Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klasyczna forma - proza Październik 2018
#14
W rozdziałach od 4. do 6. zauważyłem takie drobne błędy:

Cytat:Z potylicy wystawał grzebień rzędu kilku centymetrów, które bezpośrednio łączył się z komputerem, lecz nie za sprawą sygnału czy kabla, mózg ludzki łączyła z mózgiem cybernetycznym grubość rzędu kilku atomów.

Zamiast "które" powinno być "który".

Cytat:Na zdjęciu oprawionym w ramkę, to 8 letni chłopak miał nadąsaną minę, rodzice się uśmiechali.

Zamiast "8 letni" powinno być "8-letni".

Cytat:Podobnie jak u niego jedno z rodziców nie dawno zmarło, i wrażenie było identyczne.


Słowo "niedawno" trzeba pisać łącznie. Choć jestem bardzo tolerancyjny do nienależnego odrywania "nie" od przymiotników, ale pisownia "nie dawno" wygląda zbyt dziwnie. Filolodzy powiedzą, że to w ogóle nieprawidłowo, a ja raczej powiem, że taka pisownia oznacza, że po zdarzeniu minęło czasu albo mało, albo średnio, ale nie da się powiedzieć, że dużo. Smile

No, i niektóre moje ogólne wrażenia o tym opowiadaniu (choć na razie doczytałem tylko do końca VI rozdziału). Niezła fantastyka, mogę czytać. Ale czasem mam wrażenie, że niektóre niuanse są wyjaśniane zbyt krótko lub zbyt zagmatwanie. Chyba to dlatego, że mam mało doświadczenia w czytaniu literatury pięknej.

Przytoczę jednak przykład jakiegoś chyba rzeczywiście nieco mętnego zdania:
Cytat:Wycofując się oficjalnie z neurochmury (w którą ewoluował internet po rewolucji masowych instalacji gniazd w mózgach 95 % ludzkości) zyskali trochę spokoju, bo co ciekawe maskując dane personalne, rzadko kiedy byli rozpoznawani w realu po twarzach.
Czy chodzi o dane personalne w tej neurochmurze, czy już o jakieś dane pozostające po wycofaniu z niej? W pierwszym przypadku nie jest jasny sens spójnika "bo" (jeśli nawet wtedy ich nie rozpoznawano, to nie jest argumentem, by się wycofywać). A w drugim przypadku nie jest jasne, o co chodzi: co to za maskowanie i kto ich nie rozpoznawał (jacyś wirtualni znajomi czy też realni mogący pamiętać twarz).
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Klasyczna forma - przez Miranda Calle - 01-11-2018, 01:07
RE: Klasyczna forma - przez Gunnar - 04-11-2018, 19:20
RE: Klasyczna forma - przez Ahab - 05-11-2018, 23:14
RE: Klasyczna forma - przez Gunnar - 12-11-2018, 20:51
RE: Klasyczna forma - przez Gunnar - 17-11-2018, 19:42
RE: Klasyczna forma - proza Październik 2018 - przez D.M. - 04-01-2019, 23:29

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości