Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
III Alternatywa
#2
Witam. Po powrocie wracam do procederu „czepialstwa”Smile Padło na Ciebie Żubrze.. W sumie cieszę się, bo przywróciłeś mi nieco wiarę w inkaBig Grin Ciekawie to się czytało i mimo iż znalazłem kilka „zaczepek” to opowiadanie ma w sobie (w sferze fabularnej) chyba spory potencjałBig Grin Zobaczymy co będzie dalej z tym „człowiekiem – łodzią podwodną” - jeśli dobrze się domyślamBig Grin
A teraz nieco bardziej krytycznie. Niestety kilak zadań ma, moim zdaniem, dość karkołomną konstrukcję. Do tego masz nawyk, „wychodzenia” ze skóry wybranego narratora i przypiswyanie mu wiedzy której mieć nie może w wybranych przez Ciebie okolicznościach.
Jeśli chodzi o szczegóły (poniżej) to kilak wynotowanych usunąłem z wersji ostatecznej, po części dla tego że ani nie umiem, ani nie chcę wymyślać alternatyw do zdań które mi się nie podobały (wszak to zadanie autora a nie czytelnika) po części dlatego, że mym zdaniem sam je zauważysz jak po jakimś czasie przeczytasz ten fragemnt.
Poniżej szczegóły:

Cytat:Przeważnie było tak, że gdy nie chciałem to nie umiałem niemieckiego.
– tu raczej użyłbym określenie „nie znałem” a nie „nie umiałem”. Tak chyba lepiej będzie znaczeniowo.

Cytat:jak na razie, plan działał bez zarzutów. Fakt, nie był to dobrze przemyślany plan i posiadał wiele niedomówień i zapytań
– powtórzenie, i cała konstrukcja wydaje mi się nieco sztuczna

Cytat:Całkowicie jakby obojętny w mojej sprawie, nawet nie spojrzał na mnie ani razu tylko powiedział coś jednemu z żołnierzy, gdy skończył z tamtym.
– całe to zbadanie nie bardzo mi się podoba. Zakładając, że bohater nie znał/rozumiał niemieckiego nie wiedział czy dialog jest „obojętny w jego sprawie” - btw koszmarnie to brzmi. Więc moim zdaniem mogli go do najwyżej ignorować. Druga cześć zdania też nie najszczęśliwsza.

Cytat:wybiegł mężczyzna, dosłownie z szarym kolorem skóry.
- „z szarym” w ogóle mi nie pasuje.

Cytat:dnie to czas stoi w miejscu. Jakbym nie miał w ogóle lat.
– tego w ogóle nie rozumiemBig Grin Co to znaczy?

Cytat:powtarzał lub mówił z daleko „Hoffnung”. Dziwne.
– „z daleka”? I czemu tautologia „powtarzał” - „mówił”?

Cytat:Dziwaczna maszyneria wyglądająca na pompy wodne tłoczyła powietrze i inne związki do różnych szklanych butli i kabin.
– podobnie jak w przypadku „obojętności w sprawie” rozszerzasz kompetencje narratora – on nie mógł wiedzieć że to powietrze (potem zmieniasz na tlen) czy związki – co najwyżej gazy i ciecze.

Cytat:Do każdej z tych części prowadziły rurki z jakimiś chemikaliami, podczepione do mojego organizmu.
całość brzmi sztucznie, najgorzej zgrzytnęło mi „do mojego organizmu”, ale całe zdanie mi się nie podoba.

Cytat:Upadek na szkło nie był przyjemny, ale znieczulenie, które miałem we krwi nadal pracowało, więc nadal mogłem cieszyć się brakiem bólu, póki co.
– znowu nadinterpretacji wiedzy narratora, może jednak przynajmniej przypuszczenie w tym zdaniu? Skąd niby miał wiedzieć czy to środki znieczulające? Może wynik mutacji?

Cytat:Zbiorniki te były pełne tej zielonej breji, a mężczyźni w środku byli martwi.
– chyba „brei”? A do tego też przydało by się przypuszczenie „wyglądali na martwych”?

Cytat:Oprócz dziwnie wyglądających gumy do żucia i plakietki indentyfikacyjnej był jeszcze przedmiot
indentyfikacyjnej – identyfikacyjnej.

Cytat:aż nie poczułem za sobą rumowiska.
chyba lepiej brzmiało by „nie oparłem się placami o rumowisko”?

Czekam na CD.
Just Janko.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
III Alternatywa - przez Żubr - 27-06-2011, 10:59
RE: III Alternatywa - przez Janko - 17-07-2011, 08:41
RE: III Alternatywa - przez Neurize - 02-08-2011, 19:40
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 04-08-2011, 10:12
RE: III Alternatywa - przez Danek - 07-08-2011, 18:28
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 07-08-2011, 21:34
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 01-09-2011, 12:58
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 07-09-2011, 12:57
RE: III Alternatywa - przez Danek - 07-09-2011, 13:36
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 07-09-2011, 21:14
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 02-10-2011, 13:48
III Alternatywa II Rozdział - przez Żubr - 22-04-2012, 14:13
RE: III Alternatywa - przez Żubr - 21-05-2012, 18:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości