyka strachu
DreszczykU.

Cytat:Cóż,możesz być pewny że Ci je zapewnie.
Dlaczego „ci” wielką literą? To nie list. W beletrystyce nie piszę się takich zwrotów wielką.

Cytat:Nic specjalnego,pomyślisz,więc czemu zawracam Ci gitare?
Akurat ja takie zwroty typu „zawracać gitarę” w takich tekstach lubię i aprobuję, moim zdaniem dobrze rozładowują ewentualny, niepotrzebny patos.

Cytat:Witaj,nieznajomy. Pewnie znalazłeś się na tej stronie w celu poczucia dreszczyka strachu,małej adrenalinki, mam rację? Cóż,możesz być pewny że Ci je zapewnie.
Nazywam się Alina Tracz i mam trzydzieści lat. Na codzień nie wyróżniam się niczym szczególnym spośród moich rówieśników - ciemne włosy, ciemne oczy,jasna cera. Nic specjalnego,pomyślisz,więc czemu zawracam Ci gitare? Już odpowiadam.
Chciałam Cie ostrzec,choć nie wiem czy można nazwać to ostrzeżeniem - raczej uświadomieniem o czymś,co w sumie jest wiadome od zawsze.
Kojarzysz tych katoli, którzy tak bardzo wierzą w sumienie? Facetów paradujących w sukienkach i święcie przekonanych, że mogą nas pouczać?
A pamiętasz ich przemowy o głosie sumienia? Właśnie przed tym chciałam Cie ostrzec.
Ten wstęp jest niepotrzebny. Jest kiczowaty i pretensjonalny. Nie wnosi nic do tekstu. Zastanów się. Opowiadanie świetnie by funkcjonowało bez niego.

Cytat:W latach 90-tych, gdy aparaty fotograficzne były powszechnie dostępne, wśród młodzieży panowała moda na wymienianie się strasznymi zdjęciami.
Pomiędzy częściami zdania zabrakło mi jakiegoś spójnika. Wynikowego?

Cytat:więc jaśniejsze punkty na wywołanej fotografii kojarzyły się małolatom z czymś wywołującym dreszczyk emocji.

Cytat:Tego wieczoru długo nie mogłam zasnąć. Za oknem szalała burza śnieżna, wiatr wył trzaskając okiennicami i skrzypiąc rynnami.
Taka klisza ze słabych horrorów. Sad

Cytat:Bez zastanowienia nacisnęłam klamkę i otworzyłam je z cichym skrzypieniem.
Je? Klamkę? Błąd składniowy.

Cytat:Bylam w szoku. W środku była kobieta z fotografii! Rozpoznałam ją po charakterystycznej sukni i rudych lokach opadających swobodnie na ramiona.
Była piękna, nieskazitelna. Jej twarz była niczym

Cytat:i nagle znalazłam się tu, gdzie nigdy powtórnie nie chcialabym się znaleźć.
Tu? Może tam?

Cytat:- Słucham?
- Ja do Marty.
- Marta śpi.
Cóż to za wartki i wysublimowany dialog!

Cytat:ale Marty nie było,zresztą jak cały dzień.
Całego dnia też nie było?

Cytat:Mdłe światło,rzędy drzwi,spod jednych z nich wyzierało światło.
Trochę się plączesz.

Cytat:Z jego roztrzaskanej o duży kamień głowy wyciekało powoli wnętrze.
Wnętrze kamienia czy głowy? Mam wrażenie, że za bardzo się spieszysz w opowiadaniu…

Cytat:z którego wyciekał mózg...
Zasadniczo rzecz biorąc, mózg nie wycieka, nie jest cieczą. Pod wpływam ciśnienia mógłby robić coś na kształt „wypełzania”.

Cytat:brata przygniecionego przez ogromną maszynę.
Bez przesady, MZki nie są aż tak duże.

Cytat:Później,jakby dysponował nadludzką siłą podniósł motocykl i odrzucił go parę metrów dalej. Pochylił się nad nim i rozpoczął reanimację..
Dlaczego brat Marcina resuscytował motocykl? Sad

Cytat:Był w większości zabandażowany. Prawy policzek przecinała mu paskudna blizna,w lewej dłoni brakowało dwóch palców.
Po takich wypadkach bliznowacenie trwa kilka tygodni, nawet miesiące. Podobnie z tymi brakującymi palcami – miałby raczej opatrunek na dłoni, takie rany goją się długo.

Cytat:Wyrok zgodnie z konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej...skazuję pana Michała Ślesickiego na wyrok dwóch lat pozbawienia wolności oraz zapłatę zadośćuczynienia rodzinie poszkodowanego Marcina Męckiego w wysokości trzydziestu tysięcy polskich złotych...jednak jako że pan Michał Ślesicki jest osobą nieletnią,wyrok odsiadki przechodzi na jego opiekuna prawnego,w tym miejscu pana Bartłomieja Ślesickiego,a sam oskarżony zostaje umieszczony w placówce opiekuńczo - wychowawczej do ukończenia pełnoletności...
Po pierwsze – sąd nie użyłby słowa „odsiadka”.
Po drugie – nie znam się na prawie i nie chce mi się tego szukać – ale to naprawdę możliwe, by wyrok odsiadywał za brata?
Po trzecie – jak to możliwe, by w trakcie dochodzenia nikt nie wpadł na ślad dziewczynki? Przecież na pewno prokurator przesłuchiwałby kolegów z klasy, uczestników ogniska, a ci przecież musieli pamiętać, że Marcin poszedł w krzaki z koleżanką, bo zobowiązali się na mecie „rozstrzygnąć rywalizację”. Cała ta sytuacja z sądem i rozprawą wydaje mi się naciągana i grubymi nićmi szyta.

Co do samego tekstu odczucia mam raczej mieszane. Nie można Ci odmówić chęci i względnie wartkiej akcji. Pomysł trochę wtórny, coś jak pomieszanie „Koszmaru minionego lata” i „Oszukać przeznaczenie”, ale pewnie można go jeszcze innowacyjnie zaadaptować. Z drugiej strony wypadałoby się zastanowić nad grupą docelową. Bo historyjka jest trochę infantylna i pisana jakby dla „gimnazjalistek”. Taka trochę „Gęsia skórka”. Za poważne dla dzieci, zbyt dziecinne dla dorosłych. No i realia, które czasem nie trzymają się kupy. Całość wymaga porządnej redakcji, może nawet napisania od nowa, ale coś w tym jest i chyba warto doprowadzić do końca.

Ninko, wisisz mi kawę. Wink
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Głos sumienia - przez Ninka - 05-09-2014, 11:56
RE: Głos sumienia - przez Gorgiasz - 05-09-2014, 20:33
RE: Głos sumienia - przez Ninka - 06-09-2014, 08:07
RE: Głos sumienia - przez erazmus - 06-09-2014, 12:53
RE: Głos sumienia - przez Ninka - 06-09-2014, 15:56
RE: Głos sumienia - przez erazmus - 06-09-2014, 16:19
RE: Głos sumienia - przez Ninka - 06-09-2014, 16:58
RE: Głos sumienia - przez erazmus - 06-09-2014, 17:03
RE: Głos sumienia - przez Ninka - 06-09-2014, 17:08
RE: Głos sumienia - przez erazmus - 06-09-2014, 17:12
RE: Głos sumienia - przez Ninka - 06-09-2014, 17:13
RE: Głos sumienia - przez erazmus - 06-09-2014, 17:21
RE: Głos sumienia - przez Ninka - 06-09-2014, 17:22
RE: Głos sumienia - przez erazmus - 07-09-2014, 14:24
RE: Głos sumienia - przez Ninka - 08-09-2014, 09:13
RE: Głos sumienia - przez erazmus - 08-09-2014, 11:49
RE: Głos sumienia - przez Ninka - 08-09-2014, 20:29
RE: Głos sumienia - przez erazmus - 08-09-2014, 20:59
RE: Głos sumienia - przez Ninka - 08-09-2014, 21:17
RE: Głos sumienia - przez erazmus - 08-09-2014, 21:23

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości