Via Appia - Forum

Pełna wersja: Pytanie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie,

Według niektórych czytelników, mam problem z pisaniem naturalnie brzmiących dialogów. Stąd moje pytanie:
Jak temu zaradzić?

Pozdrawiam
1. Czytaj.
2. Słuchaj. Przy pisaniu dialogów wzoruj się na tych słyszanych wśród znajomych, na ulicy, etc.
3. Czytaj je na głos. Może ci to pomóc.

Ze mnie tyle jak na razie.
W sumie, najważniejsze jest wyobrażenie sobie sytuacji. Postaw się na miejscu słuchacza. Siedzisz z kumplem na piwie, podchodzi do ciebie kumpela ze szkoły i mówi: Witaj zacny kolego ze szkoły, czy mogę li zasiąść z tobą i tym szlachetnym dżentelmenem? Gdyby coś takiego się stało, pewnie parsknąłbyś śmiechem i zapytał co te dziewczę ćpało. Zastanów się bardzo dobrze jaką informację chcesz przekazać w dialogu, bo dialogi to nie tylko urozmaicenia narracji. Potem dostosuj słownictwo do postaci, do tego kim ona jest, z jakiej wywodzi się warstwy społecznej itd. Pomijaj w dialogach oczywistości, rzeczy dla bohaterów oczywiste. Czy mówisz tak: proszę napij się z mojej gładkiej i smukłej szklanki bez żadnych nadruków i grawerowań, którą kupiłem w Gdańsku na koloniach z klasą będąc? Czy raczej powiesz: masz łyknij se. Inna kwestia to nadmierne rozbudowanie dialogów. Pamiętaj że ludzie raczej nie wypowiadają się w mowie potocznej, takiej na co dzień na pół strony, jeśli nie są sąsiadkami spod czwórki, która spotyka sąsiadkę spod ósemki i obie są emerytkami. Mowa potoczna, codzienna jest raczej oszczędna w formie, przy czym nie popadaj znów w drugą skrajność: Cześć, Cześć, Co u ciebie? Spoko, a u ciebie. Nuda. Ok, na razie. Operuj oszczędnie regionalizmami, elementami gwary, słownictwem właściwym zawodowi bohatera. To dodaje mu wiarygodności. Przy czym pamiętaj, że nadmiar technobełkotu powoduje bóle brzucha i skręty kory mózgowej.
Dziękuję za odpowiedzi na pytanie. Wasze rady będę się starał odpowiednio wprowadzić w życie.

Pozdrawiam
(29-05-2011, 23:42)anarchist napisał(a): [ -> ]Według niektórych czytelników, mam problem z pisaniem naturalnie brzmiących dialogów.

A możesz podać jakiś przykład ze swojej twórczości, z takim "nienaturalnie brzmiącym" dialogiem?
Tak, jest jeden mój krótki tekst w dziale "fantastyka". Ma tytuł "Sobótka", jest gdzieś na początku, łatwo znaleźć.

Pozdrawiam