Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ernst Jünger o technice
#16
(06-04-2016, 20:56)Robespierre napisał(a): ...katolicyzm twardy jak w wiekach średnich to zero jakiegokolwiek pluralizmu w przestrzeni publicznej.
Spojrzenie na historię Średniowiecza mam mocno odmienne od oficjalnego, więc też moje uwagi traktuj bardziej jako temat do namysłu niż dyskusji. Kiedy (moim skromnym zdaniem) zaczęło się zaczynać odrodzenie? W pierwszej połowie dwunastego wieku, kiedy metodami dobrze znanymi z telewizorni zamknięto niewyparzoną (nie da się ukryć) mordę Piotra Abelarda... Ludobójstwo na Albigensach, to już do bólu współczesność. Zawsze, kiedy ktoś wyraża pogląd taki jak powyżej, zadaję pytanie: czy myślisz, że w Odrodzeniu Eriugena zdołałby opublikować to, co opublikował?

(06-04-2016, 20:56)Robespierre napisał(a): Albo jesteś z Panem, albo pójdziesz do Piekła, a my już postaramy się o to, by spalić Twoje pisma i nie zezwolić na jakąkolwiek osobistą wolność.
Nie tak dawno słuchałem kazania w podobnym tonie Smile Ludzie! Średniowiecze naprawdę wyglądało inaczej!

(06-04-2016, 20:56)Robespierre napisał(a): Poza tym wojujące chrześcijaństwo jest w gruncie rzeczy zaprzeczeniem chrześcijaństwa
Dokładnie tak jest i warto również zauważyć (Gorzki odsądzi moje moherstwo od czci i wiary Wink ), że wojujący Islam jest w gruncie rzeczy zaprzeczeniem Islamu.

(06-04-2016, 20:56)Robespierre napisał(a): paradoksalnie, ludziom lewicy bliżej do chrześcijańskich pierwotnych ideałów (tolerancja, rezygnacja z przemocy, globalne - nie zamknięte w narodowości czy kulturze - spojrzenie na człowieka)
Praktyka dnia codziennego pokazuje, że dopóki nie mają władzy, jest im bliżej niż innym. Kiedy zdobędą władzę, jest im dalej niż innym. Alternatywne opcje mają mniejszy rozrzut. Ja się po prostu lewicy boję. Tolerancja, rezygnacja z przemocy i globalne spojrzenie na człowieka to właściwości umysłu, człowieka i ani z lewicą, ani z prawicą łączyć ich nie warto.

(06-04-2016, 20:56)Robespierre napisał(a): ... niż ludziom prawicy w stylu Korwina, który wprawdzie powołuje się na autorytet Matki Bożej, ale nie oszukujmy się: gdyby miał zamieszkać gdziekolwiek, zamieszkałby w Rzymie Wink
Korwina (jako brydżysta z przekonania) kocham miłością wielką i bezwarunkową. Zdawało mi się, że choć niekoniecznie się z Nim zgadzam, dość dobrze znam Jego spojrzenie na świat. Autorytet Matki Bożej? Zaskoczyłeś mnie. A gdyby miał zamieszkać poza Polską, myślę, że podjąłby trywialną decyzję - osiadłby w Hameryce.

(06-04-2016, 20:56)Robespierre napisał(a): "Poprawność polityczna", tak dzisiaj popularna, to pod pewnymi względami realizacja hasła Jezusa: "Nie oceniajcie, a nie będziecie oceniani".
Z tym się nie zgadzam. Mistrz z Nazaretu był skrajnie niepoprawny politycznie i jego hasła również nie były politycznie poprawne. Poza tym Łukasz przytacza Jego słowa w nieco innej formie "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone". Ja dostrzegam sporą różnicę. Kiedy uważam, że coś jest złe lub ktoś źle czyni, mówię jasno i wyraźnie, jak mnie nie zakrzyczą, to niekiedy zdołam powiedzieć, dlaczego tak twierdzę. Z drugiej strony, na przykład będąc człowiekiem bezwzględnie przeciwnym aborcji, nie jestem w stanie potępić kobiety, która zgwałcona, usunęła ciążę. Źle jest o kimś (zwłaszcza zmarłym) powiedzieć: oto dusza potępieńca. Słowa mocne, a wewnętrzne atawistyczne niemal przekonanie podpowiada, że bardzo łatwo się pomylić. Takie podejście wynika ze słów, które powyżej.

(06-04-2016, 20:56)Robespierre napisał(a): Prawicę wkurwia ta "rozmemłana" poprawność, ale rozumiejące spojrzenie ku bliźniemu ma więcej wspólnego z ideologią Jezusa aniżeli "Gnij lewacka kurwo" Wink
To oczywiste i warto co jakiś czas o tym przypomnieć.

(06-04-2016, 20:56)Robespierre napisał(a): ...przyznaję, też ostatnio nie daje mi spokoju, a mianowicie, że Zachód, ta mimo wszystko wspaniała epoka szczytów ludzkich osiągnięć, dobiega kresu.
Gorzki może wprost nie zapytał, ale czy widzisz jakiś sposób aby przeciwdziałać, ewentualnie choćby wzorem Kasjodora-Senatora przedłużyć agonię?

(06-04-2016, 20:56)Robespierre napisał(a): Marksowi wiele rzeczy przypisywano. Jutro, gdy znajdę chwilę, odpowiem na Twoje pytanie. Nie chcę teraz, na szybko, bo wbrew pozorom szykuje się dobra dyskusja Wink
W filozofi Marksa nie znalazłem zbyt wiele dla siebie, jednak mam szacun dla precyzyjnego kompleksowego i zwartego systemu. Karola Marksa od strony "ekonomicznej" specjalnie nie znam. W czasach, kiedy studiowałem, wiedza wciskana nam do łbów była bezużyteczna... trudno to nawet nazwać więdzą, dlatego czekam niecierpliwie.




(06-04-2016, 22:35)gorzkiblotnica napisał(a): Robe: No wiem, że sobie dworujesz, bo i ja sobie trochę dworowałem.
Bo tak zupełnie na serio, to kobiecie przed ołtarzem... Świat brany na serio zawsze, wcześniej czy później, staje się przyczyną wielu groźnych chorób.

(06-04-2016, 22:35)gorzkiblotnica napisał(a): Chodzi mi o to, że jeśli przeciw islamowi nie postawisz równoważnej siły to już dziś możesz zaczynać uczyć się koranu. Jakkolwiek siermiężny ten katolicyzm nie był w wiekach dawniejszych. Jak wielkie błędy zawierał, to jednak długo zatrzymywał proces Islamizacji. Pozwalał zachować tożsamość całemu zachodowi i nam też jako państwu. Działał jako coś w rodzaju spoiwa.
Teraz już tak nie działa, jednak mnie w chrześcijaństwie fascynuje co innego - jego uniwersalizm i wolność wyboru.

(06-04-2016, 22:35)gorzkiblotnica napisał(a): Ja wiem Robe, że dla Ciebie jako ateisty wybór pomiędzy Katolicyzmem a Islamem to taki trochę wybór między dżumą i cholerą.
Jak dobrze popatrzeć, oddzielić ludzką pychę i żądzę władzy od słowa objawionego, ateista wybiera pomiędzy sraczką a przeziębieniem Smile

(06-04-2016, 22:35)gorzkiblotnica napisał(a): A kto by taką feministkę chciał mieć na codzień w chałupie?
Silny chłop, jak myślę. Ja nie mam doświadczenia, bo moja Piękna Księżniczka jest zajadłą antyfeministką.

(06-04-2016, 22:35)gorzkiblotnica napisał(a): Toż to gotowe chłopa jakim szydełkiem zaciukać na spaniu
Szydełkiem?! Gorzki, nieświadomie walnąłeś feministkom potężny i niezasłużony komplement.

(06-04-2016, 22:35)gorzkiblotnica napisał(a): , a i zastanawiam się, czy taka krzykaczka obiad ugotować chociaż potrafi...
Gotuje się z konieczności, dla przyjemności, albo dla kogoś. Chciaż lubię dobrze zjeść, nie wiązałbym feminizmu z gotowaniem.

(06-04-2016, 22:35)gorzkiblotnica napisał(a): Miałem na Ciebie Robe nawrzeszczeć za używanie w tekście powiększonej czcionki, ale co tam, niech Ci Będzie skoro się podoba Wink
To jest bardziej czytelne, zwłaszcza ta niezgodna z normatywem pusta linia pomiędzy akapitami. Uwierz człowiekowi o kiepskich oczech... No i jak tekst, o którym dyskusja się toczy, bardziej wyraźny, offtopy nie rzucają się w oczy.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Ernst Jünger o technice - przez Robespierre - 01-04-2016, 22:16
RE: Ernst Jünger o technice - przez Robespierre - 02-04-2016, 18:52
RE: Ernst Jünger o technice - przez gorzkiblotnica - 02-04-2016, 22:25
RE: Ernst Jünger o technice - przez Robespierre - 03-04-2016, 08:54
RE: Ernst Jünger o technice - przez gorzkiblotnica - 03-04-2016, 20:27
RE: Ernst Jünger o technice - przez Robespierre - 03-04-2016, 20:54
RE: Ernst Jünger o technice - przez gorzkiblotnica - 03-04-2016, 20:59
RE: Ernst Jünger o technice - przez Robespierre - 03-04-2016, 21:17
RE: Ernst Jünger o technice - przez gorzkiblotnica - 04-04-2016, 20:45
RE: Ernst Jünger o technice - przez Robespierre - 04-04-2016, 21:43
RE: Ernst Jünger o technice - przez gorzkiblotnica - 05-04-2016, 23:36
RE: Ernst Jünger o technice - przez Robespierre - 06-04-2016, 20:56
RE: Ernst Jünger o technice - przez gorzkiblotnica - 06-04-2016, 22:35
RE: Ernst Jünger o technice - przez szczepantrzeszcz - 07-04-2016, 19:26
RE: Ernst Jünger o technice - przez Robespierre - 07-04-2016, 19:59
RE: Ernst Jünger o technice - przez gorzkiblotnica - 07-04-2016, 22:33
RE: Ernst Jünger o technice - przez Robespierre - 07-04-2016, 22:57
RE: Ernst Jünger o technice - przez gorzkiblotnica - 10-04-2016, 23:22
RE: Ernst Jünger o technice - przez gorzkiblotnica - 11-04-2016, 22:53

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości