Via Appia - Forum

Pełna wersja: Twarz jako wyraz zainteresowania artystów- utwory literackie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich użytkowników!
Zwarcam się z prośbą o pomoc przy wyborze utworu/utworów literackich do prezentacji o temacie ,, Twarz człowieka jako wyraz zainteresowania artystów różnych dziedzin sztuki(literatura, rzeźba, malarstwo, plakat, film).
Ciągle mam kłopoty w wyborze jakiegoś dzieła z dziedziny literatury.
Osobiście uważam, że powinno być to dzieło, które zostało zainspirowane właśnie jakąś twarzą i skoncentrowane na niej. Myślałem np. o Sonetach Petrarci, tych do Laury albo o książce ,,Stary człowiek i morze" i wybraniu z niej jakichś fragmentów. Jednak nie wiem, czy to jest dobry kierunek.
Może przychodzi wam jakiś pomysł do głowy jakie dzieło można wykorzystać?
Może "Portret Doriana Graya" Wilde'a?
Może coś o gombrowiczowskich gębach? W ogóle bardziej niż w inspiracje, poszłabym w symbolizm. Ciekawy artykuł:
http://www.symbolizm.obrazy-olejne.org/s...twarz/648/
(28-03-2011, 16:59)flix napisał(a): [ -> ]Witam wszystkich użytkowników!
Zwarcam się z prośbą o pomoc przy wyborze utworu/utworów literackich do prezentacji o temacie ,, Twarz człowieka jako wyraz zainteresowania artystów różnych dziedzin sztuki(literatura, rzeźba, malarstwo, plakat, film).
Ciągle mam kłopoty w wyborze jakiegoś dzieła z dziedziny literatury.
Osobiście uważam, że powinno być to dzieło, które zostało zainspirowane właśnie jakąś twarzą i skoncentrowane na niej. Myślałem np. o Sonetach Petrarci, tych do Laury albo o książce ,,Stary człowiek i morze" i wybraniu z niej jakichś fragmentów. Jednak nie wiem, czy to jest dobry kierunek.
Może przychodzi wam jakiś pomysł do głowy jakie dzieło można wykorzystać?


(28-03-2011, 16:59)flix napisał(a): [ -> ]Ja również mam ten sam temat i też się zastanawiam nad wyborem utworów. Zastanawia mnie czy to chodzi o postawę bohatera utworu artysty ( jeśli chodzi o literaturę ), czy o postać która się inspirował artysta. Ponad to moje propozycje :
*S.Wokulski z "Lalki"
*C.Baryka z "Przedwiośnia"
+ też dobry pomysł z Gombrowiczowskimi gębami
*Artur z "Tanga" Mrożka


(28-03-2011, 16:59)flix napisał(a): [ -> ]Ja również mam ten sam temat i też się zastanawiam nad wyborem utworów. Zastanawia mnie czy to chodzi o postawę bohatera utworu artysty ( jeśli chodzi o literaturę ), czy o postać która się inspirował artysta. Ponad to moje propozycje :
*S.Wokulski z "Lalki"
*C.Baryka z "Przedwiośnia"
+ też dobry pomysł z Gombrowiczowskimi gębami
*Artur z "Tanga" Mrożka

Zaczęłabym od knigi:
  • Twarz, red. Andrzej Chojecki, Stanisław Rosiek, Gdańsk 2000 (wyd. przez słowo/obraz terytoria).

Jest szansa, że po tej lekturze wnioski i koncepty przyjdą same. Wink
ja jednak zdecydowałem, że bardziej wolę się skoncentrować na malartstwie i rzeźbie i wybrałem po prostu pieśń Panna XI Kochanowskiego z Pieśni o Sobótce.
"Rozpacz" W. Nabokowa - są tam fragmenty, które jak ulał pasują do Twojego wypracowania.