Odmiana Nazwisk
#1
Nie wiedziałam, gdzie to umieścić Oo'

No, w wątku 'Zmartwienia', zwróciłam uwagę Borkowi - wybacz, stary, nie mogłam się powstrzymać - na to, iż w przypadku nazwisk dwuczłonowych [i tym podobnych], nie odmieniamy pierwszego członu [ przykład. Szach-Mata, Korwin-Mikkego].

Ale czy zawsze jest tak? Sorry, ale nie pasuje mi "wiersz Pawlikowska-Jasnorzewskiej"...
Odpowiedz
#2
Korwin-Mikkego odmienia się w ten sposób, bo pierwszy człon pochodzi od herbu. Herbów się nie odmienia. Można, ale zasadniczo się tego nie robi.
W pozostałych przypadkach w nazwiskach dwuczłonowych odmienia się oba człony.
Fragment jednej z wypowiedzi z Poradni Językowej PWN:
Jan Grzenia z UŚ napisał(a):W nazwiskach dwuczłonowych powinny się odmieniać oba składniki, wyjątek robi się tylko dla nazw herbów (a i to nie zawsze).

Tak przynajmniej sobie przyswoiłam. ;]
Odpowiedz
#3
Czyli się zgadza - odmienia się oba człony, chyba że herb, a i herb czasem można odmieniać.

Do Szacha nie nawiązywałam celowo, bo - moim zdaniem - tu zasady odmiany nazwisk nie mają wiele do rzeczy. ;] "Szacha-Mata" brzmi mi po prostu dziwacznie, więc używałabym formy "Szach-Mata" i tyla. Bez jakichś reguł konkretnych. To nick, kto tam wie, jakimi regułami rządzą się nicki. ;] Chyba wola ich "nosiciela" jest jedynym wyznacznikiem. Wink
Odpowiedz
#4
Aha! No dobra, to ja już wszystko ogarniam Big Grin
Odpowiedz
#5
Hoho Smile Dzięki za zwrócenie uwagi.
Borek- istota człekopodobna, ze skłonnościami do nałogów. Nie myśląca, nie czująca, konsumująca. Pragmatyk, darwinista społeczny. Politycznie: monarchista. Z zawodu: przynieś, podaj, pozamiataj w odlewni stali, oraz grafoman do wynajęcia, tłumacz mang.
Odpowiedz
#6
spoko, jak widać sama byłam niedoinformowana ;]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości