Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozdmuchiwacz
#10
Poniżej zamieszczam parę sugestii. Opowiadanko szybko się czyta, nie ma jakiś strasznych problemów gramatycznych. Może nadinterpretuję, ale ten Rozdmuchiwacz kojarzy mi się z Bożym dziełem stworzenia, bo po co nadmuchuje, jeśli mu to wszystko wadzi? Nawet pokusiłbym się o metaforę ewolucji w tym nadmuchiwaniu form. Nie wiem, czy mam słuszność i taki był koncept opowieści...



Jest taka informacja, że Mały Książę odwiedził jeszcze niektóre planetoidy, oprócz tych, o których pisał Antoine de Saint-Exupéry
(nie zaczynałbym nigdy od "jest taka informacja", może po prostu "Mawiają..."; planetoidy prócz tych, o których...)


Kiedy Mały Książę wylądował na planetoidzie, (rozpocząłbym od nowego akapitu)


niby czegoś w tej glebie szukał. (szukając)

- Czego szukasz? - zapytał Mały Książę. (dla uniknięcia powtórzenia - Za czym patrzysz?)


- Ależ to nie słoń - zdziwił się Mały Książę. (dałbym wykrzyknik)


Przyłożył usta do jakiejś malutkiej dziurki na tej musze i zaczął nadmuchiwać tę gumową błonę. Mały Książę pomyślał, że wtedy wyjdzie większa mucha. - Przyłożył usta do malutkiej dziurki na figurce, musze, tp. i zaczął nadmuchiwać jej gumową błonę. Mały Książę pomyślał, że wtedy wyjdzie większa.

I wreszcie, osiągając spektakularny rozmiar, krowa stopniowo nabyła kształtu słonia. (Stopniowanie było już wcześniej, teraz po prostu nabrała kształtu)

- Widzisz, jaki duży słoń! - powiedział ze złością Rozdmuchiwacz. - Takie słonie zajmują dużo miejsca. (Powtórzenie łatwo do eliminacji, np. sporo...)

...gumowy słoń szczęśliwie się oddalił od planetoidy Rozdmuchiwacza. (zmieniłbym szyk na 'oddalił się szczęśliwieWink

- Ale jeśli nie znajdziesz tej muchy, czy ona sama się rozdmucha w słonia? - zapytał Mały Książę. (szczególnie spodobała mi się ta kwestia)
- No nie. To przecież głupia guma. (po 'no' dałbym przecinek albo wielokropek, sytuacja interpunkcyjna z 'no' jest dosyć skomplikowana)

- Wtedy nie rozumiem. Na mojej planetoidzie mogą przeszkadzać baobaby, ale przecież one same rosną. A na twojej planetoidzie taka mucha nie przeszkadza, póki nie zrobisz z niej słonia.
("Wtedy" kompletnie nieuzasadnione. - Ja tego nie rozumiem! Na mojej planetoidzie mogą rosnąć i przeszkadzać baobaby, ale przecież one same z siebie to robią. A na twojej planetoidzie takie muchy nie przeszkadzają, póki nie zrobisz z nich słonia.

...żeby jakieś tam gumowe przedmioty potencjalnie przepełniały moją planetoidę. (aliteracja; ....jakieś tam gumowe byty zaśmiecały mi planetę)

- Chyba jesteś jeszcze (za) mały i dlatego nie rozumiesz - powiedział Rozdmuchiwacz.

Opuszczając tę planetoidę, Mały Książę (po)myślał: „Chyba faktycznie jestem (za) mały i dlatego się nie orientuję (się) w (sensie) gumowych przedmiotach (ów).”
[Obrazek: Piecz1.jpg]
"Z ludźmi żyj, jakby widziany przez Boga. Z Bogiem rozmawiaj, jakby słyszany przez ludzi".
Lucjusz Anneusz Seneka
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 30-11-2018, 22:42
RE: Rozdmuchiwacz - przez kubutek28 - 06-12-2018, 22:46
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 07-12-2018, 23:11
RE: Rozdmuchiwacz - przez Gunnar - 27-02-2019, 19:27
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 01-03-2019, 12:34
RE: Rozdmuchiwacz - przez Miranda Calle - 10-03-2019, 11:28
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 10-03-2019, 20:41
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 27-11-2020, 22:17
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 28-11-2020, 19:54
RE: Rozdmuchiwacz - przez maciekbuk - 12-01-2021, 10:32
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 12-01-2021, 12:58
RE: Rozdmuchiwacz - przez maciekbuk - 12-01-2021, 16:47
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 12-01-2021, 17:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości