Aluzje szekspirowskie w prasie polskiej po 1918 roku
#1
Witam serdecznie. Mam pytanie do większych znawców literatury niż ja nt. nawiązań do utworów Szekspira, czyli aluzji szekspirowskich w konkretnych utworach z prozy polskiej po 1918 roku. Znalazłem już takie utwory jak "Miranda" Langego, "Kochankowie z Marony" Iwaszkiewicza, "Drugie zabicie psa" Hłaski czy "Kłamczuchę" Musierowicz. Mam na mysli utwory w ktorych jawnie w tekscie pojawiaja sie nawiazania do dziel Szekspira lub jego mysli lub takze tych mniej jawnych aluzji. Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie. Pozdrawiam forumowiczów.
Odpowiedz
#2
Jedyne, co na chwilę obecną przychodzi mi do głowy, to "W Weronie" Norwida. To się liczy? Tongue
Odpowiedz
#3
(20-05-2010, 17:41)disaster napisał(a): Jedyne, co na chwilę obecną przychodzi mi do głowy, to "W Weronie" Norwida. To się liczy? Tongue

Norwid to poezaja, ale dzieki za checi Smile A chodzi o proze po 1918 roku.
Odpowiedz
#4
Jedyne co mi przychodzi teraz do głowy to dramat Witolda Gombrowicza "Ślub". Henryk (główna postać dramatu) jest "wzorcowym" przykładem bohatera szekspirowskiego: to taka średnia wypadkowa Makbeta, Hamleta i Otello Smile. Sam dramat, jako gatunek literacki, wykazuje wiele cech wspólnych z dramatem szekspirowskim (choć stoi w opozycji do gloryfikowanej przez Szekspira zasady braku jedności miejsca czasu i akcji). Pogrzebię w starych licealnych zapiskach, może znajdę coś jeszcze.
Quod me non necaverit, certe confirmabit


Nie dajmy się zwariować. Nie mam doktoratu z filologii polskiej. Oceniam według własnego uznania...
wiersze, nigdy zaś Autora.
Odpowiedz
#5
Owszem to świetny przykład aluzji szekspirowskiej, ale "Ślub" to dramat, a nie utwór pisany prozą więc odpada. Ale byłbym wdzięczny za jakieś pomysły.
Upss..., przepraszam, moje niedopatrzenie.
Odpowiedz
#6
Cóż, wymieniłeś Hłaskę, więc podrzucę (do tych może ciut zawoalowanych nawiązań) niesłusznie niedocenianą powieść "Gady" Mirka Sokołowskiego...
Być, albo nie być...
On nie dał rady "być", niestety.
Swoją drogą, polecam jej lekturę.
[Obrazek: eyes480c.jpg]

Mruczę, więc jestem!



Odpowiedz
#7
A czy ktos potrafilby mi zacytowac przyklady odwolan szekspirowskich z utworów Musierowicz? Bo wiem, ze sa, ale nie moge odszukac jakos. Bylbym wdzieczny.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości