Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozdmuchiwacz
#1
D. Mierzejewski

ROZDMUCHIWACZ

Jest taka informacja, że Mały Książę odwiedził jeszcze niektóre planetoidy, oprócz tych, o których pisał Antoine de Saint-Exupéry. Na jednej z nich mieszkał Rozdmuchiwacz. Kiedy Mały Książę wylądował na planetoidzie, Rozdmuchiwacz w pocie czoła kopał powierzchnię planetoidy łopatą i uważnie przyglądał się kawałkom gleby, niby czegoś w tej glebie szukał.

- Czego szukasz? - zapytał Mały Książę.

- A wiesz, szukam takich gumowych słoni. O, właśnie znalazłem!

I wyjął z gleby jakiś malutki gumowy przedmiot, kształtem i rozmiarem przypominający muchę.

- Ależ to nie słoń - zdziwił się Mały Książę.

- Zaraz zobaczysz - odpowiedział Rozdmuchiwacz.

Przyłożył usta do jakiejś malutkiej dziurki na tej musze i zaczął nadmuchiwać tę gumową błonę. Mały Książę pomyślał, że wtedy wyjdzie większa mucha. Ale, ku jego zdziwieniu, gumowy przedmiot stopniowo zmieniał kształt w trakcie nadmuchiwania. Najpierw mucha przekształciła się w mysz, potem to już była wiewiórka, potem kot, potem baran, potem krowa. I wreszcie, osiągając spektakularny rozmiar, krowa stopniowo nabyła kształtu słonia.

- Widzisz, jaki duży słoń! - powiedział ze złością Rozdmuchiwacz. - Takie słonie zajmują dużo miejsca. Dlatego trzeba ich się pozbywać. Precz stąd, olbrzymie!

I dał słoniowi mocnego kopniaka. Oczywiście, na małej planetoidzie łatwo było nadać przedmiotowi drugą prędkość kosmiczną i gumowy słoń szczęśliwie się oddalił od planetoidy Rozdmuchiwacza.

- Ale jeśli nie znajdziesz tej muchy, czy ona sama się rozdmucha w słonia? - zapytał Mały Książę.

- No nie. To przecież głupia guma.

- Wtedy nie rozumiem. Na mojej planetoidzie mogą przeszkadzać baobaby, ale przecież one same rosną. A na twojej planetoidzie taka mucha nie przeszkadza, póki nie zrobisz z niej słonia. Po co więc je rozdmuchujesz?

- No przecież mam jakiś honor! Nie mogę dopuścić, żeby jakieś tam gumowe przedmioty potencjalnie przepełniały moją planetoidę.

- Ale co w tym złego, jeżeli to przepełnianie jest tylko potencjalne i nigdy się nie odbędzie, póki sam nie rozdmuchasz?

- Trzeba odczuwać to sercem.

Dla Małego Księcia również typowe było kardiologiczne podejście do wyjaśniania pytań, ale jego serce nic takiego nie odczuło.

- Moje serce tego nie odczuwa - uczciwie przyznał się Mały Książę.

- Chyba jesteś jeszcze mały i dlatego nie rozumiesz - powiedział Rozdmuchiwacz.

Opuszczając tę planetoidę, Mały Książę myślał: „Chyba faktycznie jestem mały i dlatego się nie orientuję w gumowych przedmiotach.”

Marzec 2018 r.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 30-11-2018, 22:42
RE: Rozdmuchiwacz - przez kubutek28 - 06-12-2018, 22:46
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 07-12-2018, 23:11
RE: Rozdmuchiwacz - przez Gunnar - 27-02-2019, 19:27
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 01-03-2019, 12:34
RE: Rozdmuchiwacz - przez Miranda Calle - 10-03-2019, 11:28
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 10-03-2019, 20:41
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 27-11-2020, 22:17
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 28-11-2020, 19:54
RE: Rozdmuchiwacz - przez maciekbuk - 12-01-2021, 10:32
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 12-01-2021, 12:58
RE: Rozdmuchiwacz - przez maciekbuk - 12-01-2021, 16:47
RE: Rozdmuchiwacz - przez D.M. - 12-01-2021, 17:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości