Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jedno cięcie - samurajskie fantasy
#6
Magiczny, masz zatrzeżenia do tekstu i w porządku, ale mniej więcej połowa z twoich uwag jest tak napisana, że w ogóle nie wiem o co chodzi, więc trudno żeby były pomocne.

Miriad napisał(a):Sens da się odczytać (wmawiano mu, że INNE rozwiązanie jest najlepsze, lecz on tego rozwiązania nie chciał - czyjejś tam śmierci, z tego co rozumiem)
To jest problem tego rodzaju - mamy coś, co celowo nie zostało podane w sposób jasny i wyrazisty na samym początku, czytelnik zatrzymuje się na tym i zastanawia o co chodzi, podczas gdy odpowiedź i wyjaśnienie czeka sobie w dalszej części tekstu i żeby zrozumieć o co chodziło, trzeba najpierw do tej dalszej części dobrnąć. W tym wypadku chodzi oczywiście o seppuku jako uniwersalny sposób na zmycie swych win, tak prawdziwych jak i tych, którymi ktoś bohatera niesłusznie obarczył - jak w przypadku ojca bohatera w akapicie kolejnym, w odniesieniu do samego bohatera wyjaśnienie czemu miałby to robić jest podane dopiero później, wraz z przedstawieniem tego co mu się przydarzyło.

Cytat:Mnie osobiście bardziej zastanowiło, czemu ta wieża jest zadaszona.

Temu:
[Obrazek: Samurai-hat.jpg]
Wink
Zdaje się, że fakt noszenia przez niego kapelusza nie został ostatecznie wspomniany odpowiednio wcześnie.

Chyba trzeba było dać przedmowę i wyjaśnić jedną istotną rzecz. Mianowicie: to dziesięcioletni tekst przepisany z wykopanego z szuflady zeszytu, w którym powstał "z marszu" i bez niemal żadnego poprawiania czegokolwiek, którego nigdy nigdzie nie opublikuję choćby dlatego że jest osadzony w świecie do którego nie mam żadnych praw, został więc wrzucony raczej z chęci sprawdzenia co o nim ludzie powiedzą ogólnie (głównie w odniesieniu do fabuły i układu całości), niż po to by się dowiedzieć, że dekadę temu zbudowałem jedno, drugie czy trzecie niezgrabne zdanie. A do takich komentarzy ktoś musiałby przeczytać najpierw całość, a nie zatrzymywać się na każdym wielokropku. Oczywiście wtedy uwaga ogólna w rodzaju "jest dużo niezgrabnych zdań (przykład), powtórzeń (przykład)" itp też byłaby przydatna. No ale powinienem o tym wspomnieć na samym początku (dodałem odpowiednią adnotację, żeby niepotrzebnie nie tracili czasu ci, którzy nie są zainteresowani czytaniem tego rodzaju tekstów), możliwe że akurat to forum nie jest miejscem na takie teksty.

Natomiast uwagi takie jak powyższe bardziej by się przydały w temacie sąsiednim https://www.via-appia.pl/forum/watek-pro...sie-tytulu, z tego względu, że zawiera tekst o pięć lat młodszy, pisany już od początku na kompie, z którego prędzej mogę zrobić jakikolwiek użytek.

Jeśli wrzucę jakieś teksty bardziej aktualne (a takowe powstają), to dopiero po (przynajmniej wstępnej) korekcie.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Jedno cięcie - samurajskie fantasy - przez gieferg - 14-04-2014, 16:27
RE: Jedno cięcie - samurajskie fantasy - przez gieferg - 15-04-2014, 11:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości