Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sublimacja
#16
Rozmawialiśmy niedawno o głośnym pisaniu wierszy.
To znaczy ja gadałem, a Ty mam nadzieję słuchałaś.
W przypadku ćśś i tym podobnych onomatopei mowa jest o szeleszczącej, szepcącej wymowie wiersza.
W połączeniu ze szronieniem się, dochodzi jeszcze kilka słowiańskich szelestów, które ja osobiście lubię (lubi też Szczepan Trzeszcz, na co wskazuje jego nick).  
Ściszona rymowanka, kołysanka do poduszki.
Rymowanki nie muszą być ambitne. Wystarczy, że czemuś służą. Czy to do wyliczania podczas zabawy, czy ukołysania do snu.
Kołysanki powinny być łagodne.
Ta jest.
A więc jako taką nie ocenię źle.

Pozwolisz, że wstawię nieco poprawioną wersję, żeby uzupełnić brzmiącymi odpowiednikami ćśś, czyli dźź. i całkiem śpiewnymi samogłoskami aaa, które pasują do kołysanki.
To jest zastosowany praktycznie przykład wiersza mówionego, czy też mruczanego, o który mnie pytałaś. Zaimek tym wstawiłem dla zachowania rytmu kołysanki.

- ćśś... ćśś...
cisza gra
szroni się na lustrze
zostawi po tobie
wgłębienie w poduszce

aaach

zanim całkiem zniknę
nakarm mnie tym mrozem
wybrzmij we mnie ździebko
choćby mimochodem

taaak


W ocenie zostawiam trzy gwiazdki, bo nie uważam tak jak Błażej, że to kicz.
Uważam, że to pewien rodzaj poezji. 3/5

Jurek
Kłamstwo wymaga wiary, aby zaistnieć. Uwierzę w każde pod warunkiem, że mi się spodoba.
J.E.S.

***
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!
G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#17
Wersja 3.0 Smile
Ufff... Tworzenie poezji jest milion razy bardziej męczące niż pisanie prozy...
Nie nadaję się do tego Big Grin
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#18
Nie będę śśśściemniał, to "ćśśśśśśś" nie podoba mi się i nic na to poradzić nie mogę. Naprawdę próbowałem do tej onomatopei podejść z różnych stron, kierowałem się interpretacjami i sugestiami poprzedników i... nic. No, nie potrafię tego strawić, drażni mnie i uwiera (a może taki był Twój zamiar?).

Później jest trochę lepiej, klasyczny erotyk, wręcz jakby napisany od sztancy, ale w tym przypadku to nie jest zarzut, bo mamy tu wszystko, czego oczekujemy od erotyka i oczekiwania te są zaspokojone. Jest ładnie, rekwizyty (choć niezbyt oryginalne) czynią swoją robotę, romantycznie, upojnie, błogo i delikatnie. Gdzieś mi tu Poświatowska pobrzmiewa nawet.
Bez eksperymentów, bez kombinowania, za to czysto i klasycznie. Wbrew opinii wielu eksperymentatorów, modernistów, współczesnych buntowników poetyckich i łamaczy zasad, jest to wielka wartość, która zasługuje na uznanie i szacunek.

Tylko to cholerne "ćśśśśśśś"... Big Grin

Bardzo mi się podoba, ale mógł podobać się jeszcze bardziej.

Pozdrawiam.
"Umysł jest jak spadochron, nie działa, jeśli nie jest otwarty" - Frank Zappa
Odpowiedz
#19
Od sztancy, panie, bo w poezji Miranda jest jak Barbie - sztywne rączki i nóżki, tylko w górę i w dół. Żadnego robienia boczkami.
"Ćśśśśśśśśś" akurat jest tu kluczowe, bo to rodzaj kołysanki.
Forma prosta, bo Miranda to prosta dziołcha je Smile
Serdecznie dziękuję!
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#20
Mnie nie chodzi o samo wyrażenie dźwiękonaśladowcze, tylko o formę zapisu. Wygląda szkaradnie, moim zdaniem, zdecydowanie bardziej odpowiadałoby mi "ciiiii...". Po prostu brzydko to wygląda, kojarzy mi się z czeską telewizją (Ćtv), a nadmiar "ś" wygląda jak syczenie.
To oczywiście, kwestia gustu, a może przyzwyczajeń, ale jakoś nie mogę tego strawić. Widocznie jestem stetryczałym tradycjonalistą, bo wolę bardziej powszechną formę zapisu tej onomatopei.

Zresztą nie przejmuj się jęczeniem takiego starego dziada jak ja. Big Grin

Tak na marginesie, wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet.
"Umysł jest jak spadochron, nie działa, jeśli nie jest otwarty" - Frank Zappa
Odpowiedz
#21
Ojej, laurka...  Dziękuję  Shy
Stary dziad? Sądzę, że młodszy od Mirandy hehe...

A propos "ćśśśśśśśśśśśśśśśśśśśśśśś" - może i nie wygląda, ale jak brzmi... CIARY Big Grin
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#22
Cytat:Stary dziad? Sądzę, że młodszy od Mirandy hehe...

Chcesz się licytować, małolato? Big Grin Big Grin
"Umysł jest jak spadochron, nie działa, jeśli nie jest otwarty" - Frank Zappa
Odpowiedz
#23
Tongue
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości