Via Appia - Forum

Pełna wersja: Odmiana Nazwisk
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Konto usunięte

Nie wiedziałam, gdzie to umieścić Oo'

No, w wątku 'Zmartwienia', zwróciłam uwagę Borkowi - wybacz, stary, nie mogłam się powstrzymać - na to, iż w przypadku nazwisk dwuczłonowych [i tym podobnych], nie odmieniamy pierwszego członu [ przykład. Szach-Mata, Korwin-Mikkego].

Ale czy zawsze jest tak? Sorry, ale nie pasuje mi "wiersz Pawlikowska-Jasnorzewskiej"...
Korwin-Mikkego odmienia się w ten sposób, bo pierwszy człon pochodzi od herbu. Herbów się nie odmienia. Można, ale zasadniczo się tego nie robi.
W pozostałych przypadkach w nazwiskach dwuczłonowych odmienia się oba człony.
Fragment jednej z wypowiedzi z Poradni Językowej PWN:
Jan Grzenia z UŚ napisał(a):W nazwiskach dwuczłonowych powinny się odmieniać oba składniki, wyjątek robi się tylko dla nazw herbów (a i to nie zawsze).

Tak przynajmniej sobie przyswoiłam. ;]
Czyli się zgadza - odmienia się oba człony, chyba że herb, a i herb czasem można odmieniać.

Do Szacha nie nawiązywałam celowo, bo - moim zdaniem - tu zasady odmiany nazwisk nie mają wiele do rzeczy. ;] "Szacha-Mata" brzmi mi po prostu dziwacznie, więc używałabym formy "Szach-Mata" i tyla. Bez jakichś reguł konkretnych. To nick, kto tam wie, jakimi regułami rządzą się nicki. ;] Chyba wola ich "nosiciela" jest jedynym wyznacznikiem. Wink

Konto usunięte

Aha! No dobra, to ja już wszystko ogarniam Big Grin
Hoho Smile Dzięki za zwrócenie uwagi.

Konto usunięte

spoko, jak widać sama byłam niedoinformowana ;]