Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wierzący niepraktykujący
#4
Jeżeli już jesteśmy przy Liście Jakubowym, to muszę powiedzieć, że do mnie najmocniej przemawia sformułowanie: Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą. Czasem czuję się takim złym duchem i nie jest to uczucie przyjemne.

Generalnie rzecz ujmując nie uważam za dobre zamykanie dyskusji cytatami z Mądrej Książki. Urok wiary chrześcijańskiej zasadza się na tym, że mądrość Biblii jest dla człowieka, a nie odwrotnie. Religie semickie kierują się nakazami (Talmud, czy rozmaite wersje Sunny), natomiast Chrześcijaństwo pozostawia człowiekowi więcej swobody i w konsekwencji większe rozterki grzesznej duszy.

List świętego Jakuba, na który się powołujesz, cytowany w bardziej obszernych fragmentach mosniej by przemówił. Młodszy kładzie tam spory nacisk na to, aby po prostu dostrzegać innych ludzi i nie żyć wyłącznie dla siebie. Z jednej strony naturalna ludzka skłonność, która gdzieś głęboko w większości z nas tkwi, z drugiej strony w szarej codzienności kiepsko nam wychodzi owej skłonności uzewnętrznianie.

(06-12-2015, 18:59)skrobipiórek napisał(a): definicja praktykowania wiary może się różnić i być inaczej interpretowana przez kościoły i wyznania.
Może, jednak pozostaje jeszcze dekalog i mechanizm bardziej niż kościół uniwersalny - sumienie.


(06-12-2015, 18:59)skrobipiórek napisał(a): Jest tu mowa o stosowaniu się w codziennym życiu do wymagań Bożych które są zgodne z naukami Jezusa Chrystusa.
Mistrz z Nazaretu wyrażał się bardzo jasno, do bólu jasno, jednak muszę przyznać, że stosowanie tego, co powiedział, sprawia mi w praktyce wielką trudność i wychodzi rzadko, stąd też moje zrozumienie dla Józka, Gienka i Edka, o których pisałeś w pierwszym poście.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Wierzący niepraktykujący - przez skrobipiórek - 17-11-2015, 11:18
RE: Wierzący niepraktykujący - przez skrobipiórek - 06-12-2015, 18:59
RE: Wierzący niepraktykujący - przez szczepantrzeszcz - 06-12-2015, 21:49
RE: Wierzący niepraktykujący - przez skrobipiórek - 07-12-2015, 09:11
RE: Wierzący niepraktykujący - przez skrobipiórek - 08-12-2015, 14:07
RE: Wierzący niepraktykujący - przez skrobipiórek - 08-12-2015, 19:57
RE: Wierzący niepraktykujący - przez skrobipiórek - 10-12-2015, 09:34

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości