Praca maturalna - prosze o pomoc w doborze litelatury przedmiotu.
#1
Witam!
W związku z tym, ze jest to forum literackie i na pewno jest tu duzo osób, które znaja sie na litelaturze i pewnie maja szeroka wiedzę i "warsztat" zawracam sie o pomoc.
Byłabym niezmiernie wdzięczna jesli ktos pomógł by mi w doborze litelatury przedmiotu. Podmiotu juz mam:

1. Wańkowicz Melchior: Atlantyk-Pacyfik. W ślady Kolumba. Wyd. nr 3, Kraków, Wydawnictwo Literackie 1975.
2. Hołówka Teresa: Delicje ciotki Dee. Wyd. nr 4, Warszawa, Prószyński i S-ka 1997. ISBN: 83-85661-26-3
3. See Lisa: Dziewczęta z Szanghaju. Wyd. nr 1, Warszawa, Świat Książki 2012. ISBN: 978-83-273-0324-0

Mój temat to: Wizerunki cudzoziemców. Analizując wybrane przykłady literackie, przedstaw różne aspekty cudzoziemskości: obyczajowe, psychologiczne, egzystencjalne.

A teze wymysliłam taką:
1. Teza: Ameryka posiada różne oblicza dla każdego z obcokrajowców. Stany Zjednoczone widziane przez cudzoziemców z różnych perspektyw.

Jednak nie wiem czy teza jest trafna. Generalnie chce przedstawić Ameryke z 3 punktów widzenia: podróznika; osoby, która mieszka na miescinie prze 2,5 roku i osoby na imigracji, która została zmuszona przez sytuacje aby uciekac. Tu: Chinczycy no i ich pobyt w Ameryce niemile odebrany.

Więc jaka liotelatura do tego?
Na biede mam biografie Wańkowicza... I ksiażki historyczne, ale to chyba nie to...
Odpowiedz
#2
A ten pierwszy tytuł nie powinien zaliczać się właśnie do literatury przedmiotu Smile?
Odpowiedz
#3
Nie... czytałam to z mysla, ze to bedzie przykład...
Odpowiedz
#4
Cytat: Ameryka posiada różne oblicza dla każdego z obcokrajowców
Wydaje mi się, że teza jest źle postawiona. Można ją odebrać na gruncie indywidualnym, dosłownym, iż każdy obcokrajowiec widzi ten kraj inaczej (co nie jest odkrywcze, za to oczywiste). Chciałaś chyba napisać, że obcokrajowcy różnych narodowości/kultur postrzegają Amerykę inaczej.

Po 9/11 ciekawe mi się wydaje podążenie za zmianą, jaka musiała się dokonać w światopoglądzie imigrantów wyznania islamskiego, acz w tym zakresie nie zaproponuję konkretnej lektury.

Także stosunkom z dość bliskimi Stanom krajami, z których jest stały dopływ imigrantów, jak Meksyk czy Kuba, można by spróbować się przyjrzeć w tym kontekście.

Zaś dla zrozumienia mentalności Amerykanów warto poczytać "Wałkowanie Ameryki" Wałkuskiego
Odpowiedz
#5
Moja nauczycielka od polskiego wstawiła mi jedynkę za projekt bibliografii, bo dałem tylko 3 lektury do literatury podmiotu... ty masz 3 do przedmiotu, więc... :X
Ale z drugiej strony moja buda jest porąbana.
Cała moja twórczość, z której jestem zadowolony:
Na zwłokach Imperium[fantasy]
I to jest dokładnie tak smutne jak wygląda.

Komentuję fantastykę, miniatury i ewentualnie publicystykę, ale jeśli pragniesz mego komentarza, daj mi znać na SB/PW. Z góry dziękuję za kooperacje Tongue
Odpowiedz
#6
Koleżanka ma 2 przedmiotu, ale one sa takie obszerne, ze na 15 min mówienia jej wystarczyu i bylo dobrze.. No to smieszną masz szkołe. Jakby było wiecej niz 3 przykłady to nawet na porządne omówienie by czasu nie starczyło a to nie ma byc odpykane tylko dobrze zrobione.
Odpowiedz
#7
Że to śmieszna szkoła, to akurat wiem. Cóż, jaka dyrekcja, taka szkoła, a dyrekcja nam się trafiła taka, że pewnie mają problemy ze skorzystaniem z toalety bez pisemnej instrukcji popartej pokazem slajdów.
Cała moja twórczość, z której jestem zadowolony:
Na zwłokach Imperium[fantasy]
I to jest dokładnie tak smutne jak wygląda.

Komentuję fantastykę, miniatury i ewentualnie publicystykę, ale jeśli pragniesz mego komentarza, daj mi znać na SB/PW. Z góry dziękuję za kooperacje Tongue
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości