Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozmowa przy kawie
#4
eee... jako radę proponuję zapoznać się z użyciem myślników w zdaniu (nie tylko jako tego czegoś do zaznaczania dialogów).
Napisane jest na siłę podręcznikowo, poprawnie językowo do bólu, bez ducha, bez polotu, bez inwencji. Nie ma tu w tym tekście autora, równie dobrze mógł to wygenerować program komputerowy. Jak już wyżej wspomnieli, dialogi są przedobrzone, nienaturalne i nie wzbudzające ani sympatii ani zainteresowania. Normalnie bym doceniił zaznaczanie detali, ale w tak krótkim tekście one rozsadzają wszystko. Są zbędne wręcz. Jakby ktoś je tam nawpychał dla zwiększenia objętości tekstu, bo bez nich to już nie byłaby miniatura, ano 'dowcip' (vel opowiastka) i to w dodatku nieśmieszny. Ale tu juz podejścia wymienionego wyżej można było wnioskować, że autor ma małe zaangażowanie i kontakt z własną twórczością. Na cholerę się chcieć nauczyć pisac prawidłowo, jak to o czym sie pisze jest mdłe? jak dla mnie się to rozmija z sensem.
najlepszym przykładem na składnię a la wczesna podstawówka jest:
bycie nieszczęśliwą nie służy jej przyjaciółce.
sie nie mówi 'bycie nieszczęśliwą'. Może być nieszczęście, albo smutek, albo utrapienie, depresja, czy jakie tam są jeszcze stany emocjonalne. Ale rzeczowniki! Jej przyjaciółce? A czyjej? jest tam ktoś jeszcze? Jak jest oczywiste to się zaimki dzierżawcze wyrzuca.
Uwaga odosobista: zaraz po skończeniu nauczania początkowego, kiedy zmusili mnie, żebym przestał konstruować zdania na stronę, składające się z setek przecinków, zdań podrzędnie złożonych tak, że sie nie robiło przerwy na oddech; i zera kropek. To wtedy właśnie konstruowałem właśnie takie zdania jak w powyższym tekście. Jako projekt nauczania konstruowania zdań zakończonych kropką.
Zmień to szkolne podejście, fabuła jest ważniejsza od warsztatu.
to be a struggling writer first you need to know how to struggle
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Rozmowa przy kawie - przez hubwen@o2.pl - 29-03-2014, 21:41
RE: Rozmowa przy kawie - przez Katniss - 30-03-2014, 10:27
RE: Rozmowa przy kawie - przez Kruk - 30-03-2014, 17:35
RE: Rozmowa przy kawie - przez Pasiasty - 05-04-2014, 09:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości