Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pan Machiner - proza maj 2014
#6
Cytat:Wynalazca w swym dorobku posiadał już, co prawda, cuda takie, jak automatyczna froterka do podług,
Jest takie słowo, ale tutaj potrzebujesz tego, które pisze się przez "ó" Big Grin

Cytat:Posiadał jeszcze pewien plan
Lepiej by wyglądało zwyczajne "miał".

Cytat:Posiadał jeszcze pewien plan, genialny plan wybudowania robota o funkcjach wszelkich, który mu opracował jeszcze za czasów studenckich wraz z przyjacielem, Hipolitem,
To chyba zbędne Wink

Po ani przed "i" nie stawiamy przecinka.

Cytat:często, w trakcie tych osobliwych miesięcy, rozmyślała nad znaczeniem całego zamieszania.
Wytłuściłam zbędne przecinki.

Cytat: Do szerokiego wachlarza hałasów, krzyków i stukotów doszedł dźwięk piłowania, darcia papierów
Darcie papierów nie jest chyba na tyle głośne, by przeszkadzało sąsiadom?

Cytat:Niepokojące zjawiska ostro dawały się we znaki ciekawskim sąsiadom, których coraz bardziej irytowała niemożność legalnego włamania się do mieszkania pana Machinera i sprawdzenia, co też się tam wyprawia?
Bez znaku zapytania, bo to nie jest zdanie pytające.

Cytat:przygarbiony pan o wiecznie roztrzepanych, siwych włosach,
...a z tą watą cukrową później to genialne porównanie Big Grin Big Grin

Cytat: w której bystro połyskiwały czarne, jak węgiel oczy.
Ten przecinek też jest zbędny.

Pierwsze wrażenie: genialne! Świetny pomysł, trochę refleksyjny, akcja zupełnie z kosmosu toczy się w szarej rzeczywistości i jedno z drugim się nie gryzie. Zachowania postaci są dość przerysowane, ale dla mnie to naturalna część tekstu, wcale nie razi. No i to wszystko poprowadzone w urokliwym, lekkim nastroju, z pogranicza bajki i science fiction. Trochę przywodzi mi to na myśl filmy Burtona, takie "9" na przykład.
Jest jeden zgrzyt, jeszcze nie wiem, czy poważny, muszę nabrać dystansu. Pomysł pana Machinera zwala z nóg, dla mnie był po prostu szokujący i makabryczny. Jednak skoro nie znosił robotów, czemu postanowił przemienić w roboty ptaszki? I w końcu samego siebie? Wszystko by mi pasowało, gdyby chodziło tylko o udoskonalenie ludzkiego ciała, ale on chce przejść całkowitą transformację! I sam stać się robotem, którego tak bardzo się obawia. Zresztą, to co mówi o ludzkim umyśle, że jest ograniczony, jest w ogóle nieprawdziwe. To już raczej my jesteśmy ograniczeni, bo potrafimy wykorzystać jedynie znikomą część naszego mózgu...
Zgadzam się z miriadem odnośnie przecinków.
Komentując dzielę się osobistymi, subiektywnymi odczuciami, nie poczuwam się do znajomości prawdy absolutnej Wink

W cieniu
Nie ma
Czarne płaszcze

[Obrazek: Piecz1.jpg] 

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Pan Machiner - proza maj 2014 - przez Taiteilija - 22-05-2014, 13:58
RE: Pan Machiner - przez miriad - 22-05-2014, 16:24
RE: Pan Machiner - przez Taiteilija - 23-05-2014, 11:31
RE: Pan Machiner - przez Cortez - 23-05-2014, 08:44
RE: Pan Machiner - przez miriad - 23-05-2014, 16:27
RE: Pan Machiner - przez Kruk - 24-05-2014, 15:37
RE: Pan Machiner - przez Taiteilija - 25-05-2014, 13:23
RE: Pan Machiner - przez Gunnar - 15-10-2018, 17:53
RE: Pan Machiner - przez Miranda Calle - 20-10-2018, 16:11
RE: Pan Machiner - przez Kotkovsky - 20-10-2018, 16:50
RE: Pan Machiner - proza maj 2014 - przez Gunnar - 01-11-2018, 10:12

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości