Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
III Alternatywa
#3
Cytat:-… z wsi niedalekiej pochodzę! Zabłądzić musiałem w tej śnieżycy! To chyba nie przewinienie zabłądzić, prawda? Bądźcie ludzie, puśćcie mnie!- esesman nie wytrzymał! Wydarł się znowu, aż prowadzący mnie żołnierze stanęli dęba, jakby to On się na nich darł, a nie na mnie.
Napisałeś to tak, jakby esesman mówił "... puśćcie mnie!". Po pierwsze poczytaj o zasadach pisania dialogów, a po drugie od siebie dodam i podkreślę, że po wypowiedzi jednej postaci nie opisuje się po myślniku postępowania tej drugiej.

Cytat:Po chwili z jednych drzwi po lewej stronie wybiegł mężczyzna, dosłownie z szarym kolorem skóry.
Od początku zwróciłem uwagę na to, że Twoja narracja jest nasycona kolokwializmami i to bynajmniej nie brzmiącymi dobrze. Ale tutaj wg. mnie już przesadziłeś. Mowa potoczna w narracji jest fajna, ale są granice po przekroczeniu których tekst nie brzmi już naturalniej, tylko śmieszniej z każdym "dosłownie", czy innym "normalnie" Tongue

Cytat:Z jego ust toczyła się piana.
Toczył pianę z ust.

Cytat:Moja sytuacja właśnie przybrała zły obrót.
Znów wyjątkowo nieszczęśliwe wyrażenie. Przed tym zdaniem jeszcze było parę takich kwiatków, ale ten przykład wydaje mi się najlepszy. Zdania z cyklu "niepoprawne, ale tak się mówi" lepiej pozostawić w oryginalnej wersji, skoro już się ich używa. Czyli ewentualnie "sytuacja przybrała zły obrót". W Twojej wersji z dodatkowym "moje" i "właśnie" brzmi to po prostu katastrofalnie.

Cytat:W koło mnie pływało wiele okazów ryb, nawet takich których nie znałem.
Może "dokoła mnie"?

Cytat:Co jakiś czas wydawało mi się, że wśród tej ciemności widzę ludzi, a raczej ich twarze. Spoglądają na mnie z nieukrywaną ciekawością. Do tego gdzieś w tle, jakby z oddali jakiś głos.
Zmiana czasu, zgubione orzeczenie...



Szczerze mówiąc, miałbym spory problem chcąc wytknąć wszystkie niezręczności tego tekstu. Wiele rzeczy brzmi po prostu źle i na dobrą sprawę trzeba by głęboko szukać uzasadnienia do wszystkich zarzutów. Druga sprawa, że nie miałoby to większego sensu. Chyba najlepiej wyszedłbyś na tym, gdybyś po napisaniu tekstu przeczytał go na głos, zwracając uwagę na brzmienie poszczególnych zdań. Niektóre są tak nieumiejętnie sformułowane, że osoba obeznana w literaturze powinna chociaż mieć wrażenie, że "coś tu jest nie tak". Moim zdaniem stylistycznie jak na razie jest słabo, nie czyta się płynnie, dużo zdań brzmi sztucznie, niektóre śmiesznie. Czyli gorąco zachęcam do czytania na głos po napisaniu, myślę że to ćwiczenie mogłoby Ci bardzo pomóc na tym etapie.

Aha, co do fabuły. No cóż, początek był trochę nudny, ale to pewnie dlatego, że zbyt często zwracałem uwagę na poszczególne zdania, które mi się nie podobały. Możliwe, że po prostu nie dałem się przez to ponieść tej historii.

Pozdrawiam i życzę powodzenia dalej.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
III Alternatywa - przez Żubr - 27-06-2011, 10:59
RE: III Alternatywa - przez Janko - 17-07-2011, 08:41
RE: III Alternatywa - przez Neurize - 02-08-2011, 19:40
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 04-08-2011, 10:12
RE: III Alternatywa - przez Danek - 07-08-2011, 18:28
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 07-08-2011, 21:34
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 01-09-2011, 12:58
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 07-09-2011, 12:57
RE: III Alternatywa - przez Danek - 07-09-2011, 13:36
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 07-09-2011, 21:14
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 02-10-2011, 13:48
III Alternatywa II Rozdział - przez Żubr - 22-04-2012, 14:13
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 21-05-2012, 18:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości