Via Appia - Forum

Pełna wersja: motyw zdrady
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.

Moglibyście podać mi jakieś ciekawe przykłady książek, gdzie pojawia się motyw zdrady (nie chodzi mi o współczesność).
Chciałabym uniknąć pracy na tak oklepanych przykładach jak np. "Potop". Mam już kilka propozycji co do POZYTYWIZMU (ponieważ muszę to omawiać w kontekście wybranych epok) więc zastanawiam się nad jeszcze jedną epoką.

Proszę o propozycje Smile
Przychodzą mi do głowy dwie pozycje. Jedna sięga Starego Testamentu, motyw Dalili, która zdradziła Filistynom sekret nadludzkiej siły Samsona. Rzadko przytaczany, więc masz szansę zaskoczyć.

Poza tym, może Chłopi i Zdradzany przez Jagnę? Jeśli przypomni mi się coś jeszcze to dopiszę. Smile

Pozdrawiam, Kapryśna
Dziękuję, aczkolwiek do Biblii wolałabym się nie odnosić, bo to ma również związek z epoką i jej etyką Wink Nie czuję się w tym tak bardzo mocno. A "Chłopi" to świetna propozycja, ale niestety oklepana, powtarzana do znudzenia, bo w kanonie lektur.

Więc proszę o WIĘCEJ Smile
"Zdrady" w jakim sensie? Kochanka, zdrada przyjaźni, zdrada ojczyzny, zdrada własnych ideałów...? Bardzo szeroki temat, przydałoby się jakoś zawęzićWink
Właśnie taki ma być. Nie mam dokładnie podane JAKIEJ zdrady więc mam szerokie pole do popisu Smile Może to być różna zdrada, a nawet lepiej by było jakbym w ten sposób to zrobiła
No tak... i wszędzie mówi się o zdradzie. Oj, dżizas. Tego nie rozumiem ;p

No, ale jeśli chcesz jakieś utwory, proponuję Ci chociażby mit biblijny o Adamie i Ewie. Możesz wykorzystać tam postać Lilith ;p

Poza tym, mit o Kainie i Ablu, gdzie to Kain jest postacią, która nie zgadza się na zastaną rzeczywistość. W literaturze romantycznej widać to szczególnie.
Dzięki, to już dałaś jakąś wskazówkę z tym romantyzmem Smile Dobre zestawienie etyki epok Pozytywizm - Romantyzm, będzie kilka interesujących różnic. Teraz tylko kilka utworów Smile
Wiele jest utworów romantycznych, w których widać motyw zdrady i zemsty:

'Giaur' Byrona
'Balladyna' Słowackiego
'Ballady i romanse' Mickiewicza

Chcesz więcej utworów o tematyce zdrady? Sięgnij do romantyzmu Smile Skarbnica wiedzy ;p
Jakiś tam motyw zdrady jest w Shogunie Clavella - pan Yabu. No i w pierwszej Diunie - doktor Yueh (choć tu jest dość zawiła sytuacja).
Może "Makbet?"