Umberto Eco
#1
Hej,

Lubicie czytać książki Umberto Eco? Dla mnie to geniusz i uwielbiam jego książki. Zaczęłam od najbardziej znanego "Imienia Róży" no ale czytałam też mniej popularne felietony i opowiadania. Polecam!
Niedługo ma wyjść nowy kryminał Eco - Cmentarz w Pradze. Zapowiada się kolejny dobry kryminał Smile
A Wy??? Czytacie? Którą książkę wspominacie najlepiej?


Przeniosłem wątek do odpowiedniego działu.//Dis
Odpowiedz
#2
Uwielbiam.
Najbardziej chyba Imię róży, ale także Wahadło i Baudolino
Gorzej z Sekretnym płomieniem (porażka) i Wyspą dnia poprzedniego

Ktoś wie kiedy wreszcie wyjdzie Cmentarz?
Od wiosny dopytuję się w księgarniach i nic Sad
Odpowiedz
#3
Ja Wyspę dnia poprzedniego wspominam... średnio. Prawdę mówiąc nie przebrnęłam przez całość.

Za to Cmentarz w Pradze ma się ukazać na początku listopada SmileChyba dokładnie na 2.10 przewidziana jest premiera.
Odpowiedz
#4
Jego "Sześć przechadzek po świecie fikcji" mogłoby służyć za lekturę obowiązkową dla początkujących twórców fabuł wszelkiej maści.
"Jeśli moja poezja ma jakiś cel, to jest nim ocalenie ludzi od postrzegania i czucia w ograniczony sposób."

— Jim Morrison
Odpowiedz
#5
Wprawdzie jakoś nie zdarzyło mi się jeszcze sięgnąć po żadną z jego powieści, ale bardzo przydała mi się jego książka "Superman w literaturze popularnej" (czy jakoś tak Tongue ). To jedyna pozycja, jaką udało mi się znaleźć wśród polskojęzycznych książek, w której znalazłem analizę powieści o Jamesie Bondzie. Nie wiem, czy udałoby mi się bez niej napisać pracę licencjacką Smile
Odpowiedz
#6
(24-09-2011, 15:18)Disaster napisał(a): Wprawdzie jakoś nie zdarzyło mi się jeszcze sięgnąć po żadną z jego powieści, ale bardzo przydała mi się jego książka "Superman w literaturze popularnej" (czy jakoś tak Tongue ). To jedyna pozycja, jaką udało mi się znaleźć wśród polskojęzycznych książek, w której znalazłem analizę powieści o Jamesie Bondzie. Nie wiem, czy udałoby mi się bez niej napisać pracę licencjacką Smile

Wow! O tym, że coś takiego napisał nawet nie słyszałam. To będzie druga książka na liście priorytetów do przeczytania zaraz po "Cmentarzu w Pradze" Smile
Odpowiedz
#7
Umberto Eco uwielbiam dla mnie to najlepsze książki jakie kiedykolwiek czytałam. Na "Cmentarz w Pradze" czekam z niecierpliwością, a premiera ma byc 2 listopada tego roku. A książka która mnie wciągnęła na maksa to "Imię Róży" i "Tajemniczy płomień królowej Loany" po prostu świetna książka. Czytałam jednym tchem i mimo prawie 500-set książek to zajęło mi to raptem 3 dniBig Grin Noce zarywałam ale przeczytałam inaczej bym nie zasnęła;D
Odpowiedz
#8
I jak mloda24 ?Cmentarz w Pradze kupiony ?Big Grin

Ja mam zamiar nabyć książkę, najlepiej prze długim weekendem, bo będzie czas, żeby spokojnie poczytać. Ciekawa jestem Waszych opinii Jeżeli ktoś jest po lub w trakcie lektury to z chęcią poczytam komentarzeRolleyes
Odpowiedz
#9
A ja przypomnę trochę starsze teksty Umberto - "Zapiski na pudełku od zapałek". Zbiór niezwykle błyskotliwych i traktujących poważne rzeczy z ironicznym dystansem felietonów. Pamiętam jak zachwycał mnie jeden z nich "Jak być Indianinem", sięgnęłam do nich ostatnimi czasy i okazało się, że nadal zachwycają. Pod ich wpływem napisałam nawet podobny felieton "Jak napisać poczytny blog".
Pozdrawiam wszystkich wielbicieli twórczości wielkiego Umberto. Smile
Odpowiedz
#10
"Zapiski na pudełku od zapałek" są genialne. Jest nawet ich druga część, niestety nie ma jej w mojej biblioteczce.
Dla mnie fenomen Umberto Eco polega między innymi na tym, że z jednej strony pisze takie średniowieczne kryminały jak "Imię Róży", a z drugiej lekkie i przezabawne felietony. To chyba świadczy w znaczny sposób o jego zdolnościach.

Tymczasem czekam na mój egzemplarz "Cmentarza w Pradze" Smile
Odpowiedz
#11
Chuda kupionyBig Grin. Pomału wciągam się w książkę, ale pierwsze moje uwagi mogą być takie, że narracja jest bardzo ciekawa w "Cmentarzu w Pradze". Pomysł na głównego bohatera również. Osobiście nie przepadam za długimi opisami, nudzą mnie. I w "Cmentarzu w Pradze" należy się tego spodziewaćSmile. Książka wymaga skupienia, nie jest taką prostą książką, ale wciągaWink
Odpowiedz
#12
Narracja jest świetna.
Pierwsze wrażenie mam bardzo pozytywne. Tak jak pisałaś, głowny bohater jest bardzo przemyślaną postacią, ciekawy jest też temat antysemityzmu, Żydów. Dużo jeszcze nie przeczytałam, ale zapowiada się intersująco. Jak skończę, napiszę cos więcej Smile
Odpowiedz
#13
Sięgnęłam po "Cmentarz w Pradze" właśnie również dlatego, że sprawa Żydów jest poruszona, zawsze mnie to interesowało.
Eco metafory są bardzo mocno oplecione tajemnicą, każdy będzie miał z pewnością własną interpretację - po książkę trzeba sięgać wiele razy, wtedy każda metafora będzie inaczej przez nas odszyfrowana.
Odpowiedz
#14
Niektórzy się tymi metaformai zachwycają, a ja mimo wszystko, nie zawsze mam do nich cierpliwośc i najczęściej skupiam się na głównym wątku. Tak było z "Imieniem Róży" dla mnie był to przede wszystkim genialny kryminał Smile
Jeżli chodzi o kwestię żydowską w "Cemntarzu" podobno budzi kontrowersje i sprzeciw ze strony środowiska żydowkiego. niestety, nie orientuję się o co dokładnie chodzi.
Odpowiedz
#15
Dla mnie właśnie w "Cmentarzu" Eco świetnie wkomponował temat żydowski - nie boi się tego, że będzie "na językach" jeśli chodzi o to. To jednak odwaga też musi być i Eco ją ma.
Metafory czasami doprowadzają do szałuBig Grin, tak jak piszesz - ale robię to samo co Ty i się tym nie przejmuję.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości