Pytanie
#1
Witam serdecznie,

Według niektórych czytelników, mam problem z pisaniem naturalnie brzmiących dialogów. Stąd moje pytanie:
Jak temu zaradzić?

Pozdrawiam
[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#2
1. Czytaj.
2. Słuchaj. Przy pisaniu dialogów wzoruj się na tych słyszanych wśród znajomych, na ulicy, etc.
3. Czytaj je na głos. Może ci to pomóc.

Ze mnie tyle jak na razie.
I don't mean to sound bitter, cold, or cruel, but I am, so that's how it comes out.
Odpowiedz
#3
W sumie, najważniejsze jest wyobrażenie sobie sytuacji. Postaw się na miejscu słuchacza. Siedzisz z kumplem na piwie, podchodzi do ciebie kumpela ze szkoły i mówi: Witaj zacny kolego ze szkoły, czy mogę li zasiąść z tobą i tym szlachetnym dżentelmenem? Gdyby coś takiego się stało, pewnie parsknąłbyś śmiechem i zapytał co te dziewczę ćpało. Zastanów się bardzo dobrze jaką informację chcesz przekazać w dialogu, bo dialogi to nie tylko urozmaicenia narracji. Potem dostosuj słownictwo do postaci, do tego kim ona jest, z jakiej wywodzi się warstwy społecznej itd. Pomijaj w dialogach oczywistości, rzeczy dla bohaterów oczywiste. Czy mówisz tak: proszę napij się z mojej gładkiej i smukłej szklanki bez żadnych nadruków i grawerowań, którą kupiłem w Gdańsku na koloniach z klasą będąc? Czy raczej powiesz: masz łyknij se. Inna kwestia to nadmierne rozbudowanie dialogów. Pamiętaj że ludzie raczej nie wypowiadają się w mowie potocznej, takiej na co dzień na pół strony, jeśli nie są sąsiadkami spod czwórki, która spotyka sąsiadkę spod ósemki i obie są emerytkami. Mowa potoczna, codzienna jest raczej oszczędna w formie, przy czym nie popadaj znów w drugą skrajność: Cześć, Cześć, Co u ciebie? Spoko, a u ciebie. Nuda. Ok, na razie. Operuj oszczędnie regionalizmami, elementami gwary, słownictwem właściwym zawodowi bohatera. To dodaje mu wiarygodności. Przy czym pamiętaj, że nadmiar technobełkotu powoduje bóle brzucha i skręty kory mózgowej.
"Mówię sam do siebie, ale ponieważ cenię sobie swoją opinię, nadałem sobie tytuł doktora." Erich Segal
Odpowiedz
#4
Dziękuję za odpowiedzi na pytanie. Wasze rady będę się starał odpowiednio wprowadzić w życie.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
(29-05-2011, 23:42)anarchist napisał(a): Według niektórych czytelników, mam problem z pisaniem naturalnie brzmiących dialogów.

A możesz podać jakiś przykład ze swojej twórczości, z takim "nienaturalnie brzmiącym" dialogiem?
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
http://www.rw2010.pl
Rewolucja wydawnicza nadeszła!
Odpowiedz
#6
Tak, jest jeden mój krótki tekst w dziale "fantastyka". Ma tytuł "Sobótka", jest gdzieś na początku, łatwo znaleźć.

Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości