Via Appia - Forum
Budowanie porządku światowego na piasku - Wersja do druku

+- Via Appia - Forum (https://www.via-appia.pl/forum)
+-- Dział: EPIKA (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-EPIKA)
+--- Dział: Publicystyka (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-Publicystyka)
+--- Wątek: Budowanie porządku światowego na piasku (/Thread-Budowanie-porz%C4%85dku-%C5%9Bwiatowego-na-piasku)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - czarownica - 20-11-2015

No widzisz, widocznie głupia jestem.
Pytam o to, dlaczego teraz w kościele czyta się te słowa biblii, które są nieprawdziwe (i naucza według nich, np. w kazaniu), a Ty mi serwujesz kolejny cytat, średnio nawiązujący do mojego pytania, o tym, że duchowieństwo cechował skrajny despotyzm...
No głupia jestem i nie ma innego wytłumaczenia. Poddaję się.


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - skrobipiórek - 20-11-2015

Cytat:No widzisz, widocznie głupia jestem.
Pytam o to, dlaczego teraz w kościele czyta się te słowa biblii, które są nieprawdziwe (i naucza według nich, np. w kazaniu), a Ty mi serwujesz kolejny cytat, średnio nawiązujący do mojego pytania, o tym, że duchowieństwo cechował skrajny despotyzm...
No głupia jestem i nie ma innego wytłumaczenia. Poddaję się.

Nie śpiesz się z samooceną, głupi nie zadaje tak logicznych pytańSmile
Jeżeli duchowni próbowali fałszować słowo Boże, to czyimi są poplecznikami?
Dlaczego Jezus piętnował ówczesne duchowieństwo judaizmu / faryzeuszy, saduceuszy i uczonych w Piśmie/?


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - czarownica - 20-11-2015

Czy Ty w ogóle czytasz to, co ja piszę?
Ja mówię NIE o duchownych z czasów Jezusa, tylko o tym, że wiele razy sama słyszałam w kościele fragment o kamienowaniu cudzołożnicy. We WSPÓŁCZESNYM kościele. A z tego co się orientuję, czytania, ewangelie na daną niedzielę są ustalane "odgórnie" czyli przez zwierzchników kościoła. Dlaczego współcześni zwierzchnicy kościoła dopuszczają do czytania na całym świecie tekst, który przeczy naukom Jezusa? Czy według Ciebie duchowieństwo (mamy 2015 rok) jest poplecznikiem szatana? To chciałeś powiedzieć?

Cytat:głupi nie zadaje tak logicznych pytań
jeśli nie otrzymuje logicznych odpowiedzi, to zaczyna wątpić w swoja inteligencję


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - skrobipiórek - 20-11-2015

Cytat:Dlaczego współcześni zwierzchnicy kościoła dopuszczają do czytania na całym świecie tekst, który przeczy naukom Jezusa?

i tak unieważniacie słowo Boże swoją tradycją, którą przekazaliście. Czynicie też wiele tym podobnych rzeczy”. /Marka 7,13/- tak powiedział Jezus duchownym.

Dlaczego zwierzchnicy kościoła za czasów Jezusa dopuszczali się do czytania i objaśniania tekstu który przeczył naukom Pism Hebrajskich /ST/?

Czy według Ciebie duchowieństwo (mamy 2015 rok) jest poplecznikiem szatana? To chciałeś powiedzieć?

Kogo poplecznikiem było duchowieństwo za czasów Jezusa?


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - gorzkiblotnica - 20-11-2015

No zaraz. Ten fragment o kamienowaniu jawnogrzesznicy nie przeczy w niczym nauce Jezusa. Bo i niby w czym miałby przeczyć. Jest to chyba jeden z najładniejszych przykładów miłosierdzia. Jezus piętnował grzech, ale nie człowieka. On podnosił człowieka z grzechu. Stąd słowa "Idź i nie grzesz więcej". Odsłania też hipokryzję "sędziów". W końcu nie znalazł się nikt, kto miałby czyste sumienie... Nie wiem czemu Skrobipiórek atakuje ten fragment. Zastanawiam się również, jakie ma na tę nieoryginalność dowody.

No okey. Teraz Ja zadam Ci pytanie. Skoro duchowieństwo to samo zło, czemu Jezus podczas ostatniej wieczerzy ustanowił urząd kapłański w swoim Kościele? Czemu również po swoim zmartwychwstaniu powołał Piotra do przewodzenia temuż Kościołowi.

Miriad:
Oczywiście, że znam te cytaty. Choć dziwne, że przytoczyłeś właśnie te, a nie np myśli na temat Trójcy świętej, czy innych kwestii duchowych. Prawdą jest, że ówcześni zakonnicy żyjący w eremach bali się po prostu kobiet. Bali się tego, jak mącił się ich spokój duchowy, latami samodyscypliny uzyskiwany... Oczywiście, że to myślenie (choć zgodne z duchem epoki) miało niewiele wspólnego z nauką Jezusa. Świętymi zostawali jednak za zupełnie inne sprawy.
Zastanawiam się, czy chciałeś mnie nimi zgorszyć? Może przerazić? Jaki był twój cel?

Nie zauważyłem też, żeby tam gdzieś była wzmianka o zachowaniach homoseksualnych. Pisałem już nie raz, że aż wstyd mi się powtarzać, że dla osób tej samej płci przeznaczona jest przyjaźń lub ten rodzaj miłości (grecy znają je aż trzy) nazywany "siloe". Czyli w uproszczeniu "miłość opiekuńcza" taka jak rodzeństwa, rodzica do dziecka, czy bliskich przyjaciół. Nie ma w niej ani krzty cielesności. Miłość związania z erotyzmem (greckie eros) w tradycji chrześcijańskiej zarezerwowana była tylko dla uświęconego związku kobiety i mężczyzny, nigdy poza nim.


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - miriad - 21-11-2015

Cytat:Oczywiście, że to myślenie (choć zgodne z duchem epoki) miało niewiele wspólnego z nauką Jezusa.
I akceptujesz ich?? Mizoginii mówimy tak - jak i homofobii?
Właśnie to było moim celem. Przekonać się, czy masz cokolwiek swoje zdanie, czy jesteś totalnie spętany religią i honorujesz tych zepsutych ludzi, rzekomych świętych. Bo powtarzam: stałoby w biblii "kochaj i szanuj wszelkie orientacje seksualne, nigdy nie wściubiaj doń nosa" byłbyś zagorzałym homofilem.


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - skrobipiórek - 21-11-2015

Cytat:Nie wiem czemu Skrobipiórek atakuje ten fragment. Zastanawiam się również, jakie ma na tę nieoryginalność dowody.

Tych 12 wersetów dodano do pierwotnego tekstu Ewangelii według Jana. Nie ma ich w kodeksach synajskim i watykańskim, choć pojawiają się już w pochodzącym z V w. Kodeksie Bezy i w późniejszych manuskryptach greckich. Pomija je większość starożytnych przekładów. Bezsprzecznie nie wchodzą one w skład Ewangelii według Jana. W pewnej grupie manuskryptów greckich fragment ten pojawia się przy końcu tej Ewangelii, a w innej po słowach z Łukasza 21:38, co tylko potwierdza wniosek, że nie jest to tekst autentyczny ani natchniony.

W księdze Objawienia jest ostrzeżenie, żeby niczego nie dodawać ani ujmować.

„Ja świadczę każdemu, kto słyszy słowa proroctwa tego zwoju: Jeżeli ktoś doda coś do tych rzeczy, Bóg doda mu plag zapisanych w tym zwoju; 19 a jeżeli ktoś odejmie coś ze słów zwoju tego proroctwa, Bóg odejmie jego dział w drzewach życia i w mieście świętym — rzeczach opisanych w tym zwoju./Obj 22:18-19/


Cytat:No okey. Teraz Ja zadam Ci pytanie. Skoro duchowieństwo to samo zło, czemu Jezus podczas ostatniej wieczerzy ustanowił urząd kapłański w swoim Kościele? Czemu również po swoim zmartwychwstaniu powołał Piotra do przewodzenia temuż Kościołowi.



Skoro duchowieństwo było samo dobro, dlaczego Jezus tak bezpośrednio i ostro wypowiedział się o ówczesnych przywódcach religijnych?

Cały 23 rozdział Ewangelii Mateusza opisuje jakie zdanie miał Jezus na temat ówczesnych przywódców religijnych.
Poniżej fragment z tego rozdziału.


 „Biada wam, uczeni w piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Oczyszczacie bowiem z zewnątrz kielich i miskę, ale wewnątrz są one pełne grabieży i nieumiarkowania.  Ślepy faryzeuszu, oczyść najpierw wnętrze kielicha i miski, żeby także z zewnątrz stały się czyste.
 „Biada wam, uczeni w piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Przypominacie bowiem pobielane groby, które z zewnątrz wprawdzie wydają się piękne, ale wewnątrz są pełne kości zmarłych oraz wszelkiej nieczystości.  Tak i wy wprawdzie z zewnątrz wydajecie się ludziom prawi, ale wewnątrz jesteście pełni obłudy i bezprawia.
 „Biada wam, uczeni w piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Budujecie bowiem groby prorokom i ozdabiacie grobowce pamięci prawych,  i mówicie: ‚Gdybyśmy byli w dniach naszych praojców, nie mielibyśmy z nimi współudziału w przelaniu krwi proroków’!  Tym samym świadczycie przeciwko sobie, że jesteście synami tych, którzy mordowali proroków.  Dopełnijcie zatem miary waszych praojców.
„Węże, pomiocie żmijowy, jakże uciekniecie przed sądem Gehenny?

Chyba już dosadniej nie można było powiedzieć!

Czy Jezus z tymi duchownymi ustanowił urząd kapłański w swoim kościele? Czy rzeczywiście Jezus ustanowił coś takiego jak urząd kapłański ?


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - Mirrond - 21-11-2015

Cytat:Czy Jezus z tymi duchownymi ustanowił urząd kapłański w swoim kościele? Czy rzeczywiście Jezus ustanowił coś takiego jak urząd kapłański ?
O ile się nie mylę, Jezus kazał Apostołom nauczać. To dopiero jego następca de facto utworzył Kościół. Dobrze pamiętam?


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - skrobipiórek - 21-11-2015

Cytat:O ile się nie mylę, Jezus kazał Apostołom nauczać. To dopiero jego następca de facto utworzył Kościół. Dobrze pamiętam?

Rzeczywiście apostołowie otrzymali nakaz głoszenia Ewangelii.
Jezus nie miał i nie wyznaczył nigdy swojego następcy.

Czy Piotr był pierwszym papieżem?

Chcąc dowieść, że fundamentem Kościoła jest Piotr, katolicy powołują się na słowa Jezusa zanotowane w Ewangelii według Mateusza 16:18: „Ty jesteś Piotr, na tej skale zbuduję mój Kościół” (KUL). Werset ten, zapisany po łacinie, zdobi wnętrze kopuły w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie.
Augustyn, jeden z Ojców Kościoła, początkowo głosił, że Kościół (czyli zbór chrześcijański) został założony na Piotrze. Jednak pod koniec życia doszedł do wniosku, że słowa Jezusa należy rozumieć inaczej. W swoim dziele Sprostowania argumentował, że Kościół nie jest zbudowany na Piotrze, lecz na Jezusie.

Rozmowa, w czasie której Jezus skierował do apostoła cytowane wcześniej słowa, dotyczyła tożsamości i roli Chrystusa, a nie Piotra (Mateusza 16:13-17). Sam Piotr oświadczył później, że [b]to Jezus jest masywem skalnym, na którym opiera się zbór [b](1 Piotra 2:4-8). Również apostoł Paweł potwierdził, że Jezus, a nie Piotr, jest „fundamentowym kamieniem narożnym” zboru chrześcijańskiego (Efezjan 2:20).


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - czarownica - 21-11-2015

Skrobipiórku, czy Ty nie uznajesz kościoła, nie praktykujesz?

Cytat:No okey. Teraz Ja zadam Ci pytanie. Skoro duchowieństwo to samo zło, czemu Jezus podczas ostatniej wieczerzy ustanowił urząd kapłański w swoim Kościele? Czemu również po swoim zmartwychwstaniu powołał Piotra do przewodzenia temuż Kościołowi.

Czy Jezus gromadził bogactwa? Wywyższał się? Gwałcił dzieci? Współżył z mężczyznami? Nie.
Dlatego nie sądzę, żeby jego wolą było, aby kościół wyglądał tak, jak wygląda. Skoro nie tak miał on wyglądać, to dlaczego wciąż tylu ludzi nim tkwi, przymykając oko na to całe zło? Watykan trzyma w swoich sejfach złoto, posiada ziemię, nieruchomości i bóg jeden wie co jeszcze, w czasie, gdy ludzie co dzień umierają z głodu. Coś tu jest chyba nie tak? Jak można spokojnie tkwić w tej obłudzie?


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - skrobipiórek - 21-11-2015

Cytat:Skrobipiórku, czy Ty nie uznajesz kościoła, nie praktykujesz?

Jest wiele kościołów tradycyjnych, wyznań,sekt.
Nie jestem związany z KRK, chociaż byłem w tej tradycji wychowany. W wieku 29 lat postanowiłem opuścić ten
kościół z przyczyn osobistych .

Cytat:Skoro nie tak miał on wyglądać, to dlaczego wciąż tylu ludzi nim tkwi, przymykając oko na to całe zło?

Osobiście uważam że jest kilka przyczyn

1.Silne przywiązanie do tradycji i świąt religijnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie

2.W sensie biblijnym pobożność, inaczej mówiąc bogobojność to przywiązanie do Boga, uwzględnianie we wszystkim Jego punktu widzenia. Chodzi tu więc o coś ważniejszego niż zwykłe manifestowanie religijności, zewnętrznej nabożności. Osoba rzeczywiście pobożna nie myśli głównie o zaspokajaniu własnych potrzeb, lecz o poznawaniu i spełnianiu woli Bożej oraz utrzymywaniu z Nim zażyłej więzi. Wskutek tego jej życie zmienia się na lepsze ponieważ przeobraża swoją osobowość i ufa Bogu

3. Smutne ale prawdziwe, wiele osób przemyka na to oka ponieważ nie jest szczera. Inni twierdzą że księża odpowiedzą za swoje czyny i takie osoby nadal pozostają w danym kościele.


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - Mirrond - 21-11-2015

Trzeba też wspomnieć o wciąż relatywnie niewielkiej, ale rosnącej grupie ludzi, która dostrzega błędy i problemy Kościoła, ale pragnie by on się odbudował, bo stanowi - mimo wszystko - jedyną grupę, która wypowiada się na przekór mainstreamowi w kwestiach takich jak aborcja czy promocja seksualnych i płciowych aberracji w sposób, który jest słyszalny. Lepszy jeden Kościół, choćby popełniający błędy i do pewnego stopnia przeżarty przez korupcję, który coś robi, niż 150 małych i nieskorumpowanych sekt i organizacji, które można spokojnie zignorować bo nic nie mogą zrobić Tongue


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - gorzkiblotnica - 22-11-2015

Miriad:
Pewnie gdyby Biblia uznawała homoseksualizm za cnotę, nie zająknął bym się na ten temat złym słowem. No ale na szczęście go jednak potępia. Czym dowodzi rozsądku piszących ją natchnionych autorów.

Skrobipiórek, Czarownica:

Okey, załóżmy na chwilę że kapłani to samo zło. Faktycznie Jezus jechał po tych żydowskich po całej linii. Z drugiej jednak strony w wielu miejscach wspominał o kapłaństwie jako takim pozytywnie, a nawet odnosił je do siebie.

No ale mniejsza. Mam więc kolejne pytanie: Podczas ostatniej wieczerzy, która w Ewangeliach jest dość dobrze udokumentowana, Jezus zostawił wyraźne wskazówki co do swego kultu: Mówię tu o konsekracji chleba i wina w jego święte Ciało i Krew. Na dodatek nakazał "Czyńcie to na Moją pamiątkę" W innym miejscu zaś zostawił władzę odpuszczania grzechów...
W innym miejscu znów wskazał:
Cytat:Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez9 Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.

Nakaz "Czynienia" owej pamiątki przekazał Jezus apostołom. Wydaje się więc, że to ich obdarzył tą "władzą" (kapłaństwem?)
Do Piotra zaś po trzykroć powiedział "paś baranki moje" co chyba wskazuje na powierzenie władzy nad wiernymi?

Okey, a teraz pytanie: Chrześcijanie muszą spożywać Ciało i Krew Chrystusa, pod znakami chleba i wina. Odrzuciwszy więc kapłanów (księży, popów, pastorów, czy kogo tam jeszcze) kto ma owej konsekracji dokonywać? Kto ma dysponować władzą odpuszczania grzechów, by w ten sposób wierzącym służyć? Jak to wszystko z sobą pogodzić?


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - czarownica - 22-11-2015

Cytat:Okey, a teraz pytanie: Chrześcijanie muszą spożywać Ciało i Krew Chrystusa, pod znakami chleba i wina. Odrzuciwszy więc kapłanów (księży, popów, pastorów, czy kogo tam jeszcze) kto ma owej konsekracji dokonywać? Kto ma dysponować władzą odpuszczania grzechów, by w ten sposób wierzącym służyć? Jak to wszystko z sobą pogodzić?

Nie wiem Gorzki, dlatego w pewnym momencie, gdy przestałam to wszystko ogarniać, po prostu stwierdziłam, że to nie ma sensu. Tyle rzeczy mi się ze sobą nie zgadzało, że nie potrafiłam dłużej tkwić w tym zakłamaniu. Nie potrafię sama siebie oszukiwać, że wszystko jest cacy, bo nie ma alternatywy. I że lepszy taki kościół, niż żaden. No ja tak zwyczajnie nie potrafię. Muszę być szczera wobec siebie, bo inaczej czuję coś w rodzaju trawiącej mnie od środka frustracji. Może kiedyś odnajdę swoją ścieżkę, ale już raczej nie zaufam kościołowi katolickiemu. Tu jest pewne podobieństwo między nami - ja też mam urazę, która zostanie we mnie już na zawsze.


RE: Budowanie porządku światowego na piasku - miriad - 22-11-2015

No dokladnie. Mało kto szanujący siebie i swoją wolę poszedłby w niewolę absolutną, która zabrania wszystko i koniec końców i tak jest oszukiwaniem samego siebie - więc i pana swego, który doskonale zna zakamarki naszych serc. Przykre jest to i straszne wręcz, mnie się w głowie nie mieści i całkiem zwyczajne jest, że myślę za siebie. Świat mnie zaskakuje. Ludzie są doprawdy dziwni.