Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Limeryk wyborczy
#1
Chłopek roztropek, wyborca z Alzacji,
krytykiem bywa wciąż jednej formacji.
Bo złodzieje to i szuje,
lecz tylko na nich głosuje.
Chroń nas Boże od takiej demokracji.
Odpowiedz
#2
Byłoby to śmieszne, gdyby nie było gorzko-prawdziwe.
Uznanie, Maćku, za ten utwór.

A po "roztropek" pasowałby przecinek. Tak mi się zdaję, choć nie ręczę, że mam rację.
Odpowiedz
#3
O co dokładnie tu chodzi? Że głosuje na tych, kogo sam uważa za złodziejów? I czy nie było jednym z zamiarów autora sugerowanie jakiegoś podobieństwa między wynikami wyborów we Francji i w Polsce?
Odpowiedz
#4
(28-05-2019, 14:22)D.M. napisał(a): O co dokładnie tu chodzi? Że głosuje na tych, kogo sam uważa za złodziejów? I czy nie było jednym z zamiarów autora sugerowanie jakiegoś podobieństwa między wynikami wyborów we Francji i w Polsce?
Jako autor odpowiadam na pytania.

1. Chodzi o mentalność pewnego procenta wyborców.
2. Osobiście znam osoby, które nie lubią pewnych polityków a mimo to na nich głosuje.
3. Może być z Dalmacji,Chorwacji ale już nie z Czechosłowacji -niczego tu nie sugerowałem.

z wyrazami szacunku.
M.J

(28-05-2019, 11:58)Gunnar napisał(a): Byłoby to śmieszne, gdyby nie było gorzko-prawdziwe.
Uznanie, Maćku, za ten utwór.

A po "roztropek" pasowałby przecinek. Tak mi się zdaję, choć nie ręczę, że mam rację.

tak ! masz rację !
pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Dziękuję za wyjaśnienia. Smile Głosowanie na nielubianych polityków często można wyjaśnić tym, że innych polityków głosujący uważa za jeszcze gorszych.
Odpowiedz
#6
W polityce nigdy nie było wszystko tak oczywiste.
Dlaczego próg wyborczy jest dla wyniku poniżej 5 % głosów ?
Gdyby progiem wyborczym był wynik poniżej 1 %
Mandaty poselskie do PE dostałoby nie 3 a 6 komitetów wyborczych
------------------------------------------------------------------------------
dodatkowo :
także Korwin - 2
Kukiz 15 - 2
Lewica Razem -1

PIS dostałby nie 27 a 24 mandaty a Koalicja nie 22 a 20,
Wiosna bz. 3
---------------------------------------------------------------
dlatego jestem za progiem dla wyniku poniżej 1% głosów a nie 5 %
Odpowiedz
#7
Ja jestem za zupełną likwidacją progu wyborczego. Partie powinny być przedstawione w parlamencie proporcjonalnie do tego, jak głosują ludzie. Taki w zasadzie system obowiązuje w Holandii oraz propaguje się w kilku zdaniach rozdziału XIII mojej powieści "Droga do szczęścia". Wink
Odpowiedz
#8
Próg wprowadzono w Polsce po doświadczeniach pierwszego sejmu III RP, gdzie próg nie obowiązywał i było takie rozdrobnienie, że ciężko było sklecić większość rządową.
Odpowiedz
#9
No tak, jest taka wada. W Holandii czasem mija dużo miesięcy, zanim udaje się utworzyć rząd. Za to ten rząd dość realnie przedstawia przekonania absolutnej większości głosujących wyborców.
Odpowiedz
#10
(30-05-2019, 20:00)Gunnar napisał(a): Próg wprowadzono w Polsce po doświadczeniach pierwszego sejmu III RP, gdzie próg nie obowiązywał i było takie rozdrobnienie, że ciężko było sklecić większość rządową.

ale teraz chyba można by go znieść Gunnarze w imię demokracji
jestem za progiem poniżej 1 %
6 partii jakby było w parlamencie to nie jest aż tak dużo
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości