Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kroniki Jamesa Cartera
#2
Będę drobiazgowy. Niektóre rzeczy są nie tyle błędami, co sugestiami. Ty patrzysz na tekst w pewien sposób, chciałbym Ci pokazać jak patrzę na Twoje opowiadanie ja, byś miał porównanie. To ciekawa sprawa dla autora, zawsze można się czegoś nauczyć. Pozdrawiam!

Do rzeczy:

Cytat:Usiadł na łóżku, lub na czymś co zdawało się być łóżkiem i rozejrzał się dokładnie po całym pomieszczeniu. Zaczynał widzieć coraz lepiej, aż w końcu dostrzegał wszystko bez problemu, choć i tak cały pokój spowijał półmrok.
Podkreślone - moim zdaniem do usunięcia.

Cytat:Zbliżały się, aż ucichły gdzieś na poziomie jego piętra.
Wnioskuję ze wstępu, że nie bardzo wiedział, gdzie się obudził. Dlatego zrezygnowałbym chyba z pisania o jakichkolwiek piętrach, skoro nie wie, czy jest w wieżowcu, czy w bunkrze, chyba nic nie wie. Smile

Cytat:Drzwi powoli uchyliły się i stanęła w nich młoda, ciemnowłosa dziewczyna w stroju pielęgniarki.
No, zaczyna się konkret. Tongue Mogłeś zacząć od tego zdania, byłoby od razu ciekawie.

Cytat:Zapaliła światło i szybko do niego podbiegła.
Trochę masło maślane. Jak podbiegła to znaczy, że szybko. Zbędnych słów lepiej unikać.

Cytat:Nie czuł wobec niej strachu ani nieufności.
Też bym nie czuł. Tongue

Cytat:Nie odzywał się. Leżał wpatrując się kamiennym wzrokiem w dziewczynę, która wyciągnęła z szafy stojącej przy oknie mały stołek i przysiadła na jego brzegu.
Proponuję:
Leżał bez słowa, wpatrując się kamiennym wzrokiem w dziewczynę, która wyciągnęła z szafy stojącej przy oknie mały stołek i przysiadła na jego brzegu.

Cytat:Jej piwne oczy nagle rozbłysły i zaczęła do niego mówić.
Czy nie powinny rozbłysnąć od razu, kiedy weszła i zobaczyła go na podłodze? Przecież już wtedy skontaktowała, że on się ocknął.

Cytat:Uświadomił sobie właśnie, że nie może sobie przypomnieć.
Uświadomił sobie, że nie pamięta.
Moje zdanie - celuj w prostotę zdania. Tongue

Cytat:Jego własny głos wydał mu się dziwnie obcy.
Pogrubione - do wywalenia.

Cytat:Nie wiedział, co zrobić
Nie wiedział, co zrobić, czy nie wiedział, co powiedzieć.

Cytat:- Ja jestem... Ja nie wiem. Nie pamiętam nic.
Zostawiłbym tylko: Ja nie wiem.

Cytat:. Trudno uwierzyć że człowiek jest zdolny do takich okrucieństw.
Zgubiłeś przecinek przed "że".

Cytat:Helena spuściła wzrok, a jej oczy zalśniły od łez.
Trochę dziwnie ją ukazałeś. Wchodzi do pokoju jako dziewczyna w stroju pielęgniarki, nie mówi nic o sobie, nagle okazuje się, że ma na imię Helena. Do momentu, kiedy sama się nie przedstawi, pozostałbym przy określeniach dziewczyna, pielęgniarka. Pamiętaj, że piszesz z perspektywy tego faceta, tak to przynajmniej wygląda.

Cytat:Ani jednego poparzenia, czy zmiażdżenia.
Żadnych, ani jednego poparzenia!
A o tym miażdżeniu darowałbym sobie.

Cytat:Wyciągnęłam z niej sporo ołowiu
Trochę się gryzie. Piszesz, że gość wyszedł z bombardowania bez szwanku, nagle okazuje się, że ma kawałek mielonego zamiast nogi.

Cytat:- Czy miałem coś przy sobie? Jakieś zdjęcia albo coś w tym rodzaju?
Trzeźwo myśli jak na gościa, który przed chwilą się wycucił i nie pamięta, kim jest.

Cytat:. Nie mogli cię tam zostawić więc zabrali cię tutaj razem z nim.
Naiwne. Zostawiliby ten kufer bez mrugnięcia okiem.

Cytat:Coś co może pomoże ci odzyskać pamięć.
Prawie jak deus ex machina. Za łatwo podstawiasz mu rozwiązanie pod nos. Wink

Cytat:Nie wolno ci wstawać, bo twoja noga jest jeszcze w opłakanym stanie. Jest już późno. Spróbuj zasnąć
Proponuję:
Nie wolno ci wstawać, bo twoja noga jest jeszcze w opłakanym stanie. Późno już. Spróbuj zasnąć.

Cytat:Czy tylko ja jestem pacjentem tego szpitala?
Dziwne pytanie.

Cytat:- Wystraszyć? - syknął nie kryjąc zdziwienia. - Dlaczego niby mieliby się mnie bać?
Przecinek po "syknął".


Tak to wygląda po przeczytaniu strony. Wrócę i dokończę, tymczasem pomyśl o tym, co wyłapałem do tej pory.

Pozdrawiam!
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Kroniki Jamesa Cartera - przez JackJPS - 10-06-2013, 17:53
RE: Kroniki Jamesa Cartera - przez Hanzo - 11-06-2013, 22:19
RE: Kroniki Jamesa Cartera - przez Bogus - 12-06-2013, 18:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości