motyw zdrady
#1
Witam.

Moglibyście podać mi jakieś ciekawe przykłady książek, gdzie pojawia się motyw zdrady (nie chodzi mi o współczesność).
Chciałabym uniknąć pracy na tak oklepanych przykładach jak np. "Potop". Mam już kilka propozycji co do POZYTYWIZMU (ponieważ muszę to omawiać w kontekście wybranych epok) więc zastanawiam się nad jeszcze jedną epoką.

Proszę o propozycje Smile
Odpowiedz
#2
Przychodzą mi do głowy dwie pozycje. Jedna sięga Starego Testamentu, motyw Dalili, która zdradziła Filistynom sekret nadludzkiej siły Samsona. Rzadko przytaczany, więc masz szansę zaskoczyć.

Poza tym, może Chłopi i Zdradzany przez Jagnę? Jeśli przypomni mi się coś jeszcze to dopiszę. Smile

Pozdrawiam, Kapryśna
Kaprys też była kobietą!
Odpowiedz
#3
Dziękuję, aczkolwiek do Biblii wolałabym się nie odnosić, bo to ma również związek z epoką i jej etyką Wink Nie czuję się w tym tak bardzo mocno. A "Chłopi" to świetna propozycja, ale niestety oklepana, powtarzana do znudzenia, bo w kanonie lektur.

Więc proszę o WIĘCEJ Smile
Odpowiedz
#4
"Zdrady" w jakim sensie? Kochanka, zdrada przyjaźni, zdrada ojczyzny, zdrada własnych ideałów...? Bardzo szeroki temat, przydałoby się jakoś zawęzićWink
~~~ Na emeryturze było nudno ~~~
Wróciłem więc. Tak trochę.
Odpowiedz
#5
Właśnie taki ma być. Nie mam dokładnie podane JAKIEJ zdrady więc mam szerokie pole do popisu Smile Może to być różna zdrada, a nawet lepiej by było jakbym w ten sposób to zrobiła
Odpowiedz
#6
No tak... i wszędzie mówi się o zdradzie. Oj, dżizas. Tego nie rozumiem ;p

No, ale jeśli chcesz jakieś utwory, proponuję Ci chociażby mit biblijny o Adamie i Ewie. Możesz wykorzystać tam postać Lilith ;p

Poza tym, mit o Kainie i Ablu, gdzie to Kain jest postacią, która nie zgadza się na zastaną rzeczywistość. W literaturze romantycznej widać to szczególnie.
Jestem użytkownikiem Forum Literackiego. Interpretuję, jak czuję. Proszę o rzeczową i konstruktywną krytykę.
Odpowiedz
#7
Dzięki, to już dałaś jakąś wskazówkę z tym romantyzmem Smile Dobre zestawienie etyki epok Pozytywizm - Romantyzm, będzie kilka interesujących różnic. Teraz tylko kilka utworów Smile
Odpowiedz
#8
Wiele jest utworów romantycznych, w których widać motyw zdrady i zemsty:

'Giaur' Byrona
'Balladyna' Słowackiego
'Ballady i romanse' Mickiewicza

Chcesz więcej utworów o tematyce zdrady? Sięgnij do romantyzmu Smile Skarbnica wiedzy ;p
Jestem użytkownikiem Forum Literackiego. Interpretuję, jak czuję. Proszę o rzeczową i konstruktywną krytykę.
Odpowiedz
#9
Jakiś tam motyw zdrady jest w Shogunie Clavella - pan Yabu. No i w pierwszej Diunie - doktor Yueh (choć tu jest dość zawiła sytuacja).
"Problem w tym, mili moi, że za mało tu kowboi, a za dużo się wypasa świętych krów"
Z. Hołdys, Lonstar, "Countrowersja" 

Kroniki Białogórskie: tom I - http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=2143 (kto szuka ten znajdzie wersję płatną Wink ); tom II - http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=9341.

kronikibialogorskie.pl, czyli najbrzydsza strona www w internetach
Odpowiedz
#10
Może "Makbet?"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości