Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
inspiracja
#1
Brak panu własnych poglądów, opiera się pan na tej Biblii jak kaleka na kuli

Widzi pan biblioteczkę pełną książek pod sam sufit?

No widzę

Poglądy jakie pan ciągle wyłuszcza- są opiniami poszczególnych filozofów

Morał-wszyscy przyswajamy sobie myśli jakie napływają z zewnątrz

Kształtują one nasz sposób myślenia i postępowania
#2
Stwierdziłeś rzecz poniekąd oczywistą, nie mniej jednak zawsze warto mieć ją na uwadze. Faktem jest, że myśli i czyny pokoleń minionych kształtują nas. To dobrze. W przeciwnym razie każdy musiałby sam pokonywać drogę życia zaczynając od barbarzyńcy. Na ucywilizowanie się mogło by zabraknąć czasu.

Ważne jest jednak by to, co za swoje się przyjmuje najpierw przecedzić dobrze przez filtr własnego rozumu. Wielu bowiem czycha, by przemycić do naszych umysłów za pomocą dość zmyślnych technik szkodliwe śmieci.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
#3
(18-07-2016, 21:30)gorzkiblotnica napisał(a): Stwierdziłeś rzecz poniekąd oczywistą, nie mniej jednak zawsze warto mieć ją na uwadze. Faktem jest, że myśli i czyny pokoleń minionych kształtują nas. To dobrze. W przeciwnym razie każdy musiałby sam pokonywać drogę życia zaczynając od barbarzyńcy. Na ucywilizowanie się mogło by zabraknąć czasu.

Ważne jest jednak by to, co za swoje się przyjmuje najpierw przecedzić dobrze przez filtr własnego rozumu. Wielu bowiem czycha, by przemycić do naszych umysłów za pomocą dość zmyślnych technik szkodliwe śmieci.
#4
to ciekawe. wiesz, że przemyca się śmieci, a biblii wierzysz. hmmmm.

no tak jak powiedział gorzki, rzecz oczywista. oczywista rzecz.
#5
Hmm. To trochę w drugą stronę. Ja za śmieci uznaję lewackie gadanie. Ale proszę, nie przenośmy w kolejne miejsce naszej dysputy światopoglądowej.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
#6
nie, ja dysputuję na temat tekstu. pierwsze zdanie jest kluczowe. wytrąć wierzącemu laskę religii, a leży. dlatego właśnie tak usilnie ludzie trwają w, jak to określiłeś, śmieciach, które ktoś im wcisnął. myślę, że tekst jest prawdziwy, rzecz oczywista, jako się rzekło, ale no właśnie - niewiele poza tym.
#7
(18-07-2016, 21:30)gorzkiblotnica napisał(a): Stwierdziłeś rzecz poniekąd oczywistą, nie mniej jednak zawsze warto mieć ją na uwadze. Faktem jest, że myśli i czyny pokoleń minionych kształtują nas. To dobrze. W przeciwnym razie każdy musiałby sam pokonywać drogę życia zaczynając od barbarzyńcy. Na ucywilizowanie się mogło by zabraknąć czasu.

Ważne jest jednak by to, co za swoje się przyjmuje najpierw przecedzić dobrze przez filtr własnego rozumu. Wielu bowiem czycha, by przemycić do naszych umysłów za pomocą dość zmyślnych technik szkodliwe śmieci.

Słuszny wniosek

Zastanawiam się tylko nad ucywilizowaniem, w czym obecna cywilizacja góruje nad barbarzyńcami - wymyśliła nowinki technologiczne i techniczne które prowadzą ją do samozagłady.

(18-07-2016, 22:10)miriad napisał(a): to ciekawe. wiesz, że przemyca się śmieci, a biblii wierzysz. hmmmm.

no tak jak powiedział gorzki, rzecz oczywista. oczywista rzecz.

Czy mamy filozofom wierzyć, niby na jakiej podstawie?
Jeżeli mówimy o ludzkiej mądrości, to dalej wierzmy filozofii Marksa,Lenina, Hitlera i innym ,,mędrcom'', którzy ogłupili tłumy
#8
Cytat:Czy mamy filozofom wierzyć, niby na jakiej podstawie?
Jeżeli mówimy o ludzkiej mądrości, to dalej wierzmy filozofii Marksa,Lenina, Hitlera i innym ,,mędrcom'', którzy ogłupili tłumy
Wątpię, by gorzki wierzył filozofii Marksa. Lenin i Hitler w ogóle nie byli filozofami tylko domorosłymi inżynierami społecznymi. Innymi słowy przez własny światopogląd filtruje taką wiedzę. Jeszcze innymi słowy - przyjmuje do siebie to, co w jego opinii ma sens i nie prowadzi do zatracenia ani fizycznego ani moralnego (to się nazywa moralny kompas, całkiem częsty wśród znanych mi chrześcijan).
Cała moja twórczość, z której jestem zadowolony:
Na zwłokach Imperium[fantasy]
I to jest dokładnie tak smutne jak wygląda.

Komentuję fantastykę, miniatury i ewentualnie publicystykę, ale jeśli pragniesz mego komentarza, daj mi znać na SB/PW. Z góry dziękuję za kooperacje Tongue
#9
(20-07-2016, 10:32)Mirrond napisał(a):
Cytat:Czy mamy filozofom wierzyć, niby na jakiej podstawie?
Jeżeli mówimy o ludzkiej mądrości, to dalej wierzmy filozofii Marksa,Lenina, Hitlera i innym ,,mędrcom'', którzy ogłupili tłumy
Wątpię, by gorzki wierzył filozofii Marksa. Lenin i Hitler w ogóle nie byli filozofami tylko domorosłymi inżynierami społecznymi. Innymi słowy przez własny światopogląd filtruje taką wiedzę. Jeszcze innymi słowy - przyjmuje do siebie to, co w jego opinii ma sens i nie prowadzi do zatracenia ani fizycznego ani moralnego (to się nazywa moralny kompas, całkiem częsty wśród znanych mi chrześcijan).

Lenin i Hitler krzewili ludzkie ideologie . Jest wiele nurtów filozoficznych, ale najogólniej filozofię można określić jako ludzką mądrość


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości