Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Tak wiele odkryć..." - tłumaczenie wiersza A. Puszkina
#1
Od czasu do czasu bywa, że coś tłumaczę z jednego języka na inny. Do tego forum pasuje jedno z moich tłumaczeń. Mianowicie, przetłumaczyłem z rosyjskiego na polski pewny malutki wiersz rosyjskiego pisarza XIX wieku Aleksandra Puszkina. Z prawami autorskimi nie ma problemów, bo od momentu śmierci Puszkina przeszło znacznie więcej niż 70 lat. Ten wiersz sam w sobie jest niedokończony, czyli Puszkin planował go kontynuować, ale nigdy tego nie zrobił; ale można go postrzegać i jako samowystarczalny mały utwór. Ciekawostka, która zrobiła ten wierszyk szeroko znanym, polega na tym, że występował on jako epigraf pewnej radzieckiej (a później rosyjskiej) telewizyjnej audycji popularnonaukowej.

Przytaczam najpierw oryginał, napisany w 1829 roku:

О, сколько нам открытий чудных
Готовят просвещенья дух,
И опыт, сын ошибок трудных,
И гений, парадоксов друг,
И случай, бог изобретатель.

A oto mój przekład, wykonany w czerwcu 2018 roku:

Tak wiele odkryć tak wspaniałych
Przynoszą ludziom oświecenie,
Przyjaciel paradoksów talent
I dziecko błędów doświadczenie;
Oraz zdarzenia przypadkowe
Przynoszą wynalazki nowe.

I jeszcze niektóre dodatkowe uwagi. Zawarte w tym wierszu zdanie jest tak zawiłe, że można nie od razu zrozumieć, gdzie są podmioty, a gdzie dopełnienia. Jednemu memu znajomemu przyszło na myśl, że dla większej przejrzystości można napisać podmioty dużą literą, czyli jakoś tak:

Tak wiele odkryć tak wspaniałych
Przynoszą ludziom Oświecenie,
Przyjaciel paradoksów Talent
I dziecko błędów Doświadczenie;
Oraz Zdarzenia Przypadkowe
Przynoszą wynalazki nowe.

Jak uważacie, czy ta wersja z dużymi literami jest lepsza?
Odpowiedz
#2
Według mnie zdecydowanie małe litery. Dodają wieloznaczności. Wielkie litery z kolei nadają patosu...
Tłumaczenie wydaje mi się dobre, choć w Puszkinie nie gustuję Wink
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#3
Dziękuję za opinię!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości