Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowanie porządku światowego na piasku
Cytat:Pascha przypominała o tym, że gdy anioł Boży zabijał pierworodnych w Egipcie, ominął domy Izraelitów. Teraz jednak Jezus chciał, żeby jego naśladowcy pamiętali o nim, a także o tym, jak oddał za nich życie. Właśnie dlatego wprowadził to nowe święto i kazał im obchodzić je co roku.
Po Wieczerzy Pańskiej Jezus zachęcał apostołów, żeby byli odważni i mieli silną wiarę. Na koniec zaśpiewali pieśni ku czci Boga i wyszli. Było już bardzo późno, chyba po północy

Zgadza się co do słowa. Tak właśnie to widzę.

Cytat:Warto zwrócić uwagę, że ta prosta ceremonia /święto/ nie miała miejsce w świątyni która wtedy jeszcze nie była zburzona, ani w synagodze/ lecz w dużym pokoju gościnnym przy zastawionym stole.
Dziś również ceremonia nie musi być przeprowadzana w świątyni. Na stole (ołtarzu) zaś oprócz darów ofiarnych (chleba i wina) mogą znajdować się inne, tak jak chleb który dzieli się między wiernych, owoce itp (np na dożynki). Nie robi się tego często ale bywa. Dary te są rozdawane pomiędzy wiernymi. Byłem, widziałem, uczestniczyłem.

Moje pytanie dotyczy jednak czegoś innego: Kto może takiej ceremonii przewodniczyć. Kto ma prawo błogosławić (konsekrować) te dary tak, żeby było "prawomocne"? Wiadomo, że pierwszy dokonał tego Chrystus, potem apostołowie, potem zaś wyznaczali następnych przez gest nałożenia rąk.... Ja tak to rozumiem i właśnie do tego potrzebny jest mi duchowny. W świetle tego jest mi zupełnie obojętne jakim jest człowiekiem. Ważne jest, by miał "władzę" dokonania konsekracji. Bo z całym szacunkiem, jako Chrześcijanin potrzebuję Ciała i Krwi Pańskiej, nie zaś samej osoby klechy.
Czy może jest gdzieś błąd w moim rozumowaniu?
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Budowanie porządku światowego na piasku - przez gorzkiblotnica - 23-11-2015, 00:43

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości