Jakie ostatnio kupiliście lub czytaliście książki?
Ostatnio rzadko mam czas na czytanie, ale z czytanych wciągu ostatnich miesięcy mogę kilka polecić.

„Jak powieść” Daniela Pennac. Książka dotyczy czytelnictwa. Zaciekawiły mnie zwłaszcza nienaruszalne prawa czytelnika:
1. Prawo do nieczytania
2. Prawo do przeskakiwania stron
3. Prawo do nieskończenia książki
4. Prawo do czytania jeszcze raz
5. Prawo do czytania byle czego
6. Prawo do bovaryzmu (choroby przenoszonej przez tekst)
7. Prawo do czytania byle gdzie
8. Prawo do czytania na wyrywki
9. Prawo do czytania na głos
10. Prawo do milczenia

"Czekolada" Joanne Harris. Podobał mi się podział na dwóch narratorów - Vienne i księdza Reynaud'a – co pozwalało poznać dwa punkty widzenia tych samych wydarzeń. Opisy czekolady były wspaniałe. Tematyka skłaniała do refleksji nad ksenofobią, wolnością, hipokryzją... W połowie książki zrobiło się odrobinę nudno, ale potem znowu ruszyło z tajemnicami mieszkańców.
Harris jest może odrobinę zbyt ideologiczna i za dużo chce zmieścić (samotne macierzyństwo, walkę z ksenofobią, przemoc domową, prawo do decydowania o chwili własnej śmierci...) w jednej krótkiej książce, ale mimo wszystko książka zrobiła na mnie duże wrażenie.

Izabela Filipiak "Twórcze pisanie dla młodych panien". Książka zawiera wiele ciekawych ćwiczeń literackich.To jedna z niewielu książek- podręczników, które mogę polecić poza tymi o teorii literatury.
"Zamiast tego z głębi nas wydobywa się warczenie, spokojne i dźwięczne, niepasujące do naszego wieku i egzystencjonalnej kruchości." "Filozof i wilk" Mark Rowland
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Jakie ostatnio kupiliście lub czytaliście książki? - przez Konto usunięte - 12-09-2011, 11:33
RE: Jakie ostatnio kupiliście lub czytaliście książki? - przez Hermi - 06-05-2013, 13:41

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości