Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wspaniała Dynastia - Tajemniczy Zwój
#5
Cześć.

Cytat:MATEUSZ nigdy nie lubił wykonywania spraw państwowych.

Lepsze byłoby "załatwianie" spraw, wykonuje się rozkazy.

Cytat:Już wychodząc z łona matki okazał swoją siłę i bił służkę go tulącą tak, że ta narzekała na siniaki.

Mieszasz czas przeszły dokonany, z niedokonanym. Albo okazywał swoją siłę i bił, albo okazał raz i zbił.

Cytat:Starszy książę był wyjątkowo zatroskany tego dnia. Choć nie był dobrym organizatorem, to jednak tego dnia wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Powtórzenie.

Cytat:Gestem dłoni rozkazał wyjść służbie i strażom[,] a następnie podbiegając do duchownego ścisnął go tak, że ten stracił oddech.

Cytat:A miał do wyboru dwie tuniki: pierwsza z czerwonego aksamitu[,] zdobiona złotą taśmą na rękawach oraz przy dekolcie; druga wykonana z ciemnozielonego aksamitu podszyta seledynowym lnem, zapinana na drewniane kołeczki.

Zjedzony przecinek. Do tego nie wiem czy zostawienie możliwości wyboru stroju na taką uroczystość młodzieńcowi to dobry pomysł. Wiarygodniej będzie chyba, jeżeli strój koronacyjny będzie jeden. Może być to umotywowane tradycją.

Cytat:Służki pomogły mu się ubrać[,] a zaraz po tym kazał im wyjść.

Cytat:„Ech. Dziś w końcu dowiem się, co znajduje się w tej skrzyni. Stryj kazał czekać mi z tym szesnaście lat. Pewnie to jakiś list od ojca. Albo testament? Sam nie wiem.

Zapomniałeś zamknąć cudzysłów Smile.

Cytat:Oczom młodego księcia ukazał się Michał Skowroński, jego przyjaciel, strażnik i druh, jedyny prócz wuja, jakiego miał. Ciemne, długie włosy gościa opadały delikatnie na jego ramiona. Ubrany był w swoją ciemną kolczugę z skowronkiem na piersi. Patrząc swoimi zielonymi oczyma na Pawła ukłonił mu się.



Powtórzenie podkreśliłem, pogrubione "z" zamieniłby na "ze", a zaznaczone kursywą "mu" jest niepotrzebne, bo skoro są sami w komnacie, to nie mógł się pokłonić komukolwiek innemu.

Cytat:Kolorowe płótna wisiały na ścianie dodając kolorytu pomieszczenia[,] a piękny, biały obrus pięknie wyglądał na stole.

Brak przecinka, paskudne powtórzenie. Dodatkowo powinno być "dodając kolorytu pomieszczeniu".

Cytat:Powoli podszedł do jego środka i następnie obrócił się w lewo: w stronę tronu.

Lepiej będzie jak napiszesz, że wyszedł na środek. Zamiast dwukropka dałbym przecinek.

Cytat:Na kolumnach wyryto ładne kształty, choć książę nie zwracał na nie uwagi. Najbardziej podniecił go czerwono-złoty dywan, który aż kuł w oczy swoim bogactwem.

Kłuł! Smile


Masz problem z powtórzeniami. Najlepiej byłoby, jakbyś czytał tekst na głos (chociaż patrząc na godziny, w jakich wstawiasz coś na forum, może być to nie najlepszy pomysłSmile. Czasami też niepotrzebnie mnożysz zaimki, zwłaszcza gdy z kontekstu zdania wynika co jest czyje. Akcja się zawiązuje, robi się ciekawie. Nadal lekko trąca sztampą, jednak niecodziennie ukazałeś postać Mateusza, jako tego, który korony nie pragnie w ogóle. Wyczuwam nawiązanie do "Oczu smoka" Stephena Kinga, tam sytuacja była bardzo podobna, tzn. jeden z braci nie miał najmniejszej ochoty bawić się w królowanieSmile. Ja jestem ciekaw ciągu dalszego.

Pozdrawiam.
Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom! Just call me F.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Wspaniała Dynastia - Tajemniczy Zwój - przez Fiteł - 28-01-2016, 10:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości