Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozprawka na temat Ateizmu i nie tylko... .
skrobipiórek,

wiara - przyjmijmy wiarę katolicką - to zawierzenie autorytetowi tradycji i ksiąg uznanych za objawione. Racjonalne próby argumentowania za istnieniem Boga to filozofia. Wiara może być całkowicie irracjonalna lub racjonalna (tzn. niejako przedfilozoficznie wybieram określony światopogląd - chrześcijaństwo -, a później próbuję znaleźć racjonalne przesłanki dla wybranego przeze mnie światopoglądu).

Pisanie o dowodach na istnienie Boga jest zasadne, ale moim zdaniem lepiej byłoby, gdybyśmy określali te dowody mianem argumentów. Żeby nieco rozjaśnić: dowodów na istnienie Boga nie ma, są za to argumenty (z celowości, z analizy pojęcia samego Boga, jest argument kosmologiczny itp). Argumenty te można jednakże kwestionować, np. z przesłanki mówiącej, że istnieją w świecie byty przypadkowe, nie wynika, że musi istnieć byt konieczny (Bóg), który powołał do istnienia byty przypadkowe.

Zgadzam się natomiast z Gorzkim, że mówienie "Boga nie ma" jest filozoficznie nieuprawnione. Mamy zbyt ograniczony aparat poznawczy. Filozoficznie więc jestem agnostykiem, natomiast w praktyce jestem ateistą, bo i tak wszystko sprowadza się, moim zdaniem, do praktyki życiowej. Wszakże sam Jezus mówił: Nie każdy kto mówi mi: "Panie, Panie" wejdźcie do Niebios, lecz ten, kto spełnia wolę Ojca mojego, który jest w Niebie Wink
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Rozprawka na temat Ateizmu i nie tylko... . - przez Robespierre - 31-12-2015, 16:07

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości