Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bractwo Żywiołów
#7
Komentuję rozdział III od razu, bo wcześniejsze oceniałem w poprzednim komentarzu.

Cytat:W jego głowie wybuchła bitwa, setki splątanych myśli przebiegały niczym rozszalałe konie, które mówiły: „to Ona! Podejdź do niej, to twoja szansa!"
Porównywanie myśli do koni jest bardzo, baaardzo popularne. Sam łapię się na tym często. Wiesz co robię, gdy odnajdę w swoim opowiadaniu nieoryginalną metaforę? Wymyślam coś innego i podmieniam. Polecam Ci zastanowić się nad poświęceniem chwili podczas korekty na to. Bo barwne i oryginalne metafory to bardzo fajna sprawa w opowiadaniu. Reasumując: myśli>konie = nieoryginalnie.

Cytat:Wpatrzony w zielonooką piękność, przez długi czas nie zwracał uwagi na jej towarzyszkę, lecz gdy na nią spojrzał, doznał kolejnego szoku. To była druga przyjaciółka ze snu: blada cera, chude rączki, długie, brązowe włosy spięte czarną spinką. Miała ładne, duże, piwne oczy, kilka bladych piegów na małym nosie i wąskie, jasnoróżowe usta. Był w niezłym szoku, nigdy w życiu nie zdarzyło mu się coś podobnego. Otarł czoło bladą, chudą ręką, i upewniwszy się, że zza drzewa nie widać choćby skrawka płaszcza, zaczął się przysłuchiwać rozmowie.
Dwa powtórzenia w tym akapicie.
szok - nie ma co powtarzać tego dwukrotnie, czytelnik pamięta.
chude ręce - tu sprawa wydaje się poważniejsza, bo moim zdaniem, fajnie jest, gdy bohaterowie opowiadania są zróżnicowani, odmienni od siebie i charakterem, i wyglądem. Monotonność w literaturze jest "be".Smile

Cytat:- Chelsea! Miałaś tego nie robić, ktoś mógł cię zobaczyć! To nie są żarty! - wykrzyknęła przerażona dziewczyna.
Pogubiłem się która to wykrzyknęła, ale to szczegół.

Cytat:Pamiętasz, kiedy zaczęłaś kombinować przy roślinach, kiedy każdy mógł cię zobaczyć?
Powtórzenie.

Cytat:Rozległo głuche tąpnięcie i śmiech obu dziewczyn.
Brakuje "się".

Cytat:Chłopiec myślał gorączkowo co zrobić, patrząc jak jego dziewczyna ze snu umiera na jego rękach.
Powtórzenie.

Cytat:Chelsea i popatrzył w jej piękne szmaragdowo-zielone oczy.
Jako facet jestem dość niewrażliwy kolorystycznie, że tak powiem i może się nie znam, ale dla mnie szmaragdowo-zielone to tyle co zielono-zielone. Może wypowie się ktoś inny.

Cytat:Nie zwracał jednak na to uwagi, patrzył tylko w jej oczy czując sztylet w sercu.
Dziwnie to brzmi.

Podsumowując:
- popracuj nad metaforami
- zróżnicuj bardziej postaci
- przepuszczasz dość szybko rzucające się w oczy powtórzeniaSad
- za dużo rudowłosych, brunetów, zielonookich itd. Dla mnie jednak lepiej się czyta, gdy piszesz po prostu imieniem, bo czasami muszę się zastanowić: "Kurczę zieloonoka, która miała zielone oczy?". I to mi psuje przyjemność z lektury.

Popracujesz trochę i zniwelujesz powyższe błędy, także nie poddawaj się i do roboty.Smile

Pozdrawiam!

PS. Wystawiłem 3/5 - głównie dla zachęty.Smile
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Bractwo Żywiołów - przez Charsi13 - 28-12-2012, 17:28
RE: Bractwo Żywiołów - przez Lexis - 28-12-2012, 18:17
RE: Bractwo Żywiołów - przez Hanzo - 28-12-2012, 18:40
RE: Bractwo Żywiołów - przez Charsi13 - 28-12-2012, 23:16
RE: Bractwo Żywiołów - przez Lexis - 29-12-2012, 14:46
RE: Bractwo Żywiołów - przez InFlames - 30-12-2012, 21:48
RE: Bractwo Żywiołów - przez Hanzo - 22-01-2013, 20:53
RE: Bractwo Żywiołów - przez Ahab - 17-10-2013, 11:53
RE: Bractwo Żywiołów - przez Companier - 20-10-2013, 18:54

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości