Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stan wojny.
#7
Ja będę wyrozumiała, choć nie podoba mi się Twoje opowiadanie. Ale ma też wiele plusów (o których pewnie nawet nie wiesz, że są)

Podstawowym Twoim problemem jest sposób prezentowania zdarzeń (pomijam ortografię, interpunkcję, nieprawidłowa frazeologię, itp.)
Sposób prezentowania świata jest bardzo ważny, bo dzięki temu czytelnik może się w nim "poczuć".
Co więc trzeba zaprezentować:
1. zdarzenia
2. bohaterów
3. tło zdarzeń (miejsce akcji, czas akcji)
To są te "nudy" na lekcjach polskiego, kiedy pani/pan każą znajdywać fragmenty w lekturze, które charakteryzują bohatera, przedstawiające miejsca akcji, każą w punktach przedstawić zdarzenia albo - niby po cholerę - każą odpowiadać na pytanie dlaczego ten bohater robi coś, co robi itp (np. Mały Książę wraca do róży). Dużo fajniejsze są lekcje, kiedy pyta nauczyciel o wrażenia z lektury, o ile się ją przeczytało i polubiło.
I tak - w każdym dobrym utworze literackim muszą być takie fragmenty, które opisują i charakteryzują poszczególne elementy świata, dlatego w ciemno, nie czytając opowiadania, mogę kazać znaleźć takie w każdym utworze.
Jako nauczyciel, zdam Ci zadanie domowe:
wklej w następnego posta
1. te fragmenty Twojego opowiadania, które przedstawiają miejsce akcji (opowiadają gdzie zdarzenia się rozgrywają, budują topografię (takie zdjęcie, co jest gdzie) przestrzeni, pozwalają mi COŚ zobaczyć.
2. te fragmenty, które charakteryzują lub opisują bohatera bezpośrednio (narrator mówi, jaki on jest, jak wygląda)
3. Zrób plan odtwórczy zdarzeń (w punktach po kolei, co się dzieje)

Chcesz to zrobić? Możesz tego, oczywiście, nie robić.
Ale gdyby... to potem Ci powiedziałabym, jakie walory ma Twoje pisanie. Bo ma!

Na razie nie zajmuję się Twoim językiem. A jest kiepski.
Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt. [L. Wittgenstein w połowie rozumiany]

Informuję, że w punktacji stosowanej do oceny zamieszczanych utworów przyjęłam zasadę logarytmiczną - analogiczną do skali Richtera. Powstała więc skala "pozytywnych wstrząsów czytelniczych".
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Stan wojny. - przez i3onku - 23-10-2011, 16:26
RE: Stan wojny. - przez haniel - 23-10-2011, 17:27
RE: Stan wojny. - przez i3onku - 23-10-2011, 22:45
RE: Stan wojny. - przez haniel - 23-10-2011, 23:01
RE: Stan wojny. - przez i3onku - 04-11-2011, 01:41
RE: Stan wojny. - przez przemekplp - 04-11-2011, 13:27
RE: Stan wojny. - przez Natasza - 04-11-2011, 14:53
RE: Stan wojny. - przez i3onku - 04-11-2011, 21:24
RE: Stan wojny. - przez przemekplp - 04-11-2011, 21:44
RE: Stan wojny. - przez haniel - 04-11-2011, 21:57

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości