Jakie ostatnio kupiliście lub czytaliście książki?
Haruki Murakami "Mężczyźni bez kobiet" - zbiór opowiadań obyczajowych Japończyka. Fajny i ciekawy całościowo, ale szczególnie poruszyły mnie 2 teksty (i chyba śmiało mogę powiedzieć, że to jedne z najlepszych opowiadań, jakie kiedykolwiek czytałem). "Szeherezada" to historia o kobiecie, która opowiada kochankowi, jak podkradała się za młodu do domu swojej sympatii, myszkowała po szafach, wąchała ubrania itd. Brzmi banalnie, ale to opko opowiada wszystko o ludzkiej naturze. "Zakochany Samsa" to opowiadanie o robaku, który zamienił się w człowieka i zakochał w ślusarzu-garbusce. Rzecz dzieje się w wojennej Pradze. Dziwaczne, ale super. 10/10

Jose Carlos Somoza "Zygzak" - thriller "naukowy". W sumie wziąłem się za tą książkę dość przypadkowo, bo po prostu spodobała mi się jej okładka podczas przeglądania biblioteki. Tymczasem trafiłem na perełkę. Fabuła jest mocno zagmatwana, ociera się o intrygujące sprawy rodem z fizyki kwantowej, jak teoria strun. Największe wrażenie robi tytułowy antagonista. Bardzo wymyślnie skonstruowany i oryginalny. 9/10

Kazuo Ishiguro "Pogrzebany olbrzym" - zapowiadało się intrygująco, a jednak rozczarowanie. Coś, co miało być "ambitne" wyszło jak zlepek wyświechtanych motywów fantasy. Czyli autor, który całe życie pisał obyczajowe teksty, nie powinien przeskakiwać nagle na fantastykę, bo wychodzi tylko kompromitacja... Jedno co jest ciekawe to czas akcji, czyli czasy trochę po "erze Króla Artura". 4/10 (choć może i to za dużo).

J. K. Rowling "Trafny wybór" - świetna pozycja. Wielu wiarygodnych i ciekawych bohaterów, a każdy zmaga się z innymi problemami. Wielowątkowość ładnie splata się w spójny finał. Obyczaj z najwyższej półki. 9/10

George Orwell "Rok 1984" - pewnie napiszę teraz herezję, ale MEGA ROZCZAROWANIE. Dawno nie czytałem tak drętwej i nudnej książki, a będąc szczerym - odpadłem mniej więcej w połowie. Bez oceny.

Jeffery Deaver "Panieński grób" - czyli historia o mordercy, który uciekł z więzienia, a gdy poczuł, że grunt pali mu się pod nogami, porwał autobus pełen niesłyszących dziewczyn jako zakładniczki. Fabuła opiera się głównie na motywie negocjacji agenta FBI z tym sadystycznym porywaczem. Są spore emocje i dużo twistów fabularnych, człowiek nie może się spodziewać, kiedy kolejna zakładniczka zostanie zamordowana. Dodatkowe plusy za realistyczne ukazanie świata ludzi Głuchych. 9/10
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Jakie ostatnio kupiliście lub czytaliście książki? - przez Konto usunięte - 12-09-2011, 11:33
RE: Jakie ostatnio kupiliście lub czytaliście książki? - przez Hanzo - 21-06-2016, 15:24

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości