Media i ich wpływ na nasze życie
#24
(09-11-2015, 20:54)Magiczny napisał(a): Może warto by się zastanowić: jak zmierzyć, czy raczej zweryfikować prawdę, gdy brak odpowiedniego narzędzia, skali?
"Zmierzyć" i "skala" to bardzo ryzykowne słowa, kiedy się mówi o prawdzie. Większość ludzi (mam przynajmniej taką nadzieję) rozumie prawdę (rację) jako wartość zerojedynkową. Skala może być przydatna, jeżeli chcemy wartościować, jednak jest to zupałnie inna bajka.

(09-11-2015, 20:54)Magiczny napisał(a): Dla wielu media są jedynym słusznym jej źródłem.
Spoglądam z przestrachem na świat, widzę to co widzę. Ja nie powiem, że dawniej było lepiej lub gorzej, ja mówię, że teraz jest źle. Tak, masz rację, dla wielu media są jedynym słusznym źródłem prawdy.

(09-11-2015, 20:54)Magiczny napisał(a): Mówimy tutaj przecież o czwartej władzy, która definiuje sama siebie.
W języku polskim takie zjawisko nosi miano "uzurpacja" Wink

(09-11-2015, 20:54)Magiczny napisał(a): Jeśli jesteś dziennikarzem możesz kłamać tak długo, aż ktoś cię nie sprawdzi.
...i większość tak czyni.

(09-11-2015, 20:54)Magiczny napisał(a): Jeśli nie zrobi tego twój naczelny, zrobią to czytelnicy, jeśli jednak i oni tego nie uczynią, to znaczy, że mówiłeś prawdę.
W ten sposób można udowodnić wszystko, a ustrój, w którym owa praktyka jest regułą, nosi nazwę "totalitarnego".

Niewątpliwie wszystko, co napisałem powyżej, pozwala przypuszczać, że o mediach mam bardzo złe zdanie. Tak, to prawda, jednak pragnę również zauważyć, że owe media towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Choć (na przykład) w czasach imperialnych-rzymskich nie znano protokołu TCP/IP a wymiana pakietów odbywała się głównie drogą morską, algorytmy ludzkich umysłów działały tak samo. Ludzie potrzebują informacji, ludzie poszukują informacji. Zawsze jest jakiś mechanizm, jakiś łańcuch, po którym wieści (te ważne i te mniej istotne) się rozchodzą i zawsze warto mieć na względzie, że na obu końcach owego łańcucha stoi człowiek.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Media i ich wpływ na nasze życie - przez Magiczny - 05-01-2015, 17:31
RE: Media i ich wpływ na nasze życie - przez Danek - 05-01-2015, 18:52
RE: Media i ich wpływ na nasze życie - przez szczepantrzeszcz - 11-11-2015, 13:54
RE: Media i ich wpływ na nasze życie - przez BEL6 - 11-11-2015, 23:02

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości