Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nina
#6
OK.
Przeczytane.

Ogólnie muszę powiedzieć, że miejscami masz całkiem dobry styl. Wybrałaś sobie trudną epokę, musze powiedzieć - i zupełnie nie wiem dlaczego, bo ona w ogóle praktycznie nie gra. Londyn, Nowy Jork w tamtych czasach miały bardzo specyficzny klimat (wojna/wielkie święto bo właśnie się skończyła). Nie wiem na ile zrobiłaś research dotyczący przedziału czasowego - a w takim wypadku to trzeba zrobić, inaczej dobre wrażenie szlag trafia.

Mam poważny problem z wampirami - żeby to się obecnie sprzedało musisz mieć turbo dobry pomysł co z nimi zrobić/jak ich opisać i to musi być pomysł od samego początku - bo inaczej samo ich istnienie zniechęca - Zmierzch zrobił krzywdę wszystkim.
Tymczasem tutaj, szczerze mówiąc masz
a. Wapirzycę
b. Młodą
c. Atrakcyjną
d. Zabójczynię, czyli - klisza na kliszy. Dlatego to wymaga ekstra uwagi, której na razie nie widać.
Nie wątpię, że fakt bycia wampirzycą ma wielkie znaczenie - po prostu nie widać go, równie dobrze mogłaby być zwykłą zabójczynią - i nic by sie tu nie zmieniło (bądź prawie nic).

Styl, o ile nie ma wpadek, jest całkiem ok - to znaczy oczywiście trzebaby nad typ przysiąść, ale da się to czytać. Mocno przeszkadza - mnie - przeskakiwanie z pierwszej do trzeciej osoby.
Może warto jakos rozdzielać te sceny, dodawać daty, albo co?

Fragmenty w rodzaju "Rachel umarła pewnej nocy podczas Międzywojnia zabrana na wycieczkę po śmierci i zaproszona na spotkanie z mrokiem… " bolą. Warto przeredagować, żeby nie brzmiały tak mroczno-podniośle.

Postacie
Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że nie opierasz ich na zachowaniach tylko umiejętnościach. Mike - doskonały kierowca i chemik, Pepper box - super strzelec. Jake w tym świetle ma jedną cechę - "bohaterka na niego leci". Różnią się czyms poza tym? Może warto napisać o nich coś więcej, niech mają jakieś charakterystyczne zachowanie, cokolwiek co pozwoli ich rozróżnić.

Problemy:

1. Pani pułkownikowa, ktośtam ktośtam, matka dwójki dzieci - co ona w ogóle robiła pogryziona przez wampira i wywieziona do Stanów ZANIM odzyskała przytomność? W tych czasach arystokratki raczej nie wychodziły same z domu - a jednak mąż zdążył ją pochować.
2. Zupełnie nie kupuje mnie scena odwiedzin w domu. Matka dzieci, żona faceta i tak po prostu "ach jestem wapirem, to inne życie" Właściwie dlaczego? Pranie mózgu jej zrobili? Czy od początku miała rodzinę gdzieś i tylko ucieszyła się, że ma okazję nawiać? Jak dla mnie - scena do rozwinięcia i to bardzo.
3. Widzę, że gdzie nie zbadałaś świata, nadrobiłaś w broni - tylko właściwie dlaczego zużywasz cały akapit na opis broni, opis, który w zasadzie jest nieistotny dla fabuły. To samo zresztą z materiałami wybuchowymi. Po co?

4. Przy zamachu - właśnie wyjęli swojemu turbowrogowi, osobie potężnej i w ogóle członka rodziny. Zero pościgu. Zero atmosfery choćby napięcia. Nie, no zabili i już.

5. Jeśli wapiry mogą rozmawiać poprzez myśli, to dlaczego w ogóle rozmawiają inaczej? Po co? Dotyczy to zwłaszcza momentu kiedy dyskutowali o działce Kotki - CHCIELI, żeby usłyszała, że mają różne zdania?

6. "Harley obdarowany przez Davidsonów" - źle brzmi.

7. Nie jestem przekonany, czy samochód z lat 40tych mógł po prostu zrobić nawrót o 180 stopni w sposób, jaki to sugerujesz, ale mogę sie mylić.

8. Jeśli to wampiry, zatem - zakładam - istoty które mają problem ze światłem dziennym - może warto by było skomentować jakoś podróż przez atlantyk.

9. Złoto. Złoto jest ciężkie. Bardzo cięzkie nawet. Nie jestem pewien, czy jakikolwiek worek jest w stanie wyrobić taki ciężar (znaczy "ciężar pełnego worka złota")

10. W pewnym momencie podczas zamachu Epoksy zaczyna strzelać z TommyGuna. Broń nie jest opisana wcześniej w żadnym momencie wygląda jakby po prostu nagle pojawiała mu się w dłoniach. To, że policjant ma broń, jest rzeczą domyślną, to że ma ją ( i to tommyguna, który jest spory) facet w samochodzie - nalezy zaznaczyć wcześniej.

11. Skoro Pepperbox zawsze wie szybciej niż ty o strzelaniu i zawsze jest szybszy to jakim cudem wygrywa tylko o ułamki sekund?

Podejrzewam, że jest tego więcej, ale niestety ostatnio nie mam tyle czasu na czytanie ile bym chciał. Pracuj, bo może sie okazać, że warto.

PS. Właściwie gdzie tu jest steampunk? To po prostu świat doby wojny.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Nina - przez kapadocja - 05-10-2011, 21:04
RE: Nina - przez marcinos83 - 06-10-2011, 16:35
RE: Nina - przez kapadocja - 06-10-2011, 18:17
RE: Nina - przez marcinos83 - 06-10-2011, 19:58
RE: Nina - przez kapadocja - 06-10-2011, 21:17
RE: Nina - przez Ish - 12-10-2011, 17:54
RE: Nina - przez kapadocja - 12-10-2011, 18:21
RE: Nina - przez gorzkiblotnica - 23-12-2011, 23:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości