Via Appia - Forum
Znani pisarze XXI wieku. W tym wątku omawiamy, kto z nich do jakiej kategorii należy. - Wersja do druku

+- Via Appia - Forum (https://www.via-appia.pl/forum)
+-- Dział: Relaks (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-Relaks)
+--- Dział: Pytania i problemy (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-Pytania-i-problemy)
+--- Wątek: Znani pisarze XXI wieku. W tym wątku omawiamy, kto z nich do jakiej kategorii należy. (/Thread-Znani-pisarze-XXI-wieku-W-tym-w%C4%85tku-omawiamy-kto-z-nich-do-jakiej-kategorii-nale%C5%BCy)Znani pisarze XXI wieku. W tym wątku omawiamy, kto z nich do jakiej kategorii należy. - D.M. - 14-06-2019

Mam następujący problem. Uważam za mile widziane od czasu do czasu kupować w księgarni jakieś książki fantastycznonaukowe, ale trudno mi wybierać wśród dużej kupy podpisanej "fantastyka", a zwykle nawet połączonej z "horrorem". Smile Znam jednego autora, który mi pasuje: Andy Weir. Dawno kupiłem i przeczytałem obie jego powieści oraz czytałem w Internecie jego opowiadania, w tym słynne "Jajko", dzięki któremu właśnie poznałem tego autora. Ależ chyba są też inni odpowiadający moim smakom. Trochę próbowałem badać z pomocą Internetu, jacy istnieją autorzy fantastyki naukowej w XXI wieku; ale bardzo trudno tak zorganizować badania, by wśród wszystkich znanych autorów fantastyki wyodrębnić właśnie takich, którzy mogą mi się spodobać.

Dlatego postanowiłem zapytać znawców na tym forum. Proszę wskazać, kto jeszcze, oprócz Andy'ego Weira, spełnia następujące kryteria:
1) jego (jej) książki łatwo można znaleźć w polskich księgarniach;
2) jest pisarzem XXI wieku (choć fantastykę minionych wieków też lubię, ale nie mam problemów z wiedzą o jej autorach i dlatego nie pytam o to w tym poście);
3) pisze fantastykę naukową (science fiction); jeśli ktoś zna autora piszącego różne rodzaje fantastyki, to proszę wymienić tytuły tych jego utworów, które są fantastyką naukową;
4) nie jest skłonny (skłonna) do pisania antyutopii; czyli może być albo utopia, albo utwór neutralny pod względem utopijności;
5) nie jest skłonny (skłonna) do pisania utworów, w których dużo miejsca zajmują wątki militarne lub bójki;
6) skłonny (skłonna) do szczęśliwego zakończenia swoich utworów (happy end).


RE: Znani pisarze XXI wieku. W tym wątku omawiamy, kto z nich do jakiej kategorii należy. - Ahab - 24-06-2019

Peter Watts - Ślepowidzenie. Fantastyka naukowa tylko, że typu hard, czyli bardziej naukowa, jeżeli będzie coś z chemii czy biologi, to uwierz bohaterowie mocno się w to wgryzą, a jeśli nie, to na końcu książki będą grube objaśnienia i przypisy i podane źródła. Nie ma dużo akcji, nie jest to military ani space opera, jedna z niewielu książek omawiana na uniwersytetach pod względem zawartych tez filozoficznych. Na pewno nie rozrywkowa rzecz. Dalsza przyszłość, statek badawczy wyrusza by odkryć tajemniczy sygnał gdzieś za plutonem w obłoku Oorta. Podobnie Echopraksja tegoż autora. Pierwsza książka w 2005 została wydana, więc dość nowa pozycja. Tego samego autora jest jeszcze Rozgwiazda i Wir. Pierwsza dzieje się pod wodą, tu już trochę można wyczuć tej antyutopii, ale jest ona dalekim tłem, wiadomo, że środowisko jest trochę skażone, bo to bliska przyszłość, jakieś problemy z przeludnieniem i surowcami ale wciąż mogą pasować do powyższych punktów, bo pisarza zajmuje co innego.
Ted Chiang Krótka historia twojego życia, wspaniały zbiór opowiadań, był film na podstawie jednego op.
Cixzin Liu Problem trzech ciał, Ciemny las, koniec śmierci, te sadzę odpowiadają, jest jeszcze piorun kulisty i era supernowej, tylko że tych dwóch ostatnich nie znam i nie wiem o czym są.
Ian Mcdonald Rzeka Bogów. Jest tu problem ze środowiskiem, sztuczna inteligencja, trzecia płeć, trochę cyberpunk, oryginalna rzecz, bo całość dzieje się w Indiach, nie jestem pewny czy w księgarniach jest akurat ta pozycja, ale zawsze coś od niego widuje. Czytałem jeszcze Brasil, i ma dużo innych, ale reszty nie znam.
Kim Stanley Robbinson 2312. Niesamowita wyobraźnia i na dodatek pięknie pisze. Przyszłość w której skolonizowaliśmy cały układ słoneczny, tą pozycję bardzo polecam.
Paolo Baccigialupi Nakręcana dziewczyna Pompa nr 6 Wodny nuż. Wszystko bardzo ekologiczne, choć ostatni tytuł może już pod trochę antyutopijne postapo, ale ogólnie chodzi o brak wody, i bardzo socjologiczna sf, tylko niestety ostatnio nie widuje w księgarniach. Charles Stross Accelerando.
Jak coś sobie jeszcze przypomnę dam znać.


RE: Znani pisarze XXI wieku. W tym wątku omawiamy, kto z nich do jakiej kategorii należy. - D.M. - 24-06-2019

Dziękuję bardzo, Ahab! Będę miał większy zasięg poszukiwań książek przy następnej okazji takich poszukiwań. Smile Hard science fiction to wspaniałe. Andy Weir również dobrze przemyśliwuje z naukowego punktu widzenia to, co pisze w powieściach (ale opowiadania to inna sprawa; większość z jego opowiadań nawet nie należą do science fiction).

PS. Prawidłowa pisownia imienia jednego z tych autorów: Liu Cixin (czyta się w przybliżeniu "Liu Cy-siń").