Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowanie porządku światowego na piasku
Cytat:Co do tej niechęci. Przede wszystkim chyba podyktowana jest tym, że SJ wpakowani są do jednego wora z wszystkimi sektami.

Religia tradycyjna /dominująca/ w danym kraju, jest uważana za właściwą i cieszy się poparciem większości społeczeństwa, natomiast określenia sekta używa się zwykle w sensie ujemnym w stosunku do innych wyznań czy grup religijnych.

Na przykład w kraju Azjatyckim gdzie dominuje buddyzm albo hinduizm, KRK jest uważany za sektę.
Oczywiście można polemizować, które wyznanie chrześcijańskie ma znamiona sekty, ale to osobny temat.

Cytat:Niestety Kościół Katolicki zbyt mocno stawiał na Tradycję, a zbyt słabo na Biblię, to chyba jedna z poważniejszych bolączek i zaniedbań.

Od katolików nie wymaga się zatem czytania Biblii. Jeśli ją nawet czytają, ma ona zajmować drugie miejsce po tradycji. Kościół katolicki twierdzi, że zanim pierwsi chrześcijanie otrzymali spisane Słowo, byli zdani tylko na tradycję ustną i że Pismo Święte należy w związku z tym rozpatrywać w świetle tradycji zachowywanej przez Kościół.
We francuskim poradniku mającym ułatwić katolikom czytanie Biblii potwierdzono to następująco: „Boskie objawienie, nawet to, które w przeważającej mierze jest zawarte w Piśmie Świętym, zostało powierzone społeczności wiernych, żywemu Kościołowi; wyłania się w związku z tym istotna kwestia zależności między Biblią, Tradycją a Kościołem (...) To dane kiedyś dodatkowe światło [w Piśmie Świętym] łączy się ze skarbnicą Tradycji i ją uzupełnia. (...) Pismo Święte jest więc całkowicie zależne od Tradycji (Initiation Biblique, s. 963, 971, kursywa autora).
Jak dalece szczery katolik zaufa Biblii, gdy przeczyta w książce napisanej przez katolickiego profesora biblistyki: „Tradycja jest pierwsza i otacza Pismo Święte, towarzyszy mu oraz je rozszerza”? Albo co sobie pomyśli, gdy otworzy A Catholic Dictionary (Słownik katolicki) i przeczyta: „Kościół (...) zaręcza, iż całe Pismo Święte jest Słowem Bożym, ale jednocześnie twierdzi, że poza Pismem Świętym jest też nie spisane Słowo Boże”?

Przez całe wieki przeciętny katolik przyjmował dogmaty kościelne bez zastrzeżeń, ponieważ laicy nie mieli miernika, który by pozwalał sprawdzić prawdziwość nauk Kościoła. Większość katolików uczyła się swej wiary czysto mechanicznie na lekcjach katechizmu. Gdy prosili katechetę albo księdza o wyjaśnienie trudnych do zrozumienia nauk o Trójcy lub niepokalanym poczęciu Marii, zazwyczaj słyszeli odpowiedź: „To święta tajemnica”.

g1986/9


Cytat:Po drugie, większość ludzi (niestety właśnie Katolików) nie czyta Pisma Świętego, przez co nie są zdolni podjąć dyskusji z dobrze na ogół pod tym względem przygotowanymi SJ.

Kto ponosi winę za taki stan rzeczy?

W wieku XV i na początku XVI także w Anglii Biblię uważano za własność kościoła; czytano ją wyłącznie podczas nabożeństw, a prawo do jej objaśniania przysługiwało wyłącznie księżom. Na ogół zresztą odczytywano fragmenty z Biblii w języku łacińskim, której prosty lud nie rozumiał, ani nie stać go było na jej posiadanie. Dlatego znał on z Biblii jedynie te wydarzenia i nauki moralne, na które wskazali księża.
Jednakże nieznajomość Biblii cechowała nie tylko prosty lud. Podobno za panowania króla Edwarda VI (1547-1553) biskup Cloucester stwierdził, że spośród 311 duchownych 168 nie umiało wymienić Dziesięciorga Przykazań, a 31 nie było w stanie znaleźć ich w Biblii. Czterdziestu nie potrafiło wyrecytować Modlitwy Pańskiej i mniej więcej tyle samo nie wiedziało, skąd się ona wzięła. Wprawdzie już w roku 1384 Biblię po angielsku wydał Jan Wiklif, a ponadto istniały wolne przekłady na ten język poszczególnych części Pisma Świętego, na przykład Ewangelii i Psalmów, niemniej w rzeczywistości Biblia pozostawała księgą niedostępną.

w87/21 20

Pewien periodyk religijny przeprowadził ankietę wśród kilkunastoletnich uczniów we Włoszech. Wyniki były „niepokojące”, jak wyrażono się we włoskim dzienniku La Repubblica. Ujawniły, że na 100 uczniów aż 56 nie przeczytało ani jednego wersetu biblijnego od czasu pierwszej komunii. Ponadto 83,4 procent nie potrafiło „wytłumaczyć, na czym polega różnica między starym i nowym testamentem”, a 75 procent przyznało, że nawet nie ma w domu Biblii. La Repubblica podaje, iż 36 na 100 uczniów nie rozpoznało w słowie „Genesis” tytułu pierwszej księgi Pisma Świętego, lecz nazwę angielskiej grupy rockowej.
Bój się prawdziwego Boga i przestrzegaj jego przykazań. Na tym bowiem polega cała powinność człowieka.  Bo prawdziwy Bóg podda wszelki uczynek osądzeniu w związku z każdą ukrytą rzeczą, czy to dobrą, czy złą. ( Kaznodziei 12: 13,14 )


Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Budowanie porządku światowego na piasku - przez skrobipiórek - 04-12-2015, 13:11

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości