Via Appia - Forum
FAQ, czyli co nowy użytkownik wiedzieć powinien - Wersja do druku

+- Via Appia - Forum (https://www.via-appia.pl/forum)
+-- Dział: Informacje (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-Informacje)
+--- Dział: Regulamin | F.A.Q. (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-Regulamin-F-A-Q)
+--- Wątek: FAQ, czyli co nowy użytkownik wiedzieć powinien (/Thread-FAQ-czyli-co-nowy-u%C5%BCytkownik-wiedzie%C4%87-powinien)



FAQ, czyli co nowy użytkownik wiedzieć powinien - Kot - 19-02-2010

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS



Spis treści:
1. Jestem nowy/nowa na forum, od czego mam zacząć?
2. Jak sklasyfikować swój utwór?
3. Jak zamieszczać na forum nowe utwory?
4. Napisałem/am nowy rozdział. Co mam zrobić? Jak wstawiać kolejne części?
5. Czemu moje opowiadanie nie zmieściło się w całości?
6. Czy mogę komentować każdy z zamieszczanych na forum utworów?
7. Jak pisać oraz umieszczać własne odpowiedzi i komentarze?
8. Edycja postów.
9. Chciałbym/chciałabym usunąć tekst z forum, jak mogę to zrobić?
10. Czemu do części wątków nie mam dostępu?
11. Czym jest Gildia i co mam zrobić, aby móc do niej przystąpić?
12. Dostałem ostrzeżenie (warna). Co mogę zrobić?
13. Czemu dostałem ostrzeżenie "off-top"?
14. Jak wziąć udział w konkursach?
15. Zapomniałem hasła i nie mogę się zalogować. Co mam zrobić?
16. Trochę historii, czym jest Via Appia, czym był Inkaustus, a czym Vantasy?
17. Od kiedy wydawany jest magazyn, o czym on jest?
18. Chciałbym nawiązać współpracę z Waszym forum. Wymiana banerów, wspólne akcje promocyjne, reklama itp.
19. Kim są Oceniacze? Jaka jest ich rola na forum?
20. Konkurs Littera Scripta – czym jest, jak się to je?
21. Podręcznik komentowania – cóż to takiego?
22. Kącik autorów – co to za miejsce?
23. Mam problem, do kogo się zwrócić?
24. Kącik Literata – Co to jest?
25. Pojedynki – Ktoś się bije? Gdzie? Jak? Za ile?
26. Inicjatywy – Ke Pasa?
27. Pogranicza – co to jest?
28. Pchli Targ – fuuuuuuuu, nie znoszę pcheł.
29. Jak mogę zostać krytykiem lub moderatorem?


1. Jestem nowy/nowa na forum, od czego mam zacząć?

Witamy serdecznie! Zanim zaczniesz buszować po forum, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia działu PRZEDSTAW SIĘ. Zamieść tam kilka słów o sobie, napisz skąd dowiedziałeś/łaś się o nas, jakie są Twoje zainteresowania, co lubisz czytać, słuchać, oglądać… Wystarczy parę słów Smile

2. Jak sklasyfikować swój utwór?

Na forum istnieje wiele działów tematycznych dla różnych rodzajów, gatunków i podgatunków literatury. Sklasyfikowanie utworu może być trudne, lecz można zawsze poprosić o pomoc osoby znajdujące się w tym czasie na SB, czy Ekipę naszego forum. Jeżeli umieścisz tekst w złym dziale, moderator będzie zmuszony go przenieść w odpowiednie miejsce.

3. Jak zamieszczać na forum nowe utwory?

Najpierw upewnij się, że Twoja praca nie zawiera błędów. Jest to o tyle ważne, iż czytelnicy nie zechcą czytać tekstów, w których roi się od literówek czy błędów gramatycznych.
Określ gatunek, do jakiego można zaliczyć Twój utwór i otwórz odpowiedni dział forum.
Na dole strony znajduje się przycisk "Nowy wątek”

[Obrazek: forum1ux.jpg]

Po kliknięciu w niego pokaże się okno:

[Obrazek: forum2uo.jpg]

W odpowiednich polach wpisz tytuł utworu, jego treść i naciśnij znajdujący się na dole przycisk "Napisz wątek".
Twój utwór zostanie umieszczony na forum w wybranym dziale.
Są tam jeszcze dwa przyciski:

"Podgląd" – umożliwia podpatrzenie jak będzie wyglądał na forum Twój post po jego opublikowaniu.

"Zapisz szkic"– pozwala zapisać dowolną treść bez publikacji na forum i późniejszy powrót do niej celem np.: korekty lub dokończenia. Dostęp do zapisanych treści uzyskasz poprzez Panel Użytkownika i wybranie odpowiedniej opcji z menu po lewej stronie ekranu.

Aby móc szybko odpowiedzieć, możesz również skorzystać z panelu szybkiej odpowiedzi. Pojawia się on na samym dole każdego wątku na forum. Dzięki niemu można w prosty i szybki sposób odpowiedzieć w danym wątku.

[Obrazek: beznazwy1kopiara.jpg]

4. Napisałem/am nowy rozdział. Co mam zrobić? Jak wstawiać kolejne części?

Kolejne części umieszcza się w tym samym wątku co pierwsza. Nie należy tworzyć nowych wątków dla danej części, gdyż jeżeli moderator będzie miał akurat zły humor, może wlepić ostrzeżenie i skasować wątki razem ze wszystkimi komentarzami. Nie drażnijmy moderatorów Wink
Jeżeli dodajesz kolejną część utworu po pewnym czasie, zwłaszcza, gdy już pojawiły się komentarze do uprzednio zamieszczonej treści, postępuj jak wyżej.
Będzie to sygnałem dla innych użytkowników, iż należy wrócić do Twego utworu.

W dziale Poezja można zamieszczać 1 wiersz dziennie.

5. Czemu moje opowiadanie nie zmieściło się w całości?

Niestety, z przyczyn technicznych bardzo długie teksty nie mieszczą się w jednym poście. Jeżeli Twój tekst jest długi, sprawdź, czy zmieścił się w całości. W przypadku, gdy stwierdzisz, że brakuje jakiejś części utworu, podziel go i brakujący fragment umieść na forum używając opcji "Odpowiedz" wraz z informacją nad właściwym tekstem, iż jest to ciąg dalszy poprzedniego fragmentu.

6. Czy mogę komentować każdy z zamieszczanych na forum utworów?


Tak. Forum działa na zasadzie wzajemności. Każdy użytkownik może publikować swoje i komentować utwory innych. Niektóre wątki są jednak zablokowane przez administrację lub moderację. W takich wątkach niemożliwe jest pisanie postów.

7. Jak pisać oraz umieszczać własne odpowiedzi i komentarze?

Podczas pisania komentarza pamiętaj, że komentujesz i oceniasz UTWÓR, a NIE AUTORA.Wszelkie komentarze skierowane do autorów i nieodnoszące się do treści opublikowanej pracy będą usuwane, a ich autorzy mogą zostać ukarani ostrzeżeniem.

Zawsze staraj się argumentować swoje wypowiedzi. Komentarze typu „Podobało mi się” nic nie wnoszą. Wytłumacz autorowi, co Ci się podobało (bądź nie) w jego utworze. Jeżeli uważasz, że gdzieś jest błąd, napisz o tym w komentarzu i pokaż ten błąd (najlepiej cytując fragment tekstu) oraz wyjaśnij na czym polega.

Aby napisać komentarz lub odpowiedź w wątku użyj niebieskiego buttona "Odpowiedz", który znajduje się pod ostatnim postem w wątku. Pojawi się okienko omawiane w punkcie nr 3.
Czasem może pojawić się w okienku tekst autora wątku w znacznikach [ quote] [/ quote] . Znaczniki te służą do cytowania tekstu i można je z powodzeniem wykorzystywać do sygnalizowania błędów w tekście.

8. Edycja postów

Każdy użytkownik ma możliwość edycji swoich postów.

9. Chciałbym/chciałabym usunąć tekst z forum, jak mogę to zrobić?

Niestety, podobnie jak w powyższym przykładzie możliwość ta została zablokowana dla zwykłych użytkowników. Usuwanie pojedynczych postów powoduje przemieszczanie informacji w bazie danych i powstaje bałagan, co z kolei spowalnia działanie całego forum.
Jednak polskie prawo nie pozwala żadnemu medium (w tym jest zawarte również określenie forum internetowego) przetrzymywać informacji wprowadzanych przez użytkownika wbrew jego woli. Tę kwestię uregulowaliśmy w naszym regulaminie.
Aby nie powodować bałaganu w bazie danych wątek z Twoim opowiadaniem zostanie ukryty. Nie będzie on widoczny dla użytkowników, ani botów wyszukiwarek internetowych. Rozwiązanie takie pozwala również na zachowanie statystyk (ilości napisanych postów, Gambli itd.) użytkownikom którzy poświęcili swój czas i wysiłek na skomentowanie twojej pracy. Jeśli więc chcesz, by twój tekst zniknął z forum, zgłoś się w tym celu za pomocą PW do któregoś z moderatorów. Są zobowiązani wykonać na twoją prośbę konieczne czynności. Proszę jednak, miej na względzie pracę którą wkładają komentatorzy, oraz to, że Twój tekst przyczynia się również do promocji forum, ukrywanie wątku stosuj z rozsądkiem.

10. Czemu do części wątków nie mam dostępu?

Część wątków, a nawet działów jest zablokowana do wglądu dla zwykłych użytkowników. Wstęp do nich mają jedynie członkowie Ekipy forum lub osoby uprzywilejowane (np. członkowie gildii). Są to zazwyczaj wątki organizacyjne oraz miejsca, do których dostęp obwarowany jest pewnymi warunkami (dostęp do gildii został omówiony w innym podpunkcie).

11. Czym jest Gildia i co mam zrobić, aby móc do niej przystąpić?

Gildia jest zamkniętym tworem wewnątrz naszego forum. Skupia jednostki, które w sposób pozytywny wyróżniają się na tle innych użytkowników. W gruncie rzeczy są to osoby zaznajomione z pisarskim rzemiosłem oraz reprezentujące sobą oraz swoimi tekstami odpowiedni poziom artystyczny.
Do Gildii może przystąpić każdy, jednak jest to obwarowane następującymi warunkami:
- opublikowanie kilkunastu utworów na forum
- zgłoszenie swojej kandydatury do Mistrza Gildii bądź jej Kanclerzy zgodnie z panującymi zasadami
Po pomyślnym przejściu przez proces rekrutacji, nowemu członkowi Gildii nadana zostaje ranga „Pisarz”.

12. Dostałem ostrzeżenie (warna). Co mogę zrobić?

Czekać i stosować się do Regulaminu oraz zasad netykiety.

Większość ostrzeżeń przyznawana jest na określony czas. Jeżeli w tym czasie wykroczenie się powtórzy, wzrasta "poziom" ostrzeżenia i czas jego trwania (w ekstremalnych przypadkach może to doprowadzić do czasowego bądź bezterminowego skreślenia z listy użytkowników).

Jeżeli w czasie trwania ostrzeżenia użytkownik będzie się zachowywał zgodnie z powyższymi zasadami, to po upływie wyznaczonego terminu poziom jego ostrzeżeń na powrót spadnie do 0.

Jeżeli otrzymasz ostrzeżenie „bezterminowe”, staraj się dostosować do w/w zasad i po upływie pewnego czasu zwróć się z prośbą, najlepiej do osoby, która ostrzeżenie przyznała, o jego zdjęcie.

Jeżeli otrzymałeś/aś ostrzeżenie i uważasz, że zostało ono przyznane niesłusznie, postaraj się wyjaśnić sprawę na pw z osobą, która je przyznała, kimś z Administracji, ewentualnie napisz e-mail do Administratorów na adres: kontakt@via-appia.pl

13. Czemu dostałem ostrzeżenie "off-top"?

Takie ostrzeżenie można otrzymać za pisanie nie na temat (zwłaszcza w komentarzach).

14. Jak wziąć udział w konkursach?

Wszystkie konkursy, oprócz Myśli Tygodnia, która funkcjonuje niezależnie, są umieszczane w dziale Konkursy.

Przeczytaj regulamin wybranego konkursu i postępuj zgodnie ze wskazówkami w nim zamieszczonymi.

15. Zapomniałem hasła i nie mogę się zalogować. Co mam zrobić?

Przede wszystkim nie zakładaj kolejnego konta! Jest to zabronione. Napisz mail do administracji: kontakt@via-appia.pl ,  a otrzymasz nowe, tymczasowe hasło do swojego konta, które zmienisz po zalogowaniu się w Panelu Użytkownika.

16. Trochę historii, czym jest Via Appia, czym był Inkaustus, a czym Vantasy?

Zacznijmy od początku. W listopadzie roku 2009 użytkownik Malbert wraz z Mirrondem założył na bezpłatnym hostingu pierwsze forum, które było pierwowzorem obecnego. Na nim rozwijały się nasze struktury i po kilku miesiącach zdecydowaliśmy się na przejście na płatny serwer i założenie forum z prawdziwego zdarzenia. Tak powstał Inkaustus, forum które istniało do początku roku 2012, gdy zmieniło nazwę oraz tryb działalności. Od tamtego czasu forum nosi nazwę Forum Magazynu Literacko-Kulturalnego Via Appia.

17. Od kiedy wydawany jest magazyn, o czym on jest?

Magazyn Via Appia jest kwartalnikiem wydawanym od maja 2010 roku w formie elektronicznej (PDF). Magazyn jest bezpłatny i dostępny dla każdego na stronie forum oraz stronach partnerskich. Magazyn wydawany jest przez Redakcję forum oraz osoby współpracujące z nami epizodycznie.
Magazyn stanowi połączenie zainteresowań, pasji oraz ciężkiej pracy członków Redakcji i osób zaprzyjaźnionych, którzy wspólnymi siłami, nie czerpiąc z tego tytułu żadnych korzyści, tworzą, ukazujące się co 3 miesiące, czasopismo.

18. Chciałbym nawiązać współpracę z Waszym forum. Wymiana banerów, wspólne akcje promocyjne, reklama itp.

Miło nam, że interesuje Was współpraca z naszym forum. Możliwość jej nawiązania dostępna jest na różnych płaszczyznach: wymiana informacji, banerów, wzajemna reklama, podejmowanie wspólnych projektów itp.
Przed każdą taka akcją, należy zgłosić się do administracji forum celem ustalenia szczegółów i wypracowania wspólnego stanowiska. Prosimy nie działać na własną rękę i nie wklejać banerów naszego forum na swoją stronę bez uzgodnienia tego z nami.
Zastrzegamy sobie również prawo do wyboru partnerów, z którymi nawiążemy współpracę. Prosimy o wcześniejszy kontakt na e-mail: kontakt@via.appia.pl

19. Kim są Oceniacze? Jaka jest ich rola na forum?

Oceniacze są wyselekcjonowaną grupą spośród wszystkich użytkowników na forum, którzy otrzymali dostęp do tajnego działu Trybunał oraz mają możliwość nadawania ocen wszystkim tekstom zamieszczonym na forum. Zwykli użytkownicy nie mają takiej możliwości.

20. Konkurs Littera Scripta – czym jest, jak się to je?

Konkurs Littera Scripta jest cyklicznym wydarzeniem, którego celem jest promocja czytelnictwa oraz pomoc zdolnym autorom na zaistnienie na polskim rynku literackim. Konkurs rozgrywany jest co około pół roku i za każdym razem oferuje atrakcyjne nagrody laureatom. W skład sędziowskiego jury wchodzą osoby znane ze świata literackiego, polscy prozaicy, a także inne rozpoznawalne postacie związane z tematyką danej edycji.

Strona konkursowa: http://www.litterascripta.pl

21. Podręcznik komentowania – cóż to takiego?

Podręcznik komentowania jest zbiorem skróconych i ogólnych rad, które pomagają obiektywnie ocenić dany utwór literacki. Rady te nakierowują na właściwy tok oceny, pomagają wyciągnąć z tekstu odpowiednie wnioski oraz pokazują na co, podczas oceny danego tekstu, należy zwrócić uwagę.

22. Kącik autorów – co to za miejsce?

Forum odwiedzają nie tylko zwykli użytkownicy, którzy rejestrują się na nim i umieszczają swoje teksty literackie. W naszych skromnych progach gościmy również znanych autorów, którzy wbogacają naszą społeczność swoimi osobami, a ich bogate doświadczenie i cenne rady pomagają wybrać właściwe ścieżki literackiego rozwoju.

23. Mam problem, do kogo się zwrócić?

Ekipa naszego forum to grupa specjalistów od rozwiązywania Twoich problemów Smile
Po pierwsze sprecyzuj swoje pytanie i zastanów się do kogo się zwrócić. Masz do dyspozycji:
- Moderatorów – zajmują się sprawami związanymi z postami, wątkami, ostrzeżeniami itp.
- Redaktorów – zajmują się sprawami związanymi z redakcją naszego magazynu literackiego Via Appia
- Administratorów – Ci zajmują się praktycznie wszystkim

Jeżeli nie chcesz zwracać się do nikogo osobiście, napisz e-mail na nasz adres: kontakt@via-appia.pl

24. Kącik Literata – Co to jest?

Kącik Literata to miejsce, w którym zamieszczamy rady i wskazówki jak dobrze pisać i rozwijać swój warsztat literacki. Ponadto znajdują się tam linki do ciekawych stron, które oferują przydatne usługi (np. słownik rymów) oraz dużo innych poradników pod tytułem „Jak pisać”.

25. Pojedynki – Ktoś się bije? Gdzie? Jak? Za ile?

Nudzi Cię już zwykłe pisanie opowiadań lub wierszy i czekanie na komentarze? Wyzwij kogoś na pojedynek i stań z nim do walki! Ustalcie temat, termin, objętość tekstu i pokażcie, kto z Was jest lepszym literatem. Regulamin dostępny jest w dziale ARENA.

26. Inicjatywy – Ke Pasa?

Inicjatywy to dział przeznaczony dla kreatywnych osób, które maja plan i chciałyby go zrealizować, a brakuje im osób do pomocy, środków lub wskazówek co robić dalej. W tym dziale można założyć wątek i przedstawić swój pomysł/problem lub poprosić o rady.
Dział ten nie służy do reklamowania podmiotów, których zabrania regulamin.

27. Pogranicza – co to jest?

Jako, że nie samą literaturą żyje człowiek, jest to dział przeznaczony dla publikacji swojej nieliterackiej twórczości. Muzyka, rzeźbienie, fotografia, haftowanie i inne robótki mile widziane. Smile

28. Pchli Targ – fuuuuuuuu, nie znoszę pcheł.

Spokojnie. Nie ma się czego obawiać. Masz ochotę sprzedać książkę, grę lub inne tego typu rzeczy? Zajrzyj do tego działu i umieść swoje ogłoszenie. Gdy zgłosi się do Ciebie kupujący, umów się z nim prywatnie na dokonanie transakcji.

Pamiętaj jednak, że Forum Via Appia nie pośredniczy w sprzedaży. Dział ten służy jedynie prezentowaniu informacji i zamieszczaniu ogłoszeń. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za formę i rodzaj wymiany, jaką prowadzą użytkownicy.

29. Jak mogę zostać krytykiem lub moderatorem?

Udzielanie się w roli krytyka lub moderatora to ciężka praca i poważne obowiązki. Jeśli znasz regulamin i w swej działalności na forum się go trzymasz, a także chciałbyś robić coś więcej, załoga forum jest otwarta na propozycje współpracy. W tym celu napisz PW do administratora gorzkiblotnica, w której wyrażasz chęć podjęcia się zobowiązań wynikających z noszenia koloru. W niedługim czasie możesz spodziewać się odpowiedzi [Obrazek: wink.gif]