Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trzecia strona medalu
#29
Ahab, dzięki za obszerny komentarz Smile

(30-11-2013, 15:43)Ahab napisał(a): Stare, klasyczne science fiction.
Przyjemnie, gładko się czytało. Maiłem dużo ciekawych skojarzeń, fajna też była zabawa przy wyłapywaniu pewnych powiązań. Kojarzyło mi się z latami 60 - tymi i 70 - tymi, jakbym czytał Nivena i te sprawy.

Szczerze mówiąc, napisanie opowiadania "w starym stylu" było moim zamysłem. Zatęskniłem kiedyś do "Stalowego Szczura" Harrisona i pomyślałem, że napiszę coś w tych klimatach. Oczywiście warsztatowo daleko mi do wspomnianego, ale cieszę się, że Ci się podobało! Wychowałem się na Nivenie, Harrisonie, Silverbergu, Asimovie, Strugackich, Zelaznym i wielu im podobnych autorach, więc skojarzenia jak najbardziej trafne - aczkolwiek oczywiście nie starałem się nikogo kopiować.

Cytat:Typowe loty nadprzestrzenne, nie opisałeś ich szczegółowo, ale podejrzewam, że miały mieć podobną zasadę jak w star treku, chociaż z początku czułem, że mogłeś inspirować się Diuną, ale to zupełnie inny typ zakrzywiania przestrzeni. Sam Lem nigdy nie odważył się na loty szybsze jak światło, i dla mnie takie loty w tego typu literaturze są podejrzane.

Szczerze mówiąc w ogóle się nad tym nie zastanawiałem. Po prostu przyjąłem dogmat, że loty nadprzestrzenne są możliwe.

Cytat:Bardzo szczegółowo przemyślane dzieło, głowiłem się, ale nie wyłapałem jakichś nielogiczności, a tam gdzie coś mogłoby wzbudzać podejrzenie, pominąłeś opisy, jak na przykład z podróżami kosmicznymi, ale to w porządku, zalewanie technicznym opisem na dłuższą metę nie jest dobre, niektóre rzeczy można wziąć na wiarę.
Bardzo podobał mi sie żargon techniczny i nazwy. Dobrze przemyślane pod względem budowy świata jak i prowadzonej intrygi. Znowu fajnie kojarzyło się z Diuną, gdy wziąłeś pod uwagę politykę, ekonomię i konflikty. Myślałem, że to będzie prosta sprawa, dwóch się bije to trzeci korzysta, a tu fabularny twist. Trochę mi się też kojarzyło z fajnymi grami, jak Halo, albo Supreme Commander.

"Dziełem" bym tego tekstu nie nazwał Wink Na Diunie akurat się nie wzorowałem, ale chciałem zbudować w miarę realistycznie wyglądający świat pod względem społeczno-politycznym. A gram sporo (akurat nie w Halo ani SC), więc pewnie podświadome wpływy gier też gdzieś tam są widoczne Smile

Cytat:Niekoniecznie miałem jakieś uwagi, ale zastanowił mnie motyw zasiedlania. Czy przyjąłeś koncept, że terraformowanie planety będzie trudniejsze od podroży międzygwiezdnych i wyszukiwaniu planet z odpowiednią atmosferą? To zależy w jaka stronę pójdzie technologia, czy to jest w stylu, że jak dzisiaj, łatwiej nam polecieć w kosmos, niż popłynąć na dno oceanu?


Przyznam, że nie zastanowiłem się nad tym aspektem. Powiedzmy, że to sprawa dostępnych technologii Wink

Cytat:Dlatego zastanawiałem się czy nie lepiej byłoby ludzkości dolecieć do najbliższych nam gwiazd jak potrójny układ Alfa Centauri( ale chyba nie wspomniałeś, że najbliższa ziemi w tym układzie jest Proxima Centauri, a to ważne bo nakierowałeś czytelników, że układ Draconis jest oddalony o około 20 lat świetlnych, o ile dobrze zrozumiałem, ale bez konkretnej gwiazdy, bo odległości między nimi są mega olbrzymie, sama Proxima znajduje się 4,3 roku świetlnego od nas, tak na oko.), czy Syriusz, ale o tym już wspomniałeś pod koniec, czym rozwiałeś moje wątpliwości.

Tutaj akurat odrobiłem zadanie domowe i wybierałem takie systemy, które mają śłońca podobne do tego z Układu Słonecznego (masa i temperatura), a co za tym idzie - gdzie istnieje prawdobobieństwo występowania podobnych Ziemii planet.

Jeszcze raz dzięki za komentarz i poświęcony czas.

Pozdrawiam!
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Trzecia strona medalu - przez RootsRat - 15-12-2011, 23:32
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez haniel - 16-12-2011, 02:08
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Met - 16-12-2011, 12:31
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Met - 17-12-2011, 00:50
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Sheaim - 19-12-2011, 21:22
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Szaden - 16-02-2012, 16:46
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Ish - 16-02-2012, 17:50
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Janko - 07-03-2012, 18:21
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Szaden - 07-03-2012, 20:39
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Janko - 07-03-2012, 20:27
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Janko - 07-03-2012, 20:51
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Szaden - 07-03-2012, 21:15
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Janko - 07-03-2012, 22:11
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Szaden - 07-03-2012, 22:18
RE: Umowa [tytuł roboczy] [hard SF] - przez Janko - 07-03-2012, 22:21
RE: Trzecia strona medalu - przez RootsRat - 19-11-2013, 17:44
RE: Trzecia strona medalu - przez Ahab - 30-11-2013, 15:43
RE: Trzecia strona medalu - przez RootsRat - 02-12-2013, 10:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości