Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winny
#1
Pierwszy wiersz należący do trylogii pt. Krwawe Fatum. Zaznaczam także, że to jest mój pierwszy wiersz jako taki i nie mam z tym doświadczenia.

Na rękach mych kajdany,
Na moim losie śmierć.
Torturują mnie codziennie,
Myślą, że znają prawdę, lecz

Prawdą jest moja niewinność,
A winni są ci co mnie skazali.
Winni również ci, co przeciw
Mnie zeznawali, wiedząc


Edit Natasza: 0/10
O mojej niewinności.
Teraz stoję przed ludem,
Na wpół rozebrany, okrywa
Mnie tylko płacz.
Niebo dla tego, kto rozpęta piekło!

Piekło dla tego, kto nie wierzy w niebo!
#2
Prawda to, winny zawsze jest na wolności a skazują osobe która nie ma z tym nic wspolnego. Co do treści ogółem dobra prosta i przykuwa uwage, jak dla mnie na plus.
,,the last good bye, whne you will join me in tis river, R.I.P DIMM''

[Obrazek: tumblr_m9w66uw9Jr1r9huebo1_250.gif]
#3
Alf, dzięki za komentarz.
Niebo dla tego, kto rozpęta piekło!

Piekło dla tego, kto nie wierzy w niebo!
#4
Zawsze jest jakieś "ale" przybierające nieraz formę "lecz". I to lecz stanowiłoby fajne przejście, gdyby dodać dwukropek, lub jakoś je zaakcentować. Ale ja prozaik, to się nie znam...
"Problem w tym, mili moi, że za mało tu kowboi, a za dużo się wypasa świętych krów"
Z. Hołdys, Lonstar, "Countrowersja" 

Kroniki Białogórskie: tom I - http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=2143 (kto szuka ten znajdzie wersję płatną Wink ); tom II - http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=9341.

kronikibialogorskie.pl, czyli najbrzydsza strona www w internetach
#5
Rafał, dzięki za komentarz.
Niebo dla tego, kto rozpęta piekło!

Piekło dla tego, kto nie wierzy w niebo!
#6
Z racji tego, że to Twój debiut, to będę delikatna jako ta nowalijka Wink



Na rękach mych kajdany,
Na moim losie śmierć.
Torturują mnie codziennie,
Myślą, że znają prawdę, lecz

Prawdą jest moja niewinność,
A winni są ci co mnie skazali.
Winni również ci, co przeciw
Mnie zeznawali, wiedząc

O mojej niewinności.
Teraz stoję przed ludem,
Na wpół rozebrany, okrywa
Mnie tylko płacz. - oj, podmiot liryczny ma chyba zbyt wybujałe ego... Drogi Autorze, zbyt wiele tych zaimków... podmiot liryczny jest ten sam, po jakiego więc grzyba tyle zaimków? Przecież z kontekstu jasno wynika, że chodzi o tą samą osobą. Nie marnuj wiersza na puste słowa Wink.

Druga sprawa: interpunkcja

Jeśli już decydujesz się na stosowanie interpunkcji, to musisz być konsekwentny:

"A winni są ci, co mnie skazali." - brak przecinka

Dużo sloganów, odgrzewanych kotletów: kajdany na rękach, niewinność, wina, śmierć, prawda, los. Nie wnosisz swoim wierszem nic nowego. Twój wiersz jest odtwórczy... Poza tym brak pointy. Brak w ogóle pomysłu na wiersz. Z całego wiersza dowiedziałam się, że peel winny i... co w związku z tym? Nie zaskoczyłeś mnie niczym, nie zmusiłeś do refleksji, nie zatrzymałeś obrazem, myślą, słowem...
Co miało być celem tego wiersza?

Nie tylko treść jest kiepska, również forma kuśtyka. Po prostu mało w tym wierszu... wiersza, mało liryki, mało poezji...

Raptem dwa lichutkie (i w dodatku ograne) środki stylistyczne:

"Na moim losie śmierć."
"okrywa
Mnie tylko płacz" - hmm, wiesz chociaż jakie środki stylistyczne zastosowałeś w tych wersach?

Stylistycznie też kiepsko - miejscami ocierasz się patos graniczący z kiczem: "na rękach mych kajdany"
Kajdany na rękach łączę m.in. z poezją martyrologiczną. Czasy takiej poezji minęły. Po co więc taka symbolika? To brzmi sztucznie...

Niby napisałeś wiersz biały (pozbawiony rymów), a tymczasem wkradły się w treść dwa chochliki:

"Prawdą jest moja niewinność,
A winni są ci co mnie skazali.
Winni również ci, co przeciw
Mnie zeznawali, wiedząc"


Nie będzie mąki z tego chleba... co najwyżej zakalec. W zasadzie to tylko uwagi ogólne, gdybym chciała się wgryźć w każdy wers, dokonać szczegółowej analizy, to wyszedłby z tego elaborat Wink.

Sporo pracy przed Tobą.

Czytaj dużo... Zacznij od klasyków: np. Herbert, Różewicz, Staff, Miłosz, Szymborska, Leśmian - taka moja rada od serca Wink

Pozdrawiam.



ocena: 1/10

Quod me non necaverit, certe confirmabit


Nie dajmy się zwariować. Nie mam doktoratu z filologii polskiej. Oceniam według własnego uznania...
wiersze, nigdy zaś Autora.
#7
Poezji w dużej ilości nigdy nie czytałem. Tylko kilka i tylko wybiórczo, stąd ten patos w tym wierszu.

Powtórzenia nie są zamierzone, ale jakoś się usprawiedliwić trzeba, a więc powiem to - są zamierzone Big Grin

Z przecinkami i w prozie mam problem, ale tutaj to lekkie niedopatrzenie.

Oj wbił się chochlik, wbił. Zawsze muszą Wink

Bardzo dziękuję za tak rozbudowany komentarz, Kheira. Teraz już wiem, że jeśli pójdę w tym kierunku to wiele pracy przede mną. I nie mogę tylko pisać, muszę też czytać. Ale niech ten wiersz zostanie tak jak jest. Będzie być może kiedyś przykładem jak moje umiejętności poszły w górę.

Pozdrawiam Smile
Niebo dla tego, kto rozpęta piekło!

Piekło dla tego, kto nie wierzy w niebo!
#8
Rzeczywiście, Kheira już zaznaczyła, i powiem Tobie nie mnie że masz szczęście.
Naprawdę była delikatna. Smile
Jakby wysypał się kosz z ziemniakami, same kartofle, tylko co to za gatunek, mnie
Nie można się skupić, bo co krok, to jak nie mnie to mych, moich, przesoliłeś i to zdrowo.
Rada ? Posłuchaj Kheiry, czytaj.

[Obrazek: 51882617.jpg]


http://www.youtube.com/watch?v=F09QrI6L44I
Ilustracje do tomików, opowieści, okładki. [/b] [b]Grafika. Ilustracje do bajek.
#9
Starysto, widzę, że sygnatura zobowiązuje Wink Porównania w twoim poście są epickie.

Powiem ci tak w tajemnicy Nataszo, że sejsmograf nie służy do wykrywania poezji Wink
Niebo dla tego, kto rozpęta piekło!

Piekło dla tego, kto nie wierzy w niebo!
#10
Po pierwsze, czemu kursywą? Utrudnia to czytanie. Po drugie sprawa, która najbardziej mi się rzuciła w oczy - utwór ten jest pięknym przykładem jak nie stosować przerzutni. Niesamowite przypadki w nim występują. W pozostałych kwestiach niemal w pełni zgadzam się Kheirą, może poza tym zdaniem:

Cytat:Kajdany na rękach łączę m.in. z poezją martyrologiczną. Czasy takiej poezji minęły.

Nigdy nie powiem, że podobne twierdzenia są słuszne. Chcesz tworzyć poezję martyrologiczną - proszę bardzo! Kto zabroni i dlaczego - bo wyszła z mody? Ale to tylko ideologiczna polemika, z tym wierszem niemająca wiele wspólnego - bo niestety jest on napisany po prostu źle.

1/10
#11
Cytat:RE: Winny
Starysto, widzę, że sygnatura zobowiązuje Wink Porównania w twoim poście są epickie.
No tak też sobie wyobrażam zgorszonego.
Przypuszczasz że nie potrafię ocenić tego co czytam ?
Jeżeli zaś twierdzisz, iż moja delikatność wobec poety jest epicką, przeszłym mitem, no to się mylisz.
Jeszcze raz ale dobitniej. Moim zdaniem jest zły, nie wchodzi taki do mojej świadomości, i mniesię nie podoba w ogóle.
Co chcesz zostać hagiografem bo czytam o trylogii pod bardzo zabawnym tytułem " krwawe fatum " to mi przypomina coś innego.
Czyim tylko powiedz.
Nie oceniam w skali... Confused
[Obrazek: 51882617.jpg]


http://www.youtube.com/watch?v=F09QrI6L44I
Ilustracje do tomików, opowieści, okładki. [/b] [b]Grafika. Ilustracje do bajek.
#12
Nie, źle mnie zrozumiałeś. Porównanie mnie tylko bardzo rozbawiło Wink

Nebraska, dzięki za komentarz.
Niebo dla tego, kto rozpęta piekło!

Piekło dla tego, kto nie wierzy w niebo!


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości