Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowanie porządku światowego na piasku
No okey. Ale z tym świętowaniem raz do roku to trochę lipa. Jezus właściwie przy każdym objawieniu się po zmartwychwstaniu był poznawany właśnie po znaku łamania chleba. Apostołów również po nim poznawano. Znak i cała ta "pierwotna" liturgia miała więc znamiona powszechności.

Od Świadków Jehowy pozwolę sobie abstrahować. Mam wśród nich znajomych, często rozmawiam na tematy Biblijne. Zazwyczaj fajnie się dyskutuje bo oni przynajmniej to Pismo Święte czytają, choć wiele fragmentów tłumaczą zupełnie inaczej niż Katolicy. Mam zaproszenie na to właśnie paschalne święto do nich, ale jako Katolik nie za bardzo mogę "kolaborować" Smile.

Cytat:W zborach wczesnochrześcijańskich nie było duchownych, tylko „nadzorcy” (epískopoi) to zarazem „starsi” (presbýteroi) zboru. Byli to mężczyźni ustanawiani do pouczania, organizowania służby ewangelizacyjnej, utrzymywania czystości duchowej i moralnej w zborach. Właśnie oni organizowali i przewodzili tej corocznej uroczystości.
A czy owych "nadzorców" od których bierze nazwę episkopat nie uznać za protoplastów naszych księży (skoro działali z namaszczenia apostołów (gest nałożenia rąk itd)?
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Budowanie porządku światowego na piasku - przez gorzkiblotnica - 24-11-2015, 23:39

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości