Twarz jako wyraz zainteresowania artystów- utwory literackie
#1
Witam wszystkich użytkowników!
Zwarcam się z prośbą o pomoc przy wyborze utworu/utworów literackich do prezentacji o temacie ,, Twarz człowieka jako wyraz zainteresowania artystów różnych dziedzin sztuki(literatura, rzeźba, malarstwo, plakat, film).
Ciągle mam kłopoty w wyborze jakiegoś dzieła z dziedziny literatury.
Osobiście uważam, że powinno być to dzieło, które zostało zainspirowane właśnie jakąś twarzą i skoncentrowane na niej. Myślałem np. o Sonetach Petrarci, tych do Laury albo o książce ,,Stary człowiek i morze" i wybraniu z niej jakichś fragmentów. Jednak nie wiem, czy to jest dobry kierunek.
Może przychodzi wam jakiś pomysł do głowy jakie dzieło można wykorzystać?
Odpowiedz
#2
Może "Portret Doriana Graya" Wilde'a?
Może coś o gombrowiczowskich gębach? W ogóle bardziej niż w inspiracje, poszłabym w symbolizm. Ciekawy artykuł:
http://www.symbolizm.obrazy-olejne.org/s...twarz/648/
I’m giving you a night call to tell you how I feel
I want to drive you through the night, down the hills
I’m gonna tell you something you don’t want to hear
I’m gonna show you where it’s dark, but have no fear
Odpowiedz
#3
(28-03-2011, 16:59)flix napisał(a): Witam wszystkich użytkowników!
Zwarcam się z prośbą o pomoc przy wyborze utworu/utworów literackich do prezentacji o temacie ,, Twarz człowieka jako wyraz zainteresowania artystów różnych dziedzin sztuki(literatura, rzeźba, malarstwo, plakat, film).
Ciągle mam kłopoty w wyborze jakiegoś dzieła z dziedziny literatury.
Osobiście uważam, że powinno być to dzieło, które zostało zainspirowane właśnie jakąś twarzą i skoncentrowane na niej. Myślałem np. o Sonetach Petrarci, tych do Laury albo o książce ,,Stary człowiek i morze" i wybraniu z niej jakichś fragmentów. Jednak nie wiem, czy to jest dobry kierunek.
Może przychodzi wam jakiś pomysł do głowy jakie dzieło można wykorzystać?


(28-03-2011, 16:59)flix napisał(a): Ja również mam ten sam temat i też się zastanawiam nad wyborem utworów. Zastanawia mnie czy to chodzi o postawę bohatera utworu artysty ( jeśli chodzi o literaturę ), czy o postać która się inspirował artysta. Ponad to moje propozycje :
*S.Wokulski z "Lalki"
*C.Baryka z "Przedwiośnia"
+ też dobry pomysł z Gombrowiczowskimi gębami
*Artur z "Tanga" Mrożka


(28-03-2011, 16:59)flix napisał(a): Ja również mam ten sam temat i też się zastanawiam nad wyborem utworów. Zastanawia mnie czy to chodzi o postawę bohatera utworu artysty ( jeśli chodzi o literaturę ), czy o postać która się inspirował artysta. Ponad to moje propozycje :
*S.Wokulski z "Lalki"
*C.Baryka z "Przedwiośnia"
+ też dobry pomysł z Gombrowiczowskimi gębami
*Artur z "Tanga" Mrożka

Odpowiedz
#4
Zaczęłabym od knigi:
  • Twarz, red. Andrzej Chojecki, Stanisław Rosiek, Gdańsk 2000 (wyd. przez słowo/obraz terytoria).

Jest szansa, że po tej lekturze wnioski i koncepty przyjdą same. Wink
Odpowiedz
#5
ja jednak zdecydowałem, że bardziej wolę się skoncentrować na malartstwie i rzeźbie i wybrałem po prostu pieśń Panna XI Kochanowskiego z Pieśni o Sobótce.
Odpowiedz
#6
"Rozpacz" W. Nabokowa - są tam fragmenty, które jak ulał pasują do Twojego wypracowania.
"Jeśli moja poezja ma jakiś cel, to jest nim ocalenie ludzi od postrzegania i czucia w ograniczony sposób."

— Jim Morrison
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości