Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozdmuchiwacz
#2
Najpierw przyczepię się do gryzących mnie, zauważonych szczegółów:
Cytat:Jest taka informacja, że Mały Książę odwiedził jeszcze niektóre planetoidy, oprócz tych, o których pisał Antoine de Saint-Exupéry. Na jednej z nich mieszkał Rozdmuchiwacz.
Sądzę, że lepiej dla Twojego tekstu byłoby, gdybyś rozpoczął narrację pozwalającą "łudzić się (brzydkie słowo, ale pasujeWink)", że to wycinek z prawdziwego "Małego Księcia". W oryginale, o ile pamiętam, było coś np. "Na kolejnej planecie mieszkał [ktośtam]". Myślę, że bez problemu można to podobnie zrobić u Ciebie. I całkiem ominąć tę jakby notkę, gdzie jeszcze przywołujesz autora, itd.
Cytat:- Czego szukasz? - zapytał Mały Książę.
- A wiesz, szukam takich gumowych słoni. O, właśnie znalazłem!
Lepiej, sądzę, brzmiałoby to albo tak: "- Co robisz? (...) - A wiesz, szukam takich gumowych słoni(...)",
albo tak: "- Czego szukasz? (...) - A wiesz, takich gumowych słoni(...)"
Cytat:- Trzeba odczuwać to sercem.

Dla Małego Księcia również typowe było kardiologiczne podejście do wyjaśnienia pytań
Ten komentarz narratora, moim zdaniem, psuje trochę ładny klimat tekstu, zwłaszcza słowo "kardiologiczne". I, jak rozumiem, ta wypowiedź Rozdmuchiwacza to taki prztyczek w nos, bo przecież w innym miejscu "serce" i to co się nim widzi, czuje - jest, mówiąc ogólnie, "dobre", a tutaj jest to po prostu pewna próba dziwnego wytłumaczenia się?


Sądzę, że fajna opowiastka pasująca do tych o Małym Księciu i mieszkańcach planet, które odwiedzałSmile. Choć nie do końca - mam wrażenie, że u Exupery'ego, przynajmniej we fragmencie o planetach, było to mniej symboliczne ukazanie. Np. możemy na co dzień zobaczyć pijaka, gdzieś tam coś wiemy o królach i zapalaczach pochodni, a tu masz osobę na siłę stwarzającą problemy, ale konkretnej osoby w sensie dosłownym raczej nie uświadczysz...
Podobny styl (poza momentem, o którym wspomniałem), przywodzący na myśl "Małego Księcia" - a więc z jednej strony mogący być opowiastką dla dzieci, z drugiej zaś widoczna alegoria, przeznaczona w sumie dla starszych odbiorców. 

Mam tylko pewne wątpliwości co do samej tej gumy... W pewnym momencie przychodzą dziwne skojarzenia. A myślę, że warto zachować prostą formę opowiastki, choćby z "gumy" zrobić "balonik" w kształcie jakiegoś zwierzątka...

Poza wspomnianymi przeze mnie uwagami, sądzę właśnie, że tekst jest takim udanym fanfikiem Małego Księcia - podobny styl, osadzenie na jednej z planet(oid?), ukazanie w sumie dość śmiesznej postaci... Podobało mi sięSmile
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 30-11-2018, 22:42
RE: Rozdmuchiwacz - przez kubutek28 - 06-12-2018, 22:46
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 07-12-2018, 23:11
RE: Rozdmuchiwacz - przez Gunnar - 27-02-2019, 19:27
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 01-03-2019, 12:34
RE: Rozdmuchiwacz - przez Miranda Calle - 10-03-2019, 11:28
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 10-03-2019, 20:41
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 27-11-2020, 22:17
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 28-11-2020, 19:54
RE: Rozdmuchiwacz - przez maciekbuk - 12-01-2021, 10:32
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 12-01-2021, 12:58
RE: Rozdmuchiwacz - przez maciekbuk - 12-01-2021, 16:47
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 12-01-2021, 17:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości